Klubikuvaus

Terve,

tarkoitus olisi kuvata parin bändin keikka klubiolosuhteissa. Onko kenelläkään kokemusta/neuvoja? Kannattaako käyttää salamaa, normaalisti tai täytesalamana, ja ilman salamaa onko syytä olla keinovalosuodin kamerassa?
5443
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Aika haasteelliset ovat tuollaiset olosuhteet, ainakin salamatta kuvaus tippunee pois, jos sitten ei ole käytössä huippuvalovoimaista objektiivia ja 800 ja 1600 ASA:n filmiä.Salama tuo myös omat ongelmansa, syntyvät varjot pilaavat kuvia.Ehkä paras vaihtoehto olisi kahden salaman käyttö eli kameraan kiinnitetty kunnon salamalaite(ohjearvo lähempänä 40:tä) ja toinen ns. orjasalama, joka sytyy toisen salaman välyksestä.Se lisää salaman tehoa ja koska tulee toiselta suunalta, poistaa varjot.

Äänestä
  • Tuleeko 800:n tai 1600:n ASAn filmeillä kuvista sitten hirveän rakeisia? Onnistuukos salaman käyttö täytesalaman mitenkään näin pimeissä olosuhteissa? Onko jollakin ihan konkreettista kokemusta keikkojen kuvaamisesta?

    Äänestä

  • Metanolo kirjoitti:

    Tuleeko 800:n tai 1600:n ASAn filmeillä kuvista sitten hirveän rakeisia? Onnistuukos salaman käyttö täytesalaman mitenkään näin pimeissä olosuhteissa? Onko jollakin ihan konkreettista kokemusta keikkojen kuvaamisesta?

    No sinulla kohta on. Mikset käy vastaavissa oloissa ottamassa koekuvia? Se on paljon opettavaisempaa kuin pelkkä pähkäileminen.

    Äänestä

  • Keikkakuvaaja kirjoitti:

    No sinulla kohta on. Mikset käy vastaavissa oloissa ottamassa koekuvia? Se on paljon opettavaisempaa kuin pelkkä pähkäileminen.

    Itse olen sitä mieltä et kannattaa kuvata vallitsevassa valossa. Tällöin kuviin tulee enemmän autenttisuutta, väriä ja liikettä. Se tietty vaatii valovoimaa ja nopeita filmejä. Salamaa voi käyttää täytevalona kyllä jos kuvaa vastavaloon, mutta en suosittele salamn käyttöä päävalonlähteenä, sillä kuvista tulee jäykkiä ja hölmösti valottuneita helposti, salaman valaistessa etuosaa eritavalla kun taustaa.

    Kyllä hyvien kuvien saaminen on täysin mahdollista ilman salamaa. Yleensä isommat starat kieltää salaman kanssa kuvaamisen, ja silti on iha näyttävää kuvaa tullut keikoilta.

    Äänestä

Älä ainakaan vedä kovin paljon metanolia, menee näkö. Ei etnolinkaan kanssa kannata hirveästi läträtä; vaikka valokuvaajat perinteisesti kyllä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Metanolo kirjoitti:

Terve,

tarkoitus olisi kuvata parin bändin keikka klubiolosuhteissa. Onko kenelläkään kokemusta/neuvoja? Kannattaako käyttää salamaa, normaalisti tai täytesalamana, ja ilman salamaa onko syytä olla keinovalosuodin kamerassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu