Olen jo pitkän aikaa harkinnut ottaa koiran ja nyt olisi sitten sen aika! Mutta en oikein tiedä mikä rotu olisi hyvä!
Joten olisi kiva jos voisitte hieman auttaa!?
Siis koiran tulisi olla pieni kokoinen säkä korkeintaan 40cm, lapsi ystävällinen, helposti oppiva, seurallinen ja innokas ulkoilija!
Jos tiedätte jonkun rodun joka vastaa kuvauksia tai on saman tyylinen niin kertokaa ihmeessä?!
Haluaisin vielä tietää rodun muita piirteitä esim. suhtautuminen kaneihin (siskoni kani on luonani välillä hoidossa)?
Joten olisi kiva jos voisitte hieman auttaa!?
Siis koiran tulisi olla pieni kokoinen säkä korkeintaan 40cm, lapsi ystävällinen, helposti oppiva, seurallinen ja innokas ulkoilija!
Jos tiedätte jonkun rodun joka vastaa kuvauksia tai on saman tyylinen niin kertokaa ihmeessä?!
Haluaisin vielä tietää rodun muita piirteitä esim. suhtautuminen kaneihin (siskoni kani on luonani välillä hoidossa)?
Vastaukset 26
Vanhimmat
Länderi ois varmaan aika sopiva. Siis kromfohrländer. Saksalainen vielä aika tuntematon terrieri. Älykäs ja mainio agilitykoira, ei terrierin turhan tulista luonnetta, mutta terrierin verenperimä on luonnollisestikkin jättänyt hieman tempperamenttia. Tai sitten cavalier, bichoni (mikä vaan, turkki tosin vaatii paljon), villakoira, mutta se vaatii aika paljon kaikkea tekemistä ja turkinhoitoa. Selaile koirarotukirjoja ja tee vaikka leikkimielinen testi netissä, mikä rotu sopisi=)...ossua en muista, mutta mene www.google.com ja laita hakusanaksi koirarodun valinta testi, eka linkki, selaa ja siellä se on...=)...se on sitten vain ihan leikkimielinen, mutta antaa jotain osviittaa ja laittaa ajttelemaan mitä koiralta haluaa.
Mä suosittelen Bichon Friseä!!!
Mulla itelläni on niitä kolme!
No on lapsi ystävällisä oppivaisa seurallisia yms.
Niitten max. sk. on 30 cm.
Tietoo niistä lyötyy esim. osoitteessa: http://gamma.nic/~~bichon
Kuvaukseesi sopii aika hyvin länsigöötanmaanpystykorva, göötti. rotu mahtuu hyvin koko vaatimukseesi ja on reipas "isokoira pienessä koossa" tyylinen kaveri, energinen, ihan kuin isokoira mutta lyhyillä jaloilla, innokas touhuamaan lasten ja aikuisten kanssa. sopii tokoon, agilityyn, karjapaimenksi, näyttelyyn, sohvaperunaksi, ihan mihin vain. Turkki helppohoitoinen, ei pelkää sadetta eikä pakkasta (ei tarvitse takkeja), ei yleensä karkaa, Tutustu rotuun rotuyhdistyksen sivuilta (linkki kennelliiton kautta www.kennelliitto.fi).
Suosittelisin kääpiösnautseria. Itselläni on suursnautserin kaverina käppänä ja kerrassaan mainio otus! pitää lapsista ja víihtyy leikeissä mukana, kuitenkin tarpeeksi kova ja kestävä koira (pärjää myös suurnautserin mukana ulkona vähän kovemmissakin leikeissä).
Käppänät ovat helppoja kouluttaa (joku vuosi sitten käppänä voitti TOKO:n Suomen mestaruuden.) ja soveltuvat tarvitatessa hyvin myös vaikka agilityyn. Ei ole kokemusta kaneista mutta uskoisin että ei siitä paistia tulisi...
Jos haluat tietää enemmän käppänistä niin lähetä mailia [email protected] ja voin lähettää myös kaikki linkit kääpiösnautseri-sivuille Suomessa ja muualla.
Mitä eri värejä on saatavilla?
Haukkuuko paljon?
Värejä on musta, musta-hopea, pippuri-suola ja valkoinen. Yleisin on musta ja toisena pippuri-suola.
