Millainen rotta on lemmikkinä. Voiko sitä verrata hamsteriin. Pureeko helposti. Olen kuullut, että se on melko älykäs. Täytyykö häkin olla jotenkin erityisvalmisteinen? Entä häkin koko? Tarvitseeko välttämättä kaverin. Eikö saman sukupuolen edustajat ole kovia tappelemaan? Kertokaa kokemuksistanne? Voiko pitää sisällä vapaana, pureeko sähköjohdot ja piiloutuuko keittiökaapistoon?
Kertokaa meille
Rotaton perhe
5521
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyllä rotat viihtyy yhdessä ja yksin. Mahtavan kommuunin ja hyvin syöneet rotat löytyy kaatopaikalta, sen kesyyden kanssa on vähän niin ja näin ja kannattaa muistaa rokotukset jos sieltä hakee..
Itselläni on neljä rottaa ja myös hamsteri löytyy, mutta rotat on aivan erimaata kuin hamsterit!
Rotat on tosi kivoja ja ihania lemmikkeinä ja myöskin vaativia! Rottien kanssa täytyy seurustella joka päivä koska ne ovat todella sosiaalisia eläimiä! Jos et pysty seurustelemaan rotan kanssa koko päivää on hyvä hankkia kaksi rottaa ja siltikin olisi aina hyvä olla kaksi rottaa koska ihminen ei pysty korvaamaan lajitoveria!
Häkiksi kelpaa lintuhäkki tai kanihäkki, mielellään häkissä tulisi olla usempia kerroksia koska rotat ovat kovia kiipeilemään! Häkin pohja pinta-ala saisi vähintään olla 80x80!
Meillä on kaksi poikaa ja kaksi tyttöä ja pojat ja tytöt ovat sulassa sovussa keskenään vaikkei tyttöjä ja poikia päästetäkkään koskaan samaan aikaan jaloittelemaan ettei tulisi ei toivottuja poikasia!
Rotat eivät pure muuta kuin peloissaan, yleensä eläinkaupasta ostetut pureskelevat, koska eivät ole tottuneet käsittelyyn! Siispä kannattaa ostaa suoraan kasvattajalta saa ainakin kesyn ja terveen rotan!
Rottaa täytyy pitää vapaana joka päivä, sähköjohdot kannattaa nostaa mahdollisimman ylös, koska rotta kiipeää myös kirjahyllylle tutkimaan!
Lisää voit lukea Suomen kesyrotta ry:n sivuilta!
Hei. Laitoin juuri itsekin viestin tänne. Mulla on 3 rottaa ja kokemusta kaikista muistakin jyrsijöistä. Rottaa ei oikeastaan voi verrata hamsteriin. Rotta ei pure(hamsteri puree...)ja rotta on erittäin älykäs ja seurallinen. Otan yhden rotistani usein mukaani kävelylle, kaupungille tai ystävien luokse olkapäälläni, missä se nököttää kiltisti vaikka tuntitolkulla yrittämättäkään pyrkiä pois. Yksi rotistani on 2 kertaa "eksynyt" viemärin kautta vessan pönttöön ja karannut sitä kautta naapuriin, tai muuten vaan pysynyt piilosilla ja yksi rotistani AUTTOI minut saamaan karkulaisen pois kutsumalla sitä ja touhaamalla pöntön laidalla. Olen muuttamassa poikaystäväni kanssa yhteen, enkä mvoi ottaa rottia mukaani. Ne ovat vasta 5kk, eli aika nuoria ja niitä on 3. Rotta on laumaeläin, joten niitä pitääkin olla 2 tai useampi. Ihastutte varmasti. Mistä olette? Itse hki. Puh. 0505349908 itse pidän rottiani vapaana kylppärissä, enkä lainkaan häkissä. Häkin tulisi olla suuri ja väh. puoli metriä korkea, koska rotat pitävät kiipeilystä. Sähköjohtoja ym.kyllä pureskelevat ja sisäsiisteiksi aika mahdoton opettaa, mutta kylppäri helppo siivota! Ovat kaikkiruokaisia, eli ei tarvi ruuan kanssa tuskailla, kun syöttää vaikka kaikki tähteet. SUOSITTELEN ja olen todella suruissani joutuessani luopumaan omistani. Ehkä teidän luotanne hyvä koti? mutta huom:vessanpöntön kansi aina kiinni!!!tai muuten naapurit saattavat saada yllätysvieraita... mailini [email protected]
Eikö ne löydä kylppäristä lattiakaivon kautta ulos. Muutenkin oma kylppäri tuntuu hankalalta sijoitus paikalta. Kyllä häkki mielestäni pitäisi olla ja rottien ulkoiluttaminen huoneessa päivittäiseksi. Kiitos tiedoista! Emme valitettavasti ihan vielä toteuta hankintaamme, ehkä vasta keväällä. Haluamme ensin saada paljon tietoa ja hankkia kunnon varusteet, häkit ja muut. Sitten ovat uudet perheenjäsenet tervetulleita. Voiko rotan kanssa nukkua samassa huoneessa, vai rapiseeko öisin?
