Etsin sellaista systeemiä, jolla voisi tuottaa videoita erilaisista harrasteista (lähinnä erilaisia vauhtilajeja). Elikkäs tarve olisi löytää sellainen kamerapää (bulletcam tms.), jonka voisi teipata kypärään kiinni ja sitten laittaa nauhoittimen selkään tai penkin alle tms. Videot pitäisi saada siirrettyä tietokoneelle editointia varten, elikkäs digitaalivideota olisi hyvä olla.
Onko vastaavista systeemeistä kokemuksia? Optimivimpain olisi tietysti sellainen nauhoitin, jossa ei ole liikkuvia osia, jotka välittömästi hajoaisivat ja erillinen kamerapää... Samsungilla on joku ihmetys, mutta mpeg-4 formaatti ei oikein vakuuta. Noita kypäräkameroita on netti pullollaan, mutta nauhoitin tuntuu olevan ongelmallinen juttu.
Kiitos vastanneille!
Kypäräkamera?
4
5790
Vastaukset
- Digiootti
Kypäräkameran kuvan tallentamiseen sopii mainiosti tavallinen analogisella sisäänmenolla varustettu DV kamera. Kuvanlaatu ja kapasiteetti on ihan eri planeetalta, kuin jollain muistikortille tallentavalla systeemillä.
http://www.digivideo.org/content/index.php?option=com_content&task=view&id=3548&Itemid=43- Fellini
Tuo Viosportin H2O vaikutti vallan mainiolta ja jopa yleiskäyttöiseltä kapistukselta, joten sellainen onkin nyt kiitämässä upsilla ameriikasta kotosuomeen. Päivitin lisäksi kameran Sonyn dcr-hc42e -malliin, joka toiminee nauhoittimen lisäksi yleiskamerana jatkossa.
Kiitos hyvästä vinkistä!
- Kypäräkamera friikki
Tuolla monenlaisia... HD ja ilman
www.endurospecial.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä20711923- 298218
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.596333Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1775257- 574978
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai504518Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1194441- 1193936
- 823425
- 531967