Minusta näissä

ei ole mitään järkeä. En tiedä ovatko muut samaa mieltä, mutta näiden hintapyyntöjen takia enviitsi edes harkita asunnon ostoa. Homma on karannut ihan käsistä ja eurohinnat ovat sekoittaneet myyjien, välittäjien ja ostajien päät.

Terhokuja 2 C / Vantaa / Pähkinärinne / 5h k, sauna, ph, 2 x wc, kph, khh, tkh, vh, p, var, iso oma piha / Mh. 320000 euroa / Vh. 320000 euroa / 135 m2 /
http://www.oikotie.fi/cache?exit=show_apt&id=1091903
5560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

320000 * 5,94573 = 1902633,6

Tuossa olisi markkahinta tuolle asunnolle. Ei taida ihan olla hintansa arvoinen....? Tuohon hintaan pitäisi jo saada 200 neliön omakotitalo omalla tontilla eikä mitään rivaria. He jotka eniten tästä tilanteesta kärsivät ovat ensiasunnon ostajat ja vähätuloiset. Ei ole helppoa kenelläkään muulla kuin isotuloisilla ja heillä jotka ovat onnistuneet ostamaan talonsa silloin kun hinnat ovat olleet alhaalla.

Äänestä
  • Ei saa puhua markoista, tulee paha mieli.

    Hys......

    Äänestä

  • En ymmärrä, mitä viisihuoneisilla huoneistoilla tai 200 neliön rivitaloilla on tekemistä ensiasunnon ostajien kanssa. Minusta ei mitään. Tyvestä puuhun noustaan. Sitä paitsi esimerkkisi asunto maksaa yli 190 miljoonaa vanhaa markkaa, puhumattakaan siitä, mitä se maksaa useimmissa Etelä-Amerikan valuutoissa tai Turkin liiroissa ennen taaannoista rahanuudistusta. Suunnilleen yhtä relevannttia.

    Äänestä

Ei pörssikuplassakaan ollut mitään järkeä. Pahinta näissä järkeä vailla olevissa asioissa on se että kukaan ei tiedä koska järki palautuu. Siihen voi mennä vielä hyvän aikaa tai sitten ei. Voi käydä niinkin että otetaan vielä kunnon noususpurtti ylös ennen kunnon laskua. Yksi mahdollinen skenaario on se että nimellishinnat junnaavat useamman vuoden aloillaan eli reaalihinnat laskee. Kukaan ei tiedä, ainoa järkevä vaihtoehto on olla ylivelkaantumatta. Eli jos ostaa niin ostaa oikeasti sellaisen luukun mihin on varaa aikuisten oikeasti.

Äänestä
  • Esim Porissa saa Pihlavan lähiöstä 70-luvun kerrostalosta yksiön 17te hintaan.
    Eli tämä on asunnon oikea hinta silloin kun kysyntää ei ole.
    Teoriassa 17te maksavan yksiön pystyisi ostamaan työttömänä ansiosidonnaisen päivärähan turvin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hinnoissa kirjoitti:

ei ole mitään järkeä. En tiedä ovatko muut samaa mieltä, mutta näiden hintapyyntöjen takia enviitsi edes harkita asunnon ostoa. Homma on karannut ihan käsistä ja eurohinnat ovat sekoittaneet myyjien, välittäjien ja ostajien päät.

Terhokuja 2 C / Vantaa / Pähkinärinne / 5h k, sauna, ph, 2 x wc, kph, khh, tkh, vh, p, var, iso oma piha / Mh. 320000 euroa / Vh. 320000 euroa / 135 m2 /
http://www.oikotie.fi/cache?exit=show_apt&id=1091903

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu