Kuinka iso satelliitin kannattaisi olla jos aikoo katsella ilmaiskanavia ja sitten mitäs hyötyä on että on vaikka 4 mikropäätä onko niistä ylimääräisistä mitään apua jos ei ole sitä moottoria
satelliitin ostaja
Amatööri
3592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
pelkästään haluat paljon ilmaiskanavia niin riittää joku 80-90cm lautanen kahdella mikropäällä. Tämän kohdistat sitten astra/hotbird rykelmään niin kyllä ilmaiskanavia piisaa!
Jos aiot katsella ilmaiskanavia,et tarvitse kuin kaksi mikropäätä,Astralle ja Hotbirthille. Niistä löytyy eniten kanavia. Jos aiot moottoriantennin,ei tarvitse kuin yhden mikropään. Antennin koko riippuu asuinpaikasta,jos olet etelä- tai lounaissuomesta et tarvitse 70-80 senttiä suurempaa.
niin entäs tietääkö kukaan mistä kanavalta näkyisi nba pelejä ja jos vaikka innostuisi jossain vaiheessa ostamaan niitä englannin kielisiä kanavia niin riittääkö sama antenni