Ostin spede pasasen rakentaman auton jossa on mersun keula ja kuplan perä.Upea peli.Kuka osaisi entisöidä autoni alkuperäisen maalauksen?Asun helsingissä.
kupla mersu
15
5069
Vastaukset
- Luulisin minä
Ei kai siinä maalauksessa mitään erikoista ole?
Jos arvioni osui oikeaan, mikä tahansa automaalari hoitaa homman, hinta usein korreloi laatuun. Hieman halvemmalla saa laatumaalauksen suomenlahden eteläpuolella, esimerkkinä automaaler tallinnassa.- jäljen nähnyt
Simo Riikonen nimistä maalareiden kuningasta koska autolla on muutakin kun käyttöarvo
- Pula-aho
jäljen nähnyt kirjoitti:
Simo Riikonen nimistä maalareiden kuningasta koska autolla on muutakin kun käyttöarvo
Muistelisin että juuri Simo Riikonen on maalannut alunperinkin tuon Speden "kupla-mersun". Tuosta autosta oli nimmittäin 80-luvulla lehdissä juttua.
- Henry
Pula-aho kirjoitti:
Muistelisin että juuri Simo Riikonen on maalannut alunperinkin tuon Speden "kupla-mersun". Tuosta autosta oