Bungalowi

Äiti ja tytär

Hei! Ollaan menossa maaliskuun puolessä välissä Samanaan. Onko kokemuksia Casa Marina Bay Hotellista? Majoitumme Bumgaloviin onko siitä kokemusta? Bussi matka lento kentältä kuulostaa melko pitkältä, onko tuskaiska istu bussissa niin kuumalla? Onko hotellin ympärillä paljon häiriköitä? Meillä on välilasku Halifaksissa, joutuuko koneestä menemään pois vai vaihdammeko konetta? Täällä suomessa on talvi Maaliskuussa ja Dommareissa kesä, miten toimia? Kannattaako ottaa housujen alle shortit?

Kiitos! Emme ole matkustelleet paljon.

4

1125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rommi

      Me vietettiin parin viikon loma Grand Flmaneco hotellissa joten samanasta en osaa sanoa. Lennosta kuitenkin sen verran että välilasku kestää noin tunnin ja koneesta joutuu menemään pois mut samalla koneella jatketaan. Menomatkalla siellä odotussalissa on tarjolla ilmaseksi pientä purtavaa ja juotavaa, jotain vihanneksia, leivonnaisia ja sipsiä sekä ainakin mehua ja kahvia. Kannattaa vaan olla aika nopea siinä touhussa koska viimeset jää ilman. Me tiedettiin etukäteen varautua ja jaettiin hommat eli yksi haki juomista ja toinen syömistä. :) Suomalaiset ei kokemuksen perusteella osaa jonottaa joten tarttee itekin pitää puolensa siellä että saa edes jotain. Paluumatkalla sit mitään tarjottavaa ei ole vaan kaikki maksaa. Ostettua sieltä saa siis jotain purtavaa ja juotavaa. Aika omituinen järjestely mun mielestä mut kai sekin sit jotain säästöä on.. Bussit oli kyllä ilmastoituja joten ei sinne bussiin pitäisi ainakaan tukahtua vaikka matka olisikin pitempi. Kyllähän se lämpö tulee vastaan heti siinä lentokentällä pitkissä vaatteissa varsinkin. Ja kun matka on teilläkin pitempi.. Itsellä oli matkalla pitkät housut joista käärin lahkeet perillä ja vaihdoin koneessa hihattoman paidan päälle. Mukavaa reissua teille! Me ainakin viihdyttiin Dommareissa aivan loistavasti ja millon tahansa voisin lähteä uudestaan.

      • Äiti ja tytär

        Kiitos Rommi kovasti!!


    • matkalainen 12/05

      Heips.
      Tässä vähän omia kokemuksiani Casa Marina Baystä. Itse olimme "luhtitalossa", mutta päällisin puolin Bungalowit näyttivät yhtä siisteiltä ja mukavilta. Älkää aamuisin pelästykö jos ikkunan takana ruoskuttaa hevoset ruohoa. Ne (n.15 kpl) on siellä yöt vapaina ja päivisin ne valjastetaan ratsastusta varten. Hotellialue on turvallinen niemen kärki, jossa aseistetut vartijat ja paikallispoliisit kiertävät ympäri vuorokauden. Ympäristössä emme paljon kulkeneet, mutta lähikylissä voi varmasti liikkua päiväsaikaan turvallisesti. Ranta-alue on upea, vehreä paratiisi ja kahlattavaa riittää n. 50-100m ennen kuin voi kunnolla uida, mutta ehdottomasti uimakengät jalkaan (merisiilejä pohjassa).
      Bussit on tosiaan ilmastoituja (jos toimii) ja vastaavat Suomessa 70-80 luvulla olleita. Lukemista, musiikkia ym. mukaan jos ei maisemia jaksa kokoajan katsella.
      Kokeneen matkailijan vinkki: Käsimatkatavaroihin tulisi aina pakata varavaatekerta, jonka voi sitten vaihtaa vaikka WC:ssä.
      Voit lukea lisää aiemmasta kirjoituksesta "kaksi viikkoa paratiisissa" kirjoitin nim. Juuri Suomeen tullut. Hyvää matkaa!

    • kati

      Bungalovit ovat siellä isot ja hienot, jos hyvä tuuri saatte merinäkymän ikkunasta!
      Casa on upealla paikalla, paras beach mitä siellä on. Turkoosi meri ja valkoinen hiekka, ihanaa...
      Ei siellä minkäänlasita häiriköintiä ole, no diskon melu voi kuulua.
      Bussit oli ilmastoituja, kyllä niissä hyvin selviää.
      Casassa oli hyvät iltaohjelmat hoteliin puolesta, kannattaa mennä katsomaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      3175
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2863
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2805
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      6
      2390
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      2175
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      18
      1616
    8. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1591
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1518
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1504
    Aihe