eli päivä annokseni on nyt ollut
1x multi tabs
3x piimax c biotiini
2x möller tupla
3x ananas strong
1x sinkkiglukonaatti-ksylitoli
ruoka tottumukseni on erittäin huonot, valmis ruokaa lähes joka päivä ja vihanneksia/hedelmiä aika harvoin..
vartalo malliltani olen normaali (ananas kapseleita syön josko selluliitistä pääsisin eroon)
ihoni on hieman finninen(t-aluea on rasvoittuva ja leuan ympärillä on finnejä arpia), siksi tuota sinkkiä olen nyt aloittanut syömään..
voiko tuollaisesta määrästä pillereitä olla jotain haittaa, nyt olen viikon vasta syönyt joten tulokset tuskin vielä näkyy, kuten ei myöskään nuo haitta vaikutukset..
kiitos niille jotka viitsivät asiallisesti vastata..
1x multi tabs
3x piimax c biotiini
2x möller tupla
3x ananas strong
1x sinkkiglukonaatti-ksylitoli
ruoka tottumukseni on erittäin huonot, valmis ruokaa lähes joka päivä ja vihanneksia/hedelmiä aika harvoin..
vartalo malliltani olen normaali (ananas kapseleita syön josko selluliitistä pääsisin eroon)
ihoni on hieman finninen(t-aluea on rasvoittuva ja leuan ympärillä on finnejä arpia), siksi tuota sinkkiä olen nyt aloittanut syömään..
voiko tuollaisesta määrästä pillereitä olla jotain haittaa, nyt olen viikon vasta syönyt joten tulokset tuskin vielä näkyy, kuten ei myöskään nuo haitta vaikutukset..
kiitos niille jotka viitsivät asiallisesti vastata..
Vastaukset 8
Vanhimmat
paljon vahvempiakin yhdistelmiä käytetään ilman haittoja
Ovatko elämäntapasi jonkun muun kuin itsesi varassa? Näyttää kuin olisit kohtalonomaisesti lukinnut itsesi niukkoihin vihanneksiin ja tupla-annospillereihin. Käsittääkseni vitamiinit orgaanisessa muodossaan saattavat sittenkin olla tehokkaampia kuin synteettiset.Ainakin osa synteettisistä vitamiineista valmistetaan geeniteknisesti bakteereilla. Kuka takaa, että ne ovat aktiivisia ihmiselimistössä?
Miksi erittelet yhdyssanat?
Valmisruoka, ruokatottumus, vartalomalli ovat yhdyssanoja. Ärsyttävää kun suomalaiset eivät osaa kirjoittaa kieltään. Ethän kirjoita riisipuuroakaan erikseen.
ihmiset nussii pilkkua.. eikö se nyt ole ihan sama miten kirjoittaa kunhan sen tekstin siitä ymmärtää..
t. riisi puuro
goha ny joteski girjootel.
Meille on kuitenkin annettu maksuton suomen kielen opetus- kaikille meille siis.
Kirjoitusvirheitä täynnä olevan tekstin kirjoittajasta ei kyllä koskaan välity fíksu kuva. Mutta ei kai silläkään ole väliä.. Junttius on kai in.
Mua kans todella ärsyttää toi oman kielemme raiskaus. Yhdyssanasäännöt ei kai nyt ole niin kauhean vaikeat.
Minua vituttaa kielioppivirheitä enemmän se, että joku
vastaa ketjuun vain huomauttaakseen niistä. Jos ei
ole mitään muuta sanottavaa, niin voi jättää kommentoimatta.
Ketjun kysymykseen:
Ei tuossa näyttäisi olevan sellaisia vitamiineja,
joiden liiallisesta annostuksesta on haittavaikutuksia.
Esim. A-vitamiini on sellainen jota ei kannata
liikaa puputtaa.
Ensinnäkin rajat ovat hyvin alhaiset, jotka purkkien kyljissä lukee. Tietenkään asioihin tarkemmin tutustumatta ei kannata alkaa silti ominpäin nostelemaan annoksia, vaikkei tiettyjen vitamiinien jatkuvastakaan käytöstä ole haittaa, tulevat vain pihalle "ylimääräiset". Itse olen iältäni ns. keski-ikäinen.
Heitänpä osviitaksi omaa, ihan lääketieteen tohtorin suosittelemaa listaa.
Cevitabs (purkissa lukee 1 päivässä)- ohjeistus syödä 4-6 päivässä, ainakin jos on heikon vastustuskyvyn aikaa ja ns. flunssakautta. (Aika kroonisia allergisia pöpöjä itsellä).
Bevitabs (purkin ohje 1 päivässä). -ohjeistus ottaa 2 päivässä, 3kin voi ottaa mutta ei suurta eroa enää kahteen.
Möllerin tupla (annostukset ihan samoja sinällään). Ensin söin näitä kahta päivässä, joskus 2 aamulla ja 2 illalla mutta suositeltiin otettavaksi mieluummin kalanmaksaöljynä. Kuulemma paljon paremmin imeytyvää ja mahd. vaikutukset parempia. Ihan kuulemme 5-7 millilitraa päivässä ihan ok ja tarjoaa enemmän kuin tablettimuodossa.
Magnesiumia 2-3 päivässä
Bio-selen Sinkkiä 2-4 päivässä (purkissa lukee 1 päivässä) (vaatii kaveriksi 1 tabletin Kuparia tai alkaa laskea hemoglobiinia ajan kanssa, kulkevat käsi-kädessä).
Eli en tietenkään sano, että omin päin kannattaa alkaa noita syömään! Aina kannattaa tietenkin ottaa annostuksista selvää ennen kuin alkaa ottaa ylimääräisiä. Etenkin A-vitamiinilla voi saada maksansa todella huonoon kuntoon jos sitä kuormittaa kovilla yliannoksilla. Kannattaa tutustua termeihin RASVALIUKOINEN ja VESILIUKOINEN -vitamiini. Selvittää hieman mikä on vaaratonta ja mikä sitten voi olla haitallisitakin. Itselläsihän kuitenkin jäävät hyvin paljon alle noiden ihan jatkuvaan käyttöön suositelluille. Monta vuotta jo aika säännöllisesti syönytkin, lähinnä sinkki oli etenkin alkuun melko kovaa vatsalle mutta kun opetteli ottamaan ruoan kanssa ym. niin siihen tottui pian.
Ja en tosiaan tarkoita, että vitamiinit olisivat mikään ihmelääke, mutta itselle ne ovat jonkinverran helpotusta oloon tehneet ja paremman olon niin eipä haittaakaan niiden syömisestä. Jos on uskon asia, eikä fysiologinen niin samahan tuo, pääasia että olo tuntuu paremmalta:)