bora / golf tdi 4motion

Moro!

Olen tässä suunnitellut auton vaihtoa ja kiikarissa olisi bora:n tai golf:in 4motion dieseli. Kertokaahan omistajat käyttökokemuksia erityisesti talviajosta. Miten hyvin neliveto toimii? jaksaako kulkea miten hyvin lumessa jne?
tiedoista kiitollinen.
51254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Suurin haitta Golf 4motionin kulkemiseen paksussa lumessa on auton olematon maavara. Heti kun alusta alkaa puskea lunta edellään, kulkeminen loppuu. Tällöin tulee myös auton EDS:stä (köyhänmiehen tasauspyörästön lukko, jossa sutivampaa pyörää jarrutetaan; ei saa pois toiminnasta) haitallinen, koska auto sammuu välittömästi alakierroksilla. Sammumisen välttämiseksi on käytettävä reippaita kierroksia, mikä taas ei aina ole järkevää lumeen juututtua.

Parhaimmillaan 4motion on vedettäessä liukkaalla kelillä esim. kuormaa ylämäkeen, kun vauhtia on niin paljon, että autossa saa käyttää 2-vaihdetta eikä lumen paksuus ole esteenä.

Äänestä

Työkaverillani on Golf Variant Powerd 4motion. Siitä menivät takapyörien laakerit, kun autolla oli ajettu noin 50000 km. Remontti maksoi noin 10000 mk ! Samalla menivät lähes uudet kesärenkaat pilalle noin kahdessa viikossa. Myös tukivarsiongelmia on ollut samassa autossa

Äänestä

.. aivan kuten arvelinkin, pieni maavara on ainakin selvä ongelma. Nuo viat olivat mulle uutta. Mutta kukapa haluaa autoa johon joutuu upottamaan huollossa tuollaisia rahasummia.. kiitos vastanneille ja hyvää syksyn jatkoa!

Äänestä

itselläni on golffin4veto 2001.ei ainuttakaan vikaa 19000km:n saakka.mitä maavaraan tulee niin auto kulkee 30cm:n lumihangessa kuin tyhjää.luistonestosta ei juuri ole haittaa kuin jäältä liikkeelle lähtiessä(minulla on kitkat).

Äänestä

Ei tainnut alla Golf/Bora vakiona, mutta Octaviassa on. Tehdastilaus tavaraa. Korottaa maavaraa 2cm ja jouset on jäykemmät (luojan kiitos), sekä vielä moottoritilan alasuoja mukaan. Tilaa ihmeessä, maksanee itsensä takaisin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bora(ko)? kirjoitti:

Moro!

Olen tässä suunnitellut auton vaihtoa ja kiikarissa olisi bora:n tai golf:in 4motion dieseli. Kertokaahan omistajat käyttökokemuksia erityisesti talviajosta. Miten hyvin neliveto toimii? jaksaako kulkea miten hyvin lumessa jne?
tiedoista kiitollinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu