Sain pari päivää sitten puoli vuotiaan kissan poikasen. Minkä verran se tarvitsis ruokaa päivässä?
Vettä on tarjolla koko ajan, samoin niitä naksuja. ok?
Purkkiruoasta olen huolissaan. Edellinen omistaja kertoi antaneensa 2 ruokalusikallista aamulla ja illalla. Mutta kisu näyttää hotkivansa ne kerralla melkeen. Jollain palstalla joku kertoi antavansa saman ikäiselle tyttökisulle päivän mittaan koko purkillisen. Eli mikäs olis oikea määrä, vaikka varmaan sekin riippuu ihan kissasta ?
6kk kollikisun ruokinta
7
6153
Vastaukset
- 6kk
Ja tietenkin muukin info kissojen ruokinnasta on tervetullutta..
Mikä on sopivaa ja mikä kiellettyä?
Mitä on siis varottava? - heidie5
aikuinen kissa syö noin purkin ruokaa päivässä ja puolivuotias ei ole mikään pieni kissa enää.itse olen pentuna antanut niin paljon kun on maistunut vaan sitten isompana ei ole enää maistunut samalla lailla kasvava tarvitsee vitamiineja ja ravintoa sanoisin noin puolipurkkia per pvä! tai ainakin oma kissani syö sen verta myös kuusikuukautinen.
- tahmatassun
ovat pääasiassa vettä ja vehnäjauhoa... en suosittele. Eläin kaupasta saa tosin laadukkaitakin purkkiruokia. Eläinkaupasta myös laadukas pentu kuivamuona vapaasti saatavilla. Lisäksi raakaa naudan lihaa, kypsää broileria, ilman luita, kalaa, järvikalat keitettävä, kevytkermaa(HYLA). Pennun tulisi antaa syödä niin paljon kuin syö, se ei ahmi enempää kuin tarvitsee.
- on liian vähän
Mun pikkuiset, kun olivat vielä kasvuiässä, saivat kaupan herkkupurkkiruokaa niin paljon kuin jaksoivat syödä. Yleensä kissa osaa itse säännöstellä ruoan tarvetta. Nyt vanhempana kun ne nukkuvat paljon ja ovat ronkeleita ruoan suhteen (söisivät vain mielellään kuivaraksuja), niin hemmottelen niitä gourmetaterioilla. Kissa on enemmän lihansyöjä kuin koira, joten lihapitoisuutta kannattaa tarkkailla. Mä suosin naudanlihaa, ja ostan esim.kanaa ja kalaa vain, jos kaupassa ei joskus muuta satu olemaan!
- musto
...olkoon uudelle kissanomistajalle! :)
Kissasi on jo sen ikäinen, että kyllä sen tulisi saada vähintään 150-300g (=esim. kaksi vuokaa) märkäruokaa päivässä, riippuen miten paljon raksuja se syö. Se kasvaa koko ajan, joten eihän se voi nyt aktiivisena nuorukaisena enää mitenkään pärjätä samalla ruokamäärällä kuin ihan pikkupentuna. :)
Tuossa iässä kissa kasvaa vielä reippaasti, joten mielestäni voit antaa sille niin paljon (märkä)ruokaa kuin se jaksaa syödä :) Kissa osaa itse rajoittaa syömistään, ts. ei syö vain syömisen ilosta kuten koira. Sitten lähempänä vuoden ikää (tai hieman aikaisemminkin, jos siltä näyttää) voit alkaa pikkuhiljaa siirtyä penturuoasta aikuisten ruokaan ja rajoittaa hieman ruoan määrää jos/kun kissa selvästi alkaa lihoa.
Raikasta vettä pitää tosiaan olla koko ajan tarjolla.
Raksujakin voi olla koko ajan saatavilla, mutta ne eivät saisi olla kissan pääasiallinen ravinto.
Kiellettyä: marketin raksut. Syy: marketin raksut sisältävät pääasiassa viljaa ja vain vähän lihaa. Eläinkaupan raksuissa on yleensä korkea lihapitoisuus ja vastaavasti pienempi viljan osuus. Kissa on lihansyöjä eikä tarvitse viljamuroja, jotka saattavat allergisoida tai sairastuttaa kissan (mm. pissa- ja munuaisvaivat). Tarkista, että ensimmäiset ainesosaselosteessa mainitut ainekset ovat lihaa eivätkä viljaa. Siis raksut vain eläinkaupasta. :)
Suosittelen: myös märkäruoat eläinkaupasta. Toki myös marketista löytää suht laadukasta, esim. Rainbow ja Pirkka. Jos ainesosana mainitaan sokeri, jätä se hyllylle - pilaa hampaat. Kissa ei maista sokeria, eikä tee sillä yhtään mitään. Lisäaineina eläintenruoissa käytetään myrkkyjä, joita ihmisten ruokiin ei ikimaailmassa saisi edes lisätä (mm. erästä kuminsäilöntäainetta), joten kannattaa suosia lisäaineettomia ruokia.
Suosittelen antamaan myös esim. sydäntä, lihaa raakana, kanaa kypsennettynä, kalaa (kypsennettynä, max. 1krt/vk ja sisäelimiä raakana (max. 1krt/vk). Takuulla lisäaineetonta ;) Kuitenkin jos kissan ruokavalio koostuu lähinnä tällaisesta "tuoreruoasta", tulisi antaa Pirskatti-vitamiinilisää. Jos teollista ruokaa on ruokavaliossa noin puolet, niin Pirskattia ei tarvitse antaa. - silence87
oma reilu 6 kk poikakissa leikattiin juuri ja eläinlääkärikin sanoi sen olevan todella hyvin kehittynyt ja iso kokoinen ikäisekseen. Punnitessa kissa painoi 4 kg 400g. eli aika iso! olen tässä siis pohtinut, olisiko aika ruveta totuttamaan poikaa aikuisen kissan ruokaan, vaikka joka paikassa lukee, että vasta 1 v. olisi aika vaihtaa.
- musto
Jos kissa rupeaa selvästi Lihomaan, niin kyllä voi jo alkaa antaa aikuisten ruokia aikaisemminkin.
Yksi meidän kissoistamme on nyt 5kk, ja viime viikolla eläinlääkäri sanoi, että sillekin pitäisi viimeistään leikkauksen jälkeen syöttää aikuisten ruokia, kun alkaa olla siinä ja siinä onko hiukan liian pyöreä... :) Nyt painaa 3½kg.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1931321Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221138- 70860
- 48854
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53780Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva50745- 53702
- 33692
- 60689
- 52657