Onko tietoa, voiko/uskaltaako käyttää aloevera juomaa, mikäli sairastaa munuaissairautta?
Voiko aloe vaikuttaa munuaissairauksiin pahentavasti? Vai onko kokemuksia että saisi apua kenties?
Olen nimittäin käyttänyt flp:n aloe juomaa reilut 4 kuukautta, apua olen saanut närästykseeni ja väsymykseeni. Mutta nyt vuodenvaihteessa sairastuin munuaissairauteen, mietinkin, että uskaltaako sitä enää käyttää koko juomaa, voiko se aiheuttaa munuaisiin jotain häikkää?
Mielessä käynyt väkisinkin, ettei vain sairaus olisi puhjennut juoman "vaikutuksesta"?
Ja kun sitä ei ole yhdelläkään lääkäri käynnillä muistanut mainita koko juoman käyttöä.
Millaisia kokemuksia/tietoa teillä on?
aloe vera ja munuaissairaudet
5
1047
Vastaukset
- Miika
Valitettavasti on mahdollista, että munuaisvaivasi johtuvat juuri aloesta. Ainakin yhdessä tapauskertomuksessa luonnonlääkintää käyttäneelle potilaalle kehittyi akuutti munuaisvaurio. Potilaasta otetut näytteet paljastivat, että hänessä oli paljon Cape Aloeta (= aloe veraa).
Tiivistelmä löytyy tuolta.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=11877593&query_hl=1&itool=pubmed_docsum
Onneksi tässä tapauksessa valtaosa oireista katosi usean viikon aikana.
Suosittelen siis lopettamaan aloen käytön, mutta jos oireesi pahenevat, lienee syyllinen muualla. Tämä todistusaineisto aloeta vastaan ei ole kovin vahvaa, vaan käsittää vain yhden tapauskertomuksen. Enempää en pikaisella haulla löytänyt. Tiedän, että monien luonnontuotteiden mainetta on lähdetty mustamaalaamaan, kun yksittäistapauksilla on yritetty todistaa niitä myrkyllisiksi. Vastaavaa voi tässäkin olla kyseessä, mutta emme ole siitä varmoja. Lopeta kuitenkin aloen käyttö, ja kerro mitä tapahtuu. Ehkä sitten tiedämme taas hieman enemmän.
Terv. Miika Sallinen - hei
Käytin melkein puoli vuotta aloe veraa ja nyt on jotain häikkää munuaisissa ja niitä hoidetaan.
En tiedä mistä johtuu,mutta tuli myös mieleen, että oisko aloesta?
Minä ainakin lopetin varmuuden vuoksi, koska hyöty ei ollut muutenkaan kovin suuri.- ajan tunnettu
Niin vanha tuote, maailmanlaajuisesti käytetty, ei luulisi aiheuttavan ongelmia.
- Anonyymi
ajan tunnettu kirjoitti:
Niin vanha tuote, maailmanlaajuisesti käytetty, ei luulisi aiheuttavan ongelmia.
olen käyttänyt aloe vera juomaa yli 12 vuotta. poisti minulta yöllisen hengenahdistuksen ja allergiaoireet. ei mitään poikkeavaa munuais tai maksa-arvoissa. ilman sitä olisin todennäköisesti saanut astmalääkkeitä. hyvä tuote, forever aloe-juoma litran pakkauksissa. terveisin mummi 75 v.
- Anonyymi
ajan tunnettu kirjoitti:
Niin vanha tuote, maailmanlaajuisesti käytetty, ei luulisi aiheuttavan ongelmia.
Vanha tuote - kyllä, mutta ulkoisesti. Vanhemmat miehet muistaa aloe-veran partavedestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703159
- 622505
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562146Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942055- 551962
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141263EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61093