Viimesen vähän yli puolen vuoden aikana kuukautiseni ovat muuttuneet todella niukiksi. Ei ne ole koskaan mitkään hirmu runsaat olleet, mutta nyt tulee lähinnä vaan sellasta ruskeeta vuotoa ja huomattavasti vähemmän kuin ennen. Mukana on myös paljon sellasia ruskeita klönttejä.
Lisäksi vaikka nyt on jo 5 vuosi alkamassa e-pillereillä voi kuukautiset alkaa taukoviikolla mikä päivä tahansa ja kestää 3-5 päivää. Kaikki naispuoliset ystäväni tietävät melkeinpä kellon tarkkuudella milloin heillä alkaa vuoto kun käyttävät e-pillereitä.
Toisaalta tämä niukka vuoto ei minua haittaa ollenkaan etenkään kun kaikki kuukautiskivut pientä turvotusta lukuunottamatta ovat jääneet myös pois niukan vuodon mukana.
Mutta mistähän mahtaa johtua tällainen muutos? Tietääkö joku?
Lisäksi vaikka nyt on jo 5 vuosi alkamassa e-pillereillä voi kuukautiset alkaa taukoviikolla mikä päivä tahansa ja kestää 3-5 päivää. Kaikki naispuoliset ystäväni tietävät melkeinpä kellon tarkkuudella milloin heillä alkaa vuoto kun käyttävät e-pillereitä.
Toisaalta tämä niukka vuoto ei minua haittaa ollenkaan etenkään kun kaikki kuukautiskivut pientä turvotusta lukuunottamatta ovat jääneet myös pois niukan vuodon mukana.
Mutta mistähän mahtaa johtua tällainen muutos? Tietääkö joku?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Johtuu melko todennäköisesti pillereistä. Minulla on yksillä pillereillä loppunut kuukautiset kokonaan muutaman vuoden käytön jälkeen ja nykyisillä tulee vain tuhruvuotoa.
kiinni. Mulla alkaa joko kahden tai kolmen päivän päästä. Ei kaikki siis tiedä tarkasti milloin alkaa vaikka syö pillereitä.