Sven-Göran Eriksson: Lahjukset Valioliigassa yleisiä

Suomi24toimitus

Englannin maajoukkueen valmentaja Sven-Göran Eriksson paljasti valetoimittajalle, että jalkapalloseurojen valmentajat ottavat lahjuksia pelaajakauppojen yhteydessä. Sunnuntaina Eriksson kielsi kertoneensa valetoimittajalle lahjuksista.

Tänään Eriksson joutui selittämään tilannetta Englannin jalkapalloliitt FA:lle. Uutisten mukaan liitto seisoo kuitenkin Erikssonin takana ja ei halua varaantaa tulevia MM-kisoja.

Kuinka yleistä luulet erilaisten sopupelien ja muiden lahjusten olevan ammattilaispeleissä ja -urheilussa? Onko tämä uutinen vasta jäävuorenhuippu ja lisää lahjusskandeeleja on vielä tulossa?
Lue uutinen http://www.ananova.com/sport/story/sm_1694562.html

10

4174

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      kyllä uskon että lahjusten otto on yleistä joka alalla,urheilussakinelaajille ja valmentajile

    • Tembo

      Lahjontaa käytetään urheilussa koko ajan enemmän. Vedonlyönti on kokoajan kasvava toimi, jossa liikkuu päivä päivältä enemmän rahaa ja erilaisia rikollisia tahoja. Karu totuus on, että lahjusten ja dopingien myötä on huippu-urheilusta menossa maku kokonaan. Sad but true.

    • tahe

      Se on varma että erinäiset lahjukset on yleisiä. Siellä on sama asia kun yritysmailmassa, suuri raha ratkaisee.
      Jos kaikki tosissaan tutkittaisiin koko järjestelmä menisi sekaisin. Eihän Suomessakaan tehdä mitään näille veronkiertäjille, maammelaulua soitetaan ja ollaan niin Suomalaisia.

    • Nimetön

      Englantilainen jalkapallo on kuin suomalainen jääkiekko.Tuurilla yksi maailmanmestaruus,jonka jälkeen luullaan olevan maailma ykkösiä.

    • Perde

      Eniten hämmentää kannattamani maajoukkueen puolesta että valmentaja on tuollainen hölösuu. Pitäis asiat omana tietonaan. Nyt on vaan sellainen tilanne että uskottavuus on mennyt eikä svedusven pysty toimimaan millään enää maajoukkueen valmentajana mm-kisoissa. Jos miehen lojaalisuus on tuolla asteella, niin parempi mennä. Se, että kuka tulee tilalle onkin eriasia näin lyhyellä aikataululla, mutta varmasti tarjolle löytyy aidosti pestistä kiinnostunut ja siihen motivoitunut henkilö.

    • Uncle Sam

      En tajua miten hölmö Svennis oikein on,mutta nyt hän kyllä ollut kovassa media mylläkässä... Svennis pois ja uusi valmentaja Englannille on Sam Allardyce...

    • SVENSKIT TUOMARINA

      On aina ollut Suomen kohtalo!Jos jossakin paloi -60-70 ja 80 luvulla niin norjan ja ruotsin metsissä.Hapenottokyky oli muotia vasta 90 luvulla suomessa,mutta!Norskit olivat huomanneet testeissä että hemoklobiinin ylläpito ilman "valkuaisia" on hapeton yritys.Sinne täytyy saada happee ja löytyihän sitä.Alsgård oli kaksi viikkoa tajuttomana Björn Delin omistamassa "hiihtokeskuksessa" ruotsissa,jossa svenskit olivat asuneet viikkoa aikaisemmin.Lillehammer joka on osakas tässä hiihtokeskuksessa joutui myöhemmin kuultavaksi yli 75 litran hemohes tuotteen piilottelemisesta.Syyksi todettiin yleisö joka tarvitsisi tätä plasmaa jos tulisi esim.tulipalo!Tuomarit jotka "käryyttivät"suomen olivat juuri samoja jotka vapauttivat lillehammerin kisakylän laittomista aineista.HYVÄ SUOMEN HIIHTOLIITTO!

    • Aina vain menee hullummaksi

      Olipa typerä tiedonhankintatapa. Minkähän sensaatiolehden toimittaja lie ollut.

      Ja eläköön urheilu, rehtien, raittiiden ja reippaiden miesten laji!

    • here me out

      everywhere, where is that big money moving there is corrupt also its just simply the fact!

      • tässä minä ulos

        kaikkialla, missä on noin isot rahat liikkumassa siellä on korruptoitunut sekä se on yksinkertaisesti fakta

        Onnitteluni, puhut parempaa englantia kuin syntyperäiset englantilaiset (ainakin alle 1 vuotiaat)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      53
      1067
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1050
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      735
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe