Koneessani on jo kaksi kovalevyä slavena ja masterina. Tarkoitus olisi hankkia kolmas levy tiedostojen siirtoa varten. Mikä olisi sitten tuon kolmannen levyn jumpperointi?
kolmannen levyn jumpperointi?
digitalis
3653
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se tulee toiseen IDE kaapeliin. Siihen tulee myös joko CD tai DVD. Ei ole väliä kumpi näistä on slave tai masteri.
Henk.koht. panisin kovon masteriksi ja optisen aseman slaveksi.
Kannattaa kuitenkin muistaa että molemmissa (tai jokaisessa, koska joissakin emoissa on kolme IDE väylää) kaapeleissa pitää olla masteri sekä slave.
jumpperoi se 3. kovalevy masteriksi ja mahdollinen cd/dvd aseman jumpperoinnin muutat slaveksi ja kytket ne 2 ensimmäistä levyä 1 ide väylään ja 3 levy ja cd / dvd asema 2 ide väylään.
No ei nyt ihan näin suoraviivaisesti.
Parhaan tuloksen saat kun siirrät käyttöjärjestelmän nopeimmalle levylle (uusimmalle). Tämän kanssa samaan kaapeliin kytket toiseksi uusimman levyn.
Kolmas ja vanhin levy kytketään sitten CD-aseman kanssa samaan kaapeliin.