Luen Helsingin biologian pääsykokeisiin pää sauhuten, ja olisi hauska vaihaa kuulumisia, kenties perustaa lukupiirikin? Olen aikaisin liikkeellä, mutta lukio-opinnoista on jo hetkinen, ja haluan panostaa kunnolla. Kirjoitelkaa tänne! Ja hyviä vinkkejä pääsykokeisiin otetaan vastaan mielellään,
Biologiaan pyrkijöitä
mikrobiologia kiikarissa
121489
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Pyrin joskus vuonna nmt yliopistoon lukemaan bilsaa, kattelin tossa vähän aikaa sitten veljeni pääsykoekirjaa lääkikseen. siinä oli paljon samaa asiaa kuin biologiassakin, joten se kannattaa lukea ja kannattaa myös lukea Mikrobiologia kirja. Ei mulla muuta.
Kiitoksia, teen sen jos ehdin!! 5 kirjaa luettavana...
Biologiaa opiskelemaan on yhteishaku, joten kaikkiin haetaan. Tosin Helsinkihän se meillä kaikilla tähtäimessä on, mutta mä olen ainakin tyytyväinen jos paikan saan, oli se sitten vaikka Oulussa. Kirjoitan biologian nyt, joten tulee kaks härkästä yhellä kärpäsellä, tai jotain. Kaverilta sain Galenoksen lainaksi, kannattaa lukea, se syventää tietoja. Meinaatko lukea useita kirjasarjoja? Pääsykokeisiinhan tulee lukion oppimäärä, ja eri lukioissa on eri kirjat.
Eli kyllä minä ainakin luen kaikkia kirjasarjoja. Yllättävän paljon niissä kuitenkin on eroja, tietty pääasiat on kuintenkin samat.
Tänä vuonna koetan olla edellisvuotta paljon ahkerampi...
kirjasarjaa ajattelin, mutta kertauksen teen eri kirjasta. Pääasioissa ei oo eroja, kumminkin syvällisin kuulema entisen bilsan opettajani mielestä on WSOY:n BIOLOGIA-sarja. Siinä ei vaan käydä laajoja kaaria vaan pureudutaan vähän syvemmälle. Esim. Koulun biologia-kirja on sitten taas suuremmissa kokonaisuuksissa parempi. Olin viimevuonna kokeissa, ja yllättävän paljon arvostivat sellaisia pikku detaljitietoja.
Aikuislukioon aineopiskelijaksi, kun katsoin että ehdin kerrata kaikki kurssit ennen kevättä. Onkohan ajanhukkaa, vai kannattaako? Kyllähän sitä varmasti itse lukee enemmän viidessä viikossa, mutta kun tahdon olla vähän sellaista kuuntelija-oppija-tyyppiä... Parhaiten oppii, kun joku kuulustelee.
millaisen ammatin haluatte isona? tutkija yms.? tiedättekö jo nyt, että mitä teette tai haluaisitte tehdä kymmenen vuoden päästä?
Kiinnostaisi lääke- tai elintarviketeollisuuden parissa työskentely. Hiivojen, homeiden ja bakteerien käyttö hyödyksemme. Tietenkään en tiedä vielä mitä opinnot tuovat tullessaan, jos sinne asti pääsen, mutta opettajaksi en ainakaan näillä näkymin haluaisi ryhtyä.
Kannattaisiko sitten harkita esimerkiksi biokemian opintoja.
Katsotaan nyt miltä se sitten näyttää, jos pääsen sisään. Voihan linjaa vaihtaa... Mutta tällä hetkellä tämä tuntuu kiinnostavalta. Vielä kun saisi luettua pikkuisen enemmän (nyt 5-6h päivässä)
nyt sitten kauheesti luku-urakaan, onhan se totta että linjaa voi aina vaihtaa.
Kannattaa selvittää myös maatalous-metsätieteellisen tiedekunnan soveltavan kemian ja mikrobiologian laitoksen tarjonta! Sinne on aika helppo päästä sisään, ja kuulostaa siltä että se sopisi sun kiinnostuksen kohteisiin ehkä paremminin kuin bilsan laitos. Erityisesti tuo elintarviketeollisuus on just sen koulutusohjelman tarjontaa. Lääketeollisuuteen tuskin pääsee biologin tutkinnolla, ainakaan kovin helposti. Sinne mennään ennemmin biokemman, farmasian tms. alan tutkinnoilla.