Viisikymppinen

Tapu

Viisikymppinen mies on lähdössä toukokuussa kolmeksi viikoksi peruun. Yksin Packpacker- lomalle. Cusco ja Maccu Piccu pitäis nähdä. Vähän huolestuttaa tuo turvallisuuskysymys...
Olisko vinkkejä ?

4

1210

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naisia

      Taskuvarkaat ym. ovat kai suurin vaara. Tai todennakoisin. Vahdi tavaroitasi. Kaupunkien kaduilla reppu mieluummin mahan paalla. Rinkan kanssa on tietysti vahan hankalaa :-) mutta siis vahdi tavaroitasi, junassa, busseissa ja asemilla. Jata kamat hotelliin. Ala ota opasta ja tiennayttajaa kadulta. Se on huijari ja ryovari. Tama siis turvallisuuden maksimointimielessa sanottu.

      Limassa ja muissakin kaupungeissa on vaarallisia alueita joissa ei kannata liikkua yksin edes paivasaikaan, ei ainakaan tavaroidensa kanssa.
      Limassa kylla parjannet Mirafloresissa, Keskustassa, Barrancossa ja San Isidrossa, muualle ei kai noin lyhyessa ajassa ehdikaan.

      Mutta varo niita katutyttoja. Ne on kaikki vaarallisia. Ne Mirafloresin keskuspuiston nurkillakin , Pizzakadulla (muista paikoista puhumattakaan) pyorivat naiset ovat kaikki vaarallisia. Ei ne ehka tapa mutta tavarasi vohkivat.


      Itsella ei ole ollut ongelmia taksien kanssa vaikka tunnen perulaisia naisia ainakin jotka eivat uskalla ottaa taksia kadulta vaan soittavat puhelintaksin. Itse ajelen ongelmitta...

      Cusco on normaalin jarjen mukaan kulkiessa yhta turvallinen kuin mika tahansa paikka...

      Sitten on tietysti viimeaikoina ollut paljon maantierosvoja jotka ryostavat pitkanmatkan busseja. Ei siita ehka kannata hirveasti huolestua, todennakoisyys etta se kohdalle osuu on kuitenkin aika pieni. Rosvot ovat olleet ahkerimpia viikonloppuisin yolinjoilla. Eli turvallisin bussimatka on arkipaivana valoisaan aikaan. Ikava kylla monet linjat ajetaan oisin.

      Itselle ei ole hirveita sattunut vaikka olenkin nyt jo kolmatta kertaa maassa ja taalla kulkenut yksin ainakin Cuscossa, Arequipassa, Ayacuchossa, Huarazissa ja missa viela...perulaiset tutut ovat kauhuissaan.

      • Tapu

        Juuri sellaisia vinkkejä kuin halusinkin ! Kiitos. Puhuin tänään yhden pariskunnan kanssa joka viime vuonna kierteli 4 viikkoa Perussa ja ylistivät ihmisten ystävällisyyttä. Heillä ei ollut minkäänlaisia vaikeuksia missään.


    • Back-packer

      Olimme Perussa kuukauden kiertelemässä ja mitäänongelmia ei ollut. Maassa oli tosin silloin(kin) levottomuuksia, aseellinen vallankaappausyritys jossa tapettiin poliiseja ja lisäksi joku muu isompi mylläkkä. Mielenosoituksia näkyi paljon. Siinä se sitten olikin.

      kun käyttää tervettä järkeä, ei Perussa ole vaarallista. Suurin riski ovat liikenneonnettomuudet, koska vuoristotiet ovat kapeita, sade on voinut huuhtoa osan tiestä mennessään ja kuskit ajavat kuin hullut. Yöbussin jos ottaa (pitkille matkoille kannattaa ehdottomasti ottaa) niin laadusta kannattaa maksaa. Hyvämaineisen ja turvallisen bussifirman matka maksaa enemmän kuin halpisbussit mutta mukavuus on myös huippuluokkaa. Penkit kaatuvat vuoteiksi ja niissä on hyvä nukkua.

      Missään kaupungissa emme kokeneet oloamme uhatuiksi, emme edes Liman vanhassa keskustassa. Tosin mieheni on sellainen isompikokoinen muskelikaveri, en tiedä oliko sillä vaikutusta asiaan. Mitään meiltä ei varastettu, mutta olimmekin tarkkoja tavaroiden suhteen. Vaatteisiin ompelin piilotaskut ja turvallisenkaan tuntuisessa paikassa ei tavaroita jätetty vaille vahtimista. Uimarannalla pakolliset tavarat oli otettava mukaan, esim. pieni määrä rahaa, silmälasit jne ja ne joutui jättämään rannalle kun meni uimaan. melkein aina löytyi joku ystävällinen paikallinen joka lupasi vahtia tavaroita, toki sitten pidimme silmällä tätä paikallista:) Liman uimarannoille ei kannata lähteä iltaisin käveleksimään ainakaan yksin eikä puoli omaisuutta mukana, useampi tarina kuultiin reissaajilta että oli tullu turpiin ja tavarat pöllitty.

      Vinkkinä: jos on aikaa, kannattaa tutustua Cuscosta käsin Sacred Valleyn saloihin moottoripyörän selästä. Ajoimme itse n. 200 km päiväretken ja kiersimme eri raunioita ja oli tosi hienoa. Kannattaa vain varautua siihen, että mutkan takana voi tiellä olla mitä vain: lampaita, aaseja, lehmiä, lapsia, koiria, bussi poikittain tiellä... Pyörän vuokra oli tosi edullinen, tosin me reissasimme sellaiseen aikaan, ettei turisteja plajoa näkynyt joten hinta oli halvempi kuin tavallisesti.

      Mukavaa matkaa, kysele lisää jos tulee mieleen jotain!

      • Tapu

        Tuo moottoripyörä onkin hyvä idea, minulla kun on sellainen kotonakin ! Ovatko tiet päällystettyjä ? Minkälaisen pyörän vuokrasitte ? Olen LonelyPlanetin kirjasta lukenut että asuminen hostelleissa ja pienissä hotelleissa on Perussa tosi halpaa. Pitääkö paikkansa ? Kerkesittekö käymään viidakkoalueella Andien toisella puolella ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      193
      3207
    2. 95
      1443
    3. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      130
      1148
    4. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      248
      1122
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      86
      975
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      97
      861
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      112
      697
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      55
      685
    9. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      108
      668
    10. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      39
      597
    Aihe