Poikkeapa kääpiösnautserikerhon kotisivuilla,
http://www.sci.fi/~sspk/ksnautseri/e_index.html
siellä on paljon tietoa. Kääpiösnautseri haukkuu toki jonkin verran (kuten kaikki pienet koirat), mutta kokemuksieni mukaan vähemmän kuin esim. monet pienet terrierit.
se vois olla tosi hyvä vaihtoehto.sen säkä on n.28-33cm..mutta pienestä koostaan huolimatta se ei oo sellanen joka menee helposti "rikki" niin ku esim chihuahua.turkki on sileä ja karvaa ei juuri lähde.kääpiöpinseri on tosi innokas lenkkeilijä aikuisena se menee vaikka 10km päivässä.meillä on kennel ja kerran meni´pentu kanipaikkaan ja hyvin on tullu toimeen kunhan totuttaa pennusta lähtien.itsellänikin oli ennen kani jonka saatoin ottaa huoneeseeni kahen koiran kans,ne nukku vierekkäin ja leikki...se on tosiaan siitä kiin että totuttaa pennusta alkaen.kääpiöpinserin paino on aikuisena n.5kg.värejä(suomessa hyväksyttyjä) on black&tan(musta ruskein värimerkein,niinku dobermanni) ja sitten on punainen joka tosin tarkoittaa sävyjä ruskeasta aivan punaruskeaan.
jos kiinnostaa niin meillä on tulossa pentuja n.6vk:n päästä mustalle nartulle..mutta todennäköisesti tulee myös punaisia pentuja.Kennelnimi on Crazy Cowboy`s koirat kasvavat ihan kotioloissa ja ovat lapsirakkaita koska minulla on 3sisarusta ja sukulaisten lapsia käy.kääpiöpinseristä voisi sanoa että se on suuri koira pienessä koossa.se vaatii että sen kanssa harrastetaan esim.lenkkeilyä/agilityä/tms.
jos haluat kysyä lisää tulevista pennuista voit soittaa:
Puh:0400167461
onko kääpiöpinseri kova haukkumaan??
miten sitä opetetaan.jotkut luulevat että kääpiöpinserit ovat kauheita räksyttäjiä,mutta meiltäkin on monta koiraa lähtenyt kerrostaloon ja eivät ole kovia haukkumaan.riippuu siitäkin jos antaa koiran haukkua niin sitten se ottaa sen tavaksi mutta ei kääpiöpinseri ole sen pahempi kuin mikään muukaan koirarotu.
ottaa tiibetinspanieli se on lapsi ystävällinen ja jos sen totuttaa kaneihin ni siihen se tuttuuu tykkäää ulkoilla seurallinen ja opetus hommaa en tiedä mutta syyskuun lopulla on syntymässä pentuja keravalla anne johanssonilla jos kiinnostaa niin mene sivulle www.geocities.com/shibazhan siellä on yhteys tiedot =) sieltä itsekin otimme pennun ne maksaa suunillee 700 euroo ja säkä on n.30cm uroksil ja nartuil n.28cm ja paino 5-7kiloo!!!=))
Koiranvalinta testin löydät osoitteesta
http://www.naavaparran.com/cgi-bin/fun/kintro.pl
Ehdotuksia on näköjään tullut aika paljon ja kaikki kuulostavat kivoilta!
Tein myös tuon testin ja tuloksessa oli Bullterrieriä, Kingsharlesinspnielia ja Bassettia!
Jos joku viitsisi keroa vielä noista roduista omia kokemuksia niin sitten voisin ruveta hiukan karsimaan noista roduista!
Vielä sen verran että vaikka olenkin snautseri-ihminen niin omaan kyllä tietoutta muistakin roduista ihan kohtuullisesti.
Mainitsemistasi roduista bullterrieri on voimakasluontoisin. Se ei ole mikään sylikoira koostaan huolimatta vaan tarvitsee ehdottomasti asiantuntevan koulutuksen. Bullterrieri (etenkin uros) ei myöskää yleensä sulata kovin paljon toisia koiria vaan saattaa olla niitä kohtaan varsin agressiivinen.
Tuo mainitsemasi spanieli taas kuuluu selkeästi seurakoiriin ja on luonteeltaan huomattavasti pehmeämpi. Ei välttämättä myöskään aina pidä toisista koirista mutta harvemmin agressiivinen kuten bullterrieri. Muutama tuntemani King Charles on kyllä aika herkkiä haukkumaan.
Basset on leppoisa otus sinänsä mutta rakenteesta johtuen selän kanssa välillä ongelmia, myös iho-ongelmat yleisiä.
Joku suositteli tuossa Shelttiä, siinä voisi olla yksi hyvä vaihtoehto. Oman kokemukseni mukaan ne ovat varsin mukavia koiria, hieman kuitenkin arkoja.
siis tuon Bullterrierin jätän heti pois, koska naapurissani asuu koiria ja olisi kauheaa jos koirani ei tulisi niiden kanssa toimeen!
Tässä kun olen miettinyt niin voisin ehkäpä ottaa Kääpiöpinserin tai tuon snautserin! Mutta eikös snautseria tarvitse trimmata jotenkin? ja miten sen voisi itse tehdä?
tämä on kyllä aika vaikeaa kun kaikki ehdotukset on hyviä ja koirat kuulostavat ihanilta, juuri sellaisilta kuin olen etsinyt!
jospa tässä nyt kuitenkin vielä mietin, että koira on varmasti oikea!!
Kääpiösnautserin turkki pitää trimmata pari kertaa vuodessa ja sen lisäksi koira pitää siistiä jokusen kerran trimmausten välillä. Tuo trimmaus itsessään on kohtuullisen iso projekti ja ainakin alkuun kannattaa käyttää jotain trimmaajaa että koira pysyy snautserin näköisenä...:-) itse trimmaan omat koirani (paitsi näyttelyyn) ja kyllä sen aika nopeasti oppii tekemään tyydyttävästi. Tarvitset turkin hoitoon trimmauskoneen, sakset, trimmauskiven, kamman ja ohennussakset jos trimmaat koiran itse. Trimmaajat ottavat n. 50 euroa per trimmaus, riippuen hieman paikasta.
Kannattaa huomioida että esim. Sheltin turkkikin vaatii hoitoa vaikkei sitä trimmatakaan. Jos et halua niin hirveästi panostaa turkin hoitoon niin tässä esillä olleista roduista tuo kääpiöpinseri voisi siten olla ihan hyvä valinta.
Sinun ehkä kannattaa mennä johonkin kaikkien rotujen näyttelyyn ja katsella ja kysellä siellä eri roduista, suurin osa koiraihmisistä on mukavaa porukkaa ja he kertovat mielellään enemmän roduistaan.
Kerrynterrieri on aivan loistava rotu!
A.Turkki on pehmeä, kihara ja ennenkaikkea siitä ei lähde karva, tosin trimmattava malli. Imurikammoisen unelma! Trimmaus n.4-6 kertaa vuodessa.
B.Energinen ulkoilukaveri ja esim. agilityssä muut jää viivalle.
C.Luonnetta löytyy, ei agressiivinen(tosin kaikista roduista saa kouluttamattomana mitä vaan) vaan terhakka, lapsiystävällinen ja uskollinen.
D.tulee toimeen muiden eläinten kanssa, ainakin jos pennusta asti totuttaa. Meidänkin vanhus hyväksyi tulokas-kissan päivässä.
E. Kevyt rakenteinen, tukielin vaivat melko harvinaisia. Tietysti pennun vanhemmilla täytyy olla hyvät lonkat yms. Yleisesti ottaen todella terve rotu, liikunta ja oikea ruoka on kaikkien koirien oikeus. Tiedoksi!Koiranruoka nappulat ovat tehty jätteistä ja pidemmänpäälle voivat aiheuttaa iho-ongelmia jne!
F.Valloittavia persoonia, nopeasti oppivia ja koulutustahan kaikki koirat tarvivat.
SUOSITTELEN KERRYÄ! Tätä ei jalostettu pilalle! Saatavuus vain on hankalaa, pentuja syntyy 20-40 vuodessa.
Sheltti eli shetlanninlammaskoira sopisi kuvauksiisi. Säkä uroksilla noin 37cm nartuilla 55cm.
Oppii todella helposti. Olen joskus kuullut jonkun sanonnakin, että missä joku vinttikoira tarvitsee 30 toistoa niin sheltti tarvitsee 5 ja se jo osaa asian.
Lapsiystävällinen on kunhan ei saa niistä huonoja kokemuksia.
Turkki on melko helppo vaikka se näyttää vaativalta. Kerran viikossa tai kahdessa kun harjaa huolella läpi niin pitäisi riittää. korvan vieruskarvat kannattaa harjata huolella, koska niihin tulee helposti takkuja.
Rotu on melko herkkähaukkuinen, mutta jos siihen pennusta asti kiinnittää huomiota niin ylimääräiset haukut saa kyllä pois.
Seuraa ei varmasti tule puuttumaan. Sheltti seuraa oman perheen jäseniään joka puolelle. meillä jopa vessaan.. Sen kanssa saa varmasti leikkiä vaikka koko ajan:)
Samoin se jaksaa kävellä kilometrikaupalla jos vaan on tarvetta, samoin sopii loistavasti agilityyn, tokoon ja mitä nyt ikinä keksitkään sen kanssa tehdä.
Kuitenkin jos nyt ei joskus huvita lähteä kulkemaan kilometri kaupalla, niin se kyllä pärjää siltikin.
olin tuossa koirat.comissa katselemassa kuvia ja lukemassa rotumääritelmiä, ja sellainen rotu kuin Jack Russell oli aika mielenkiintoinen otus!!
olisiko kenelläkään omakohtaisia kokemuksia??
tädilläni on kaksi tuonrotuista koiraa...ovat todella kivoja mutta karvaa lähtee aivan hirveästi..housuja sai olla heti putsaamassa kun istui heidän nojatuolissaan vähän aikaa.mutta todella mukavia ja seurallisia ovat.kääpiöpinseristä vielä sen verran että sehän ei yleensä haise koiralle vaan jollekin pähkinän tapaiselle.ja sopii myös useimmille astmaatikoille.ai niin,kerroinko jo että turkki ei erityisemmin vaadi hoitoa..joskus vain märällä liinalla pyyhkäisyn ja pentuhan tietysti pestään kun se tulee uuteen kotiin.hinnoista sen verran että ne ovat 500e-700e riippuu väristä ja värivirheistä eli jos on valkoinen pläntti esim rinnassa niin hinta on halvempi.
Voisin suositella keeshondia jos olet kiinnostunut ns.turkki rodusta.Narttu on hieman yli 40cm korkea,luonne seurallinen ja erittäin oppivainen.Sopii lastenkin kanssa eikä ole paha pienemmilleen.
Kyseleppä Ranskanbulldoggista tietoa esim.nettisivuilta: Toydogs.net...
Mulla itsellä 2 v ranskis. Todella sympaattinen rotu...ei hauku,leikkii vaikka yksikseen,rakastaa lapsia,nopeasti oppiva,älykkyysosamäärä todistettavasti keskiarvoa korkeampi, siis varsinainen ilopilleri-vauhtinakki... et tuu pettymään... Rodulla ei huonoja puolia... ainoa ehkä mainittava,kesähelteet. ei saa juoksuttaa todella kuumina päivinä,koska lämpöhalvausvaara,koska kuono lyhyt: Sisäänmenevä ilma ei ehdi jäähtyä...
Espis,perro... rakkaalla rodulla on monta nimeä. Ei karvanlähtöä, sopii koko raameihisi, helposti oppiva, lapsirakas, rauhallinen sisällä kuitenkin vilkas ulkona. Turkin hoito helppoa ( ei saa kammata) eli joko karva ajellaan lyhyeksi säännöllisin väliajoin tai annetaa kasvaa vähän pidempään jolloin menee nyöreiksi. Värivaihtoehtoja on ruskeaa,mustaa,valkoista jne..
Suosittelen lämpimästi. Lisäätietoa: http://www.vesikoirat.fi/
mun tutuilla on basset fauve de bretagne eli bretagnen bassetti ja se on tosi innokas lenkkikaveri ja muuetnki innokas tekeen kaikkee ja se on tottelevainen!se on kasvanu noin 40 senttisex ja se täyttää ihan just vuoden...tosi hyvä ja tottelevinen kaveri! tosi leikkisä :) !!!
ihan vielä sitä tosta bretagnen bassetista, et sen turkille ei tarvii tehä muuta ku välil leikata, jos on tarvetta, mut ei tarvii trimmailla ym. ym. Tosi eloisia ja viisaita koiria.
No mut onnea sulle koiran valintaan...
Tuli vaan mieleen et onko sulla Kaisu mailia? Haluisin alkaa kirjotteleen sun kanssa, kun ite rakastan eläimii, etenkin just koirii ja kissoi, mut jos voisit mailata osoitteeseen [email protected]!!!
tv: "Aropupu"
toivottavasti kirjotat =)
täällä voit käydä kattoon kääpiöpinsereitä:www.pp.kpnet.fi/crazycowboys
MASTIFFI JA BERNHARDILAINEN