Rotta ei voi kovin hyvin verrata hamsuihin, mutta ainakin kaksi selkeää eroa löytyy; rotta on laumaeläin ja hyvin älykäs.
Rottaa ei saa pitää yksin, vaan niitä on oltava vähintään kaksi. Poikkeuksena tästä ovat vain ylimachot urokset, jotka tosin voi kastroida ja laittaa naaraiden seuraan, sekä sellaiset rotat, joilla on esim. hegnityselinsairaus eikä sitä voi pitää tartuntavaaran takia muiden rottien seurassa. Isossa & virikkeellisessä häkissä saman sukupuolen edustajia voi pitää useita yhdessä. Joskus niin urokset kuin naaraatkin alkavat riidellä kaksittain pidettynä (kokemusta on!), joten suosittelen hankkimaan heti aluksi kolme rottaa - samaa sukupuolta tietenkin!
Rotta on lemmikkijyrsijöistä kirkkaasti älykkäin. Sen huomaa katseesta, käytöksestä, kaikesta. Jos katsot rottaa silmiin, se katsoo arvioivasti takaisin, eli kannattaa miettiä ihan vakavasti, kestääkö älykkyytensä kyseenalaistavaa jyrsijää.
Häkin pinta-alan tulee olla vähintään 80 x 60 cm. Korkeutta tarvitaan ainakin 60 cm uroksille, naarat vaativat vähintään 80 vm korkeutta. Tosin uroksetkin oleilevat kuulemma mieluusti korkealla, mutta nillä pidän pinta-alaa himpun verran tärkeämpänä. Mitä isompi häkki, sitä parempi. Virikkeitä ei saa unohtaa; tasoja, kiipeilypuita, riipparia, tunneleita, mökkejä jne tarvitaan. Rottien touhuilun seuraaminen on heuskaa, mutta niillä pitää olla iso ja virikkeellinen ympäristö, missä touhuta!
Rotttien tulee päästä päivittäin ainakin tunniksi jaloittelemaan. Niitä on vahdittava koko ajan, jotta säästytään syödyiltä sähköjohdoilta. Kaikki mahdolliset rotanmentävät raot ja kolot tulee tukkia, koska pienet kolot vetävät rotta puoleensa kuin hunaja mehiläisiä!
Suositeltavaa luettavaa rotista on Outi Pauliina Salon kirja Kesyrotat. Sen löytää nykyään kirjastoista, koska painos on myyty loppuun ja uutta ei kait enää oteta. Muita suomenkielisiä kirjoja ei saa lukea, niisä on jopa väärää tietoa näistä nappisilmistä.
Kannattaa suunnata selain kohti Suomen Kesyrottayhdistyksen sivuja osoitteeseen personal.inet.fi/yhdistys/skey Suosittelen liittymään yhdistykseen, koska jäsenlehti Rattus sisältää paljon tietoa rotista. Jäsenyys on voimassa aina kalenterivuoden, mutta jäsenlehdet sa takautuvasti eli nyt liittyessä saa tämän vuoden lehdet.
Muita suositeltavia linkkejä ovat mm. Mirjan RottaNurkka (Vagabond's kesyrotat) osoitteessa sinuhe.jypoly.fi/~niskmirj.98.t/ Siellä on todella monipuolisesti tietoa rotista.
Jos haluate, voin myös vastata mailitse kysymyksiinne, osoite [email protected]