Janek

Mitä mieltä olette nimestä Janek? On harkinnassa. Onko Janek teistä kiva pojannimi vai jotenkin tyttömäinen? Minusta se on äänteellisesti aika lähellä Janetia tai Janea?
7522
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

ihan liian tyttömäinen.
kauhea tytölläkin, jos saan sanoa.

Äänestä

tulee mileen Jane ja Jane K. , eli sukunimen alku

Äänestä

mielestäni:) Ennemmin vaikka Jarek...

Äänestä

Jane taas on tytön nimi. Aika uusi ja erikoinen se minusta on. Mutta kyllähän siihenkin tottuu, jos se yleistyy. Miten muuten olisi Janok tai Janos?

Äänestä

Mistäköhän Janek nimi on meille tullut? Onko kuusikymmentäluvulla joku "Janek" ollut kovasti julkisuudessa? Tietääkö joku asiasta jotain?

Minulle tuo nimi tuntuu oudolle. Ensiksi se tosiaan vaikutti enemmän feminiiniseltä, mutta mitä kauemmin sitä maistelee, sen vähemmän se siltä tuntuu. Itse en hirveästi siitä pidä, mutta jokainenhan meistä on erilainen, ja hyvä niin :)

Äänestä
  • joskus lehtijutun Marco Bjurströmistä jossa hän mainitsi että hänellä on velipoika, Janek.

    Äänestä

Ei minusta ole ollenkaan tyttömäinen, minulle tulee tsekkiläinen jääkiekkoilija mieleen. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Mitä mieltä olette nimestä Janek? On harkinnassa. Onko Janek teistä kiva pojannimi vai jotenkin tyttömäinen? Minusta se on äänteellisesti aika lähellä Janetia tai Janea?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu