poliisin vastustamisesta

Jouduin yksi ilta päissäni heiluessa putkaan ja vastustelin poliisia kotona paniikin oloisena ja hädissäni kun en olisi halunnut putkaan lähteä. otin pyöreäpäisen vaarattoman voiveitsen pöydältä käteeni ehkä 5:ksi sekunniksi mutten lyömä tarkoituksessa. poliisit löivät pampulla veivät minut maahan ja käsirautoihin ja putkaan ja aamulla kuulusteluissa syyttivät poliisin väkivaltaisesta vastustamisesta ja syyttäjälle ilmeisesti meni tiedot kuulustelusta.. oon ihan ahdistunut ja mietin että mitä tästä nyt seuraa.. jos jollain kokemusta tai tietoa?? niin kertokaa, lääkäri on todennut minut masentuneeksi ja mahdollinen persoonallisuushäiriö onko nämä lieventäviä asioita?? poliisi itse sanoi että mahdollisesti sakkorangaistus tulee, mutta epätietoisuus ahdistaa..
121194
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

En usko että tosta tulee muuta kun pikku sakko,ite olen saanut muutaman kerran,paitsi se on annettu heti kun aamulla päässy putkast pois.

Äänestä
  • Minkähän ihmeen takia sitten poliisit otti kuvat ja tiedot ylös ja piti vielä kuulustella vaikkei mitään vakavaa edes tapahtunut.. kummaa touhua.

    Äänestä

Niin no virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta rangaistusasteikko on aina vankeutta 4kk-4v. Todennäköisesti kuitenkin menee vähäisyysperiaatteen mukaan tavallisena vastustamisena ja pikku sakko. Rekisteröinti noissa tapauksissa tehdään varmaan aina.

Äänestä
  • niin vielä, tässä maassa on 800 000 masentunutta joten ei voi ainakaan tällaisessa tapauksessa olla lieventävä seikka

    Äänestä

Kuvat voidaan ottaa ja rekisteröinti suorittaa jos epäillään jostain rikoksesta, kuulustelukin on ihan tavanomainen toimenpide.

Sillä tavallisella voiveitsellä saa muuten tosi pahaa jälkeä iskun osuessa esim. kasvoihin tai kaulaan, se ei siis missään nimessä ole vaaraton.

Oma arvioini on, että saat sakon virkamiehen vastustamisesta, mutta jos tuomitaan virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta niin saat ehdollista vankeutta.

Vankilaan tuskin missään tapauksessa joudut, jos/kun olet ensikertalainen.

Äänestä
  • Miksi sitten poliisi otti kuvat jne ? Kerronpa ns. kukkakauppamurhan, joka Helsingissä sattui kymmenkunta vuotta takaperin.
    Murhapaikalta saatiin sormenjäljet ja niin vaan kävi, että Itäkeskuksessa oli sattunut jokin aika takaperin näpistys, missä näpistäjä rekisteröitiin ja otettiin mm. sormenjäljet.
    Kun sormenjälkiä verrattiin rekisteistä, niin kappas vaan, ne täsmäsivät siihen näpistelijään.
    Sen jälkeen olikin helppo nakki käydä hakemassa murhaaja kaappiin.

    Äänestä

On se perkele että poliisit eivät muka saisi pitää puoliaan ja varautua tuollaisissa tilanteissa. Kerrot ettet ollut "lyömäaikeissa"...ja sitten sanot että olet masentunut ja mahdollisesti persoonallisuushäiriöinen!Voi jumalauta.Entä jos poliisit eivät olisi reagoineet tilanteen vaatimalla tavalla aseeseen ja päässäsi olisi naksahtanut pahemmin?!Olisit saattanut päästä lyömään poliisia esim kaulaan tai kasvoihin.Seurauksena ehkä jopa hengen menetys.Nyt olisitkin tutkintavankeudessa henkirikoksesta.Etkä silloin kirjoittelisi tänne paskaa.
Pakkohoitoon sinut pitäisi viedä.Olet tikittävä aikapommi!Jos alennut uhkailemaan virkavaltaakin,ei käyttäytymistäsi voi ennustaa mitenkään.Toivottavasti en ikinä joudu 10 metriä lähemmäksi sinua.

Äänestä
  • No hän ei todellakaan puhu täällä paskaa.. vaan halusi kysyä mitä on edessä. Ja minä en olisi niinkään kanssasi samaa mieltä tuosta "Toivottavasti en joudu ikinä 10 metriä lähemmäksi sinua" Juu, kaikilla on ongelmia, ilmeisesti myös sinulla, kun täällä tuommoisia puhelet, etkä todellakaan tiedä tämän henkilön elämästä paljoa paskaakaan, niin heti oot käveleväksi aikapommiksi häntä nimittelemässä. Kaikille ei vaan se viina sovi. Tämä ei ole ainut humalapäissään koheloinut ihminen, on pahempiakin... Et vedäpä sanasi takas suuhus ja nielase... Rakastan tätä ihmistä, kun hän on ilman viinaa, hän on mitä ihanin ihminen. Joo, ei tarvitse heti olla tulla tavalla nakkelemassa, kun toinen on muutenkin ihan maassa...ja niin on varmasti moni muukin täällä....Hän halusi asiallisia vastauksia, eikä tuommosta haukkumista ja sortoa..

    Äänestä

Jos et sakoilla selviä,,,niin.

Alkoholi päihtymys ja lääkärin määräämä psyykelääkitys todistettavasti alentaa syyntakeettomuutta pyydä joltain toksikologiaan perehtyneeseen lääkäriltä lausunta selostus lääkityksestäsi ja niiden yhteisvaikutuksesta alkoholin kanssa-

-Älä omalta hoitavaltasi lääkäriltäsi hän saattaa pelätä seuraamuksia itselleen ja voi kirjoittaa vähättelevän lausunnon.

Voi kysyä Farmakologian ja toksikologian osasto 56 (Viikinkaari 5)

-Että mistä löytää toksikologiaan perehtynyttä lääkäriä joka kirjoittaisi oikeuteen lausunnon
psyyke lääkkeiden ja alkoholin odottamattomista vaikutuksista kognitiviiseen käytökseen.

-ESIM: SSRI lääkitys, Bentsot ja alkoholi yhteiskäytössä niin ei tarvitse ihmetellä seurauksia.

Äänestä
  • Minä olen tuolla yhdistelmällä ottanut useinkin viinaa ja varmasti olen syyntakeinen.

    Äänestä

  • Kertoisitko ne vedenpitävät todisteet, joilla rohkenet julistaa että päihtymys ja psyykelääkitys "todistettavasti" alentaa syyntakeettomuutta?

    Äänestä

  • Kyllähän suoamen oikeusjärjestyksessä on sellainen käytäntö että minkäänlainen itseaiheutettu päihtymys ei alenna syyntakeellisuutta. Sinänsä varsin ymmärrettävää kun ottaa huomioon paljonko tämä kansa ajastaan viettää päihtyneenä. On varmasti aivan fakta että esim. erinäisten aineiden yhteisvaikutus voi heikentää impulssikontrollia ja sitäkautta teknisesti myös syyntakeellisuutta. Lähtökohta on kuitenkin se että aineet on nautittu vapaaehtoisesti ja mahdolliset vaikutukset tulee tiedostaa. Suurin osa henkirikoksistamme tehdään niin päihtyneenä että ei välttämättä edes ymmärretä mitä ollaan tekemässä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen... kirjoitti:

Jouduin yksi ilta päissäni heiluessa putkaan ja vastustelin poliisia kotona paniikin oloisena ja hädissäni kun en olisi halunnut putkaan lähteä. otin pyöreäpäisen vaarattoman voiveitsen pöydältä käteeni ehkä 5:ksi sekunniksi mutten lyömä tarkoituksessa. poliisit löivät pampulla veivät minut maahan ja käsirautoihin ja putkaan ja aamulla kuulusteluissa syyttivät poliisin väkivaltaisesta vastustamisesta ja syyttäjälle ilmeisesti meni tiedot kuulustelusta.. oon ihan ahdistunut ja mietin että mitä tästä nyt seuraa.. jos jollain kokemusta tai tietoa?? niin kertokaa, lääkäri on todennut minut masentuneeksi ja mahdollinen persoonallisuushäiriö onko nämä lieventäviä asioita?? poliisi itse sanoi että mahdollisesti sakkorangaistus tulee, mutta epätietoisuus ahdistaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu