Heips, meillä on kolmevuotias shelttipoika ja alkaa pikkuhiljaa hävettää sen arkuus. Ei uskalla edes haistella vieraita ihmisiä vaan murisee ja haukkuu jos joku yrittää lähemmäs. Kasvatettiin oppaan mukaan, eli rakastavasti ja opettavaisesti, pentuna vietiin erilaisiin paikkoihin, matkustettiin bussilla ja junalla ja ratikalla eli yritettiin näyttää ettei maailmaa tarvitse pelätä. No ei se pelkää kun ihmisiä vaan ;) Varsinkin pikkulapset on kauhistus tälle pojalle. Kun tutustuu paremmin niin ottaa kaikki iloisena vastaan ja on kaikkien kaveri.
Miksi on niin hemmetin varautunut?
Voiko asiaan enää puuttua ja jos niin miten?
Mitään huonoja kokemuksia ihmisistä ei ole, päin vastoin. Toisia koiria menee haistelemaan mutta isompia katselee mun jalkojen takaa. Arkuus koskee lähinnä ihmisiä. Ei esim säiky uudenvuoden raketteja yhtään.
Muuten siis ilonen, reipas ja oppivainen.
Liian arka sheltti
10
2556
Vastaukset
- toscan
on sheltin luonteessa. Sen ei edes kuulu mennä suinpäin tervehtimään ihmisiä. Sen pitää saada rauhassa katsastaa oudot tyypit.
- manimini
yks collie-omistaja sanoo ettei noin arka saa olla missään nimessä...no se kyllä leikkii koira-asiantuntijaa vaikkei oikeesti ole, huonosti hoitaa omansakin.
Tuntuu että jossain vaiheessa tulee vielä puremaan jos liian innokkaasti joku pikkulapsi lähestyy. Vai onko pelko turha, pureeko helposti? - siimahäntä
eikä murista!Arka ja pidättyväinen koira on kaksi eri asiaa,ja tuo käytös viittaa arkuuteen.Keskustele kasvattajan kanssa mitä tehdä niin koulutuksessa,kuin myös siinä,ettet ole tyytyväinen koiran luonteeseen.
- .:DoGi:.
kun koirasi kohtaa vieraan, ja jos kerrankin ohittaa niin että ei rähise, kehu koiraasi ylitsevuotavasti ja anna makupala/leiki jollain koiran mielestä kivalla lelulla. jos rähisee, mene hiljaa ohi ja älä ole huomaavanisikaan. onko koiran menneisyydessä ollut "mustaa valkoisella?"
- manimini
Siis meidän koira ei räyhää ilman syytä vieraille yhtään tippaa. Kulkee hienosti hihnassa vierellä. Vain ja ainoastaan jos joku täysin vieras ihminen lähestyy sitä aikomuksena silittää, kumartuu, ojentaa kättä tms.
Mitä ihmeen mustaa valkoisella, meni yli? manimini kirjoitti:
Siis meidän koira ei räyhää ilman syytä vieraille yhtään tippaa. Kulkee hienosti hihnassa vierellä. Vain ja ainoastaan jos joku täysin vieras ihminen lähestyy sitä aikomuksena silittää, kumartuu, ojentaa kättä tms.
Mitä ihmeen mustaa valkoisella, meni yli?Koira voi kokea kumartumisen ja silmiintuijottelun, yms. ihmiselle luontaisen käytöksen, uhaksi ja olla siksi tosi varuillaan.miten suhtautuu, jos vieras seisoo niinkuin koiraa ei olisikaan? Entä jos henkilö kyykistyy ja tuijottelee muualle?
- .:DoGi:.
tässä yksi sivu:
http://www.kumikana.org/koulutus/rayhaaminen.htm - eppulainen
..ettei vieraat ihmiset tee äkkilähestymisiä, meidän aikaisempi narttu oli ihan samanlainen,varsinkin juuri pienet lapset sai aikaan paniikin. koirasi tulee luottaa sinuun ettet päästä ihmisiä liian nopeasti lähelle vaan että annat koirasi itse tutustua (luulisi ihmisten jo oppineen?). pyydä vierasta kyykistymään sivuttain koiraasi nähden ja ojentamaan hiukan kättä jotta koira saa haistella (jos haluaa).
- pikkuhaukku
Valitettavasti meillä on kokemusta, tosin paljon vakavempaa kuin tuo. Luulen, että sheltin luenteeseen kuuluu tuo varautuneisuus. Meillä oli kolme vuotta sitten sheltti. Se oli todella ihana saatiin se 4 kk:n ikäisenä. Mutta sittenkös vasta ongelmat alkoi. Se käyttäytyi liiankin arasti ja hyökkäsi ihmisten kimppuun, murisi ja joskus jopa näykkäs. Soitettiin kasvattajalle ja sen jälkeen mentiin naksutinkoulutkseen. Ei mitään apua. (Tai ehkä käytiin kerran) No, sit me jouduttiin valitettavasti luopuun siitä koirasta takas kasvattajalle ja kasvattaja pääty siihen et sen täytyy pitää se, koska se ei tunnu sopivan oikeen mihinkään kotiin. :( Oli kyllä muuten ihana, oli ystävällinen toisille koirillekin. En osaa kyllä sanoo mitään, toivotaan ettei teillä tilanne käy yhtä pahaksi kuin meillä. :/
- eppulainen
nimittäin tämä mun eka uros on sellainen seuramies että oksat pois! rakastaa menee syliin ja pussaa pöpiksi tutut ja tuntemattomat. olen sitä pennusta kohdellut niin että se on maailman rohkein ja rakastetuin koira.. tosin niin höppänän näköinen että sai sitä huomiota vierailta ihan jatkuvasti,nykyään suorastaan loukkaantuu jos ei saa rapsuja..!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa2473364Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset
Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard342429Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3312142SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän792042Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1091933Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --431803Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.321771Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue321512Särkyneelle sydämelle
Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂301440Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1251381