Kukaan lukenut kyseisen herran kirjoja? :)
Mitä mieltä olitte ja mitä kirjoja olet lukenut?
Itse pidin Tähti hatusta ja Vapaat pikkumiehet kirjoista paljon!
Terry Pratchett!
6
924
Vastaukset
- The Rat
Itsellä on ehkä tusina nidettä (englanniksi) hyllyssä. Siis discworld-sarjaa yksi muu. Kaverilla on sitten vähän enemmän, ja tarkan harkinnan ansiosta täsmälleen eri kirjat. Yhteensä löytyy varmaan paria uusinta lukuunottamatta kaikki kiekkomaailmakirjat.
Ihan hauskojahan ne ovat, mutta kun on lukenut parikymmentä on lukenut melkein kaikki... Siis toistavat itseään...
Osittain onnistuneesta suomennoksesta huolimatta suosittelen ehdottomasti lukemaan englanniksi noita mikäli vain mahdollista. Aika yksinkertaista kieltä, joskin joskus herra P vähän kikkailee sanoilla. Ehkä puolet vitseistä ei yksinkertaisesti käänny suomeksi. :) - LonelySoul
Suurin osa hänen kirjoistaan on luettu, mutta eniten pidin viikatemiehestä ja hmm...oliko sen kirjan nimi pyramidit? no kuitenkin...=)
- Nacta
Olen lukenut ja jatkan lukemista.
Listaa löytyy jonkun verran, mitä nyt muistan;
-Magian väri
-Valon tanssi
-Mort
-Vartijat hoi!
-Viikatemies
-Noitia maisemissa
-Valkoparta karjupukki
Omasta hyllystä löytyy suomeksi ja englanniksi muutama. Myös Pratchettin nuortenkirjat Mahtava Morris ja sivistyneet siimahännät, Vapaat pikkumiehet ja Tähtihattu olen lukenut.
Kiekkomaailman ulkopuolelta on tullut luettua Hyviä enteitä, joka tosin muistuttaa Kiekkomaailman tarinoita. Mutta ei se mitään. Miksi muutta jotain, mikä on hyvää ja toimii?
Sanojen kanssa kikkailun tämä herra todellakin osaa, eikä näitä voi lukea hiilihanko persiissä.
Lukekaa Pratchettia. Olen lukenut kaikki suomennetut. Omana taitaa olla 5 kirjaa. Vähän arkailen tarttua englanninkielisiin, mutta ehkä senkin joskus teen. Suomennoksista välillä miettii, että mitäköhän tässäkin on alunperin sanottu.
Pratchett on tavallaan idolini. Vaikka kyllähän tuollaisella tehtailulla kirjat pakosti muistuttaa toisiaan. En osaa sanoa suosikkiani, ehkä joku jossa on Kuolema päähenkilönä, hmm. Tai noidista kertova.- Jamppa
Oi että. Pratchett tuotti minulle suunnattomasti ajanvietettä kylminä ja hyisinä talvi-iltoina.
Ja ainahan juonet toistavat jotakin, ei siitä pääse yli eikä ympäri.
Paras oli Vapaat pikkumiehet, jonka huumori oli napakympissä meikäläisen makuun. Pff... :D - on aivan
loistava!
Kieltämättä on etua hänen kirjojaan lukiessa siitä, että on lukenut niitä ennenkin, ja tietysti niissä on paljon samankaltaisuutta (kun maailma ja henkilöhahmot usein toistuvat). Niin en kuitenkaan sanoisi, että kun on lukenut pari, on lukenut kaikki. Joka kirjassa on uusi juoni jne. ja se, että ne perustuvat toisiinsa, on tarkoituksellista ja myös avaa vanhoille faneille paljon uusia juttuja!
Omia suosikkejani ovat - tietenkin - Kuolema (Death), sekä maailman etevin matemaatikko, kuolematon (heh) kameli Senkin Paskiainen (You Bastard). Tohelo velho Rincewind on myös jotenkin lähellä sydäntä... ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4748481Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195820Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554762Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584615Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s654119Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713749- 901698
- 961221
- 47859