Haluaisin arkkitehdiksi ja olen lukiossa kuvislukiossa. Eli mitä aineita tarvitsee arkkitehdin työssä ja valintakokeissa? Matikkaa ainakin ja kuvista, mutta mitä muutä? Fysikkaa? Tarviiko kaikki lämpö yms... krssit käydä? Eli mitkä kurssit fysiikasta kannattaa käydä ja mitä ei tarvitse arkkitehdin työssä? Kemia? Kielet?
Motä aineita arkkitehdin pitää opiskella?
12
12150
Vastaukset
- minä
..siis MITÄ aineita?
- hsh
otsikossssssa....
Eli: ainakin äidinkieltä... - arxitehti
jos arkkitehdiksi haluat niin pitkä matikka pääsykokeita varten, avaruusgeometriaa mm. Ongelmanratkaisukyky on tärkeä, sitä voit treenata fysiikassa. Lisäksi pitää osata piirtää hyvin ja piirustuksen lisäksi suunnitella ja ratkaista ongelmia.
Tärkeä arkkitehdin tarvitsema kyky on erilaisten tilanteiden kuvittelukyky (siitä on hyötyä suunnittelussa).
Opiskelu ei sisällä paljoa matematiikkaa jollet sitä halua. Opiskelu on paljolti erilaisten ongelmien ratkaisua ja ratkaisuilla muodon antamista. - arxitehti
arxitehti kirjoitti:
jos arkkitehdiksi haluat niin pitkä matikka pääsykokeita varten, avaruusgeometriaa mm. Ongelmanratkaisukyky on tärkeä, sitä voit treenata fysiikassa. Lisäksi pitää osata piirtää hyvin ja piirustuksen lisäksi suunnitella ja ratkaista ongelmia.
Tärkeä arkkitehdin tarvitsema kyky on erilaisten tilanteiden kuvittelukyky (siitä on hyötyä suunnittelussa).
Opiskelu ei sisällä paljoa matematiikkaa jollet sitä halua. Opiskelu on paljolti erilaisten ongelmien ratkaisua ja ratkaisuilla muodon antamista.kieliä tarvitset siihen, että voit lukea esimerkiksi arkkitehtuurin historiaa ja taidehistoriaa engalnniksi, ruotsiksi ja ehkä saksaksi.
Fysiikkaa ei niin paljoa tarvitse.
- eeehjk
Matikkaa ei tarvitse pääsykokeiden jälkeen.
- Ark3
Itse en opiskellut pitkää fysiikkaa lukiossa, enkä ole niitä opintoja kaivannut. Inssien kanssa neuvotellaan tavallisissa suunnittelukokouksissa, että vaikuttaako joku ratkaisu järkevältä tai minkälaista mitoitusta tarvitaan milloinkin.
Eipä siitä tietty haittaakaan ole, jos itsekin ymmärtää vähän enemmän, miten ne vääntömomentit ja vektorit oikein menee, ainakin jos rakenteet ovat jotenkin arkkitehtoonisesti näyttävässä asemassa. Ei niitä silti itse tarvitse laskea. - arkkitehti69
Pitää osata suunnitella monikäyttöisiä tiloja. Joku sähkökeskus voi aivan hyvin olla siivouskomerossa. Mikä aine sitten sopii tuollaiseen monikäyttöidean omaksumiseen? Köksä on hyvä. On hyvä osata keitellä kunnon keitoksia eli soppia.
- maikka
Jummpa eli voimistelu eli liikunta on hyvä aine. Selkä kipeytyy muuten kun työskennellään tietsikalla.
- hsh
Jos et vielä itse huomannut: kaikki aineet ovat oikeasti tärkeitä. Matematiikka, fysiikka, kemiakin, erityisesti kuvaamataito (yleensä visuaaliset taiteet), musiikki (jos ei muuten, niin aivolohkon stimulanttina ensiarvoinen), köksä - miten muuten suunnittelet keittiön? - ja äidinkieli itsesi ilmaisemiseen. Kaikilla on tarkoitus, joten mene vain kiltisti niille lukion kursseille ja huolehdi sitten eläkepäivinä siitä, miten vähimmällä pääsisit.
- Tietäjätekijä
... mikään inhimillinen ei ole arkkitehdille vierasta.
- Anonyymi
Kiitos. Sinä autoit minua 14-vuoden jälkeen!
T: Arkkitehtdiksi haluava opiskelija
- Anonyymi
Jos sulla sitävastoin on vähänkin enemmän taitoja matematiikassa yms. luonnontieteissä, menevät ne täysin hukkaa arkkitehtitoimisto rutiinitöissä: https://keskustelu.suomi24.fi/t/4624636/arkkitehti-huono-ammatinvalinta
Jos haluatkin taiteilijaksi, on varsinainen taiteen osuus arkkitethitoimistossa häviävän vähäinen, niin hae sitten kuvataideakatemiaan tai graafikoksi tms.
Arkkitehti on vähän sellainen laiha kompromissi tieteen ja taiteen välillä, ts. liian tyhmä tiedemieheksi, liian kömpelö taitelijaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232548- 1351954
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151281Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631276En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771131HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271123Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451089Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841038- 961013