pasteurella

moi :D eli nyt saatiin perjantai 13 pupu, jolla heti seuraavan päivänä alko tulee pasteurellan oireita. aiemmni soitettiin eläinlääkäriin, ne sano ettei saa tulla käymään ku kauheat pakkaset. tänää sit päästiin ku ilmat lauhtu, ja todettiin tietty se pasteurella. saatiin kymmenen päivän antibiootti, ja silmätippua (oftan akvakol vai mikä olikaan).

kysymymkset: lähteekö pasteurella koskaan pois? voiko kani kuolla siihen?
3524
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pasteurella ei lähde koskaan pois ja siihen voi kuolla, MUTTA... Lieventävänä seikkana se, että suurin osa kaneista kantaa bakteeria ja vaikka tauti puhkeaisikin, sen kanssa pystyy joissain tapauksissa elämään. Eli ei se mikään välttämätön tappotuomio ole.

Riippuu vähän, mihin paikkaan pöpö on iskenyt, mikä on kanin kunto, lääkärin ammattitaito (oikeat lääkkeet) jne.

Tonne olen kirjoittanut enemmän:

http://www.kolumbus.fi/marijamuut/NETTISIVUThoitoohjeetsairaudetkanitieto/sairauksista/pasteurella.htm

Äänestä

Pasteurella multocida-bakteeria on tavattu useimmissa eläinlajeissa, ja sen aiheuttamalle pasteurelloosille ovat tyypillisiä oireettomat kantajat. Hyväkuntoisille kaneille bakteeri ei aiheutakaan yleensä mitään oireilua. Tauti tarttuu yleisimmin kontaktitartuntana, mutta se voi tarttua myös pisaratartuntana tai jonkin kantajan välityksellä. Pasteurelloosia tavataan kaneilla neljää eri olomuotoa: hengitysyeiden tulehdus, ihon alaisia paiseita, sukupuoli-infektioita ja verenmyrkytys. Hoitona käytetään antibiootteja. Hoitamaton kani voi menehtyä pasteurelloosiin muutamassa päivässä.

Äänestä

Itelläni oli kani joka sairasti tuota samaa tautia. Ei se tauti oikeastaan haitannut kanin elämää hirveästi. Välillä kun nuha alkoi vähän pahentua ni antibioottikuuri aina auttoi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mirkku-mato kirjoitti:

moi :D eli nyt saatiin perjantai 13 pupu, jolla heti seuraavan päivänä alko tulee pasteurellan oireita. aiemmni soitettiin eläinlääkäriin, ne sano ettei saa tulla käymään ku kauheat pakkaset. tänää sit päästiin ku ilmat lauhtu, ja todettiin tietty se pasteurella. saatiin kymmenen päivän antibiootti, ja silmätippua (oftan akvakol vai mikä olikaan).

kysymymkset: lähteekö pasteurella koskaan pois? voiko kani kuolla siihen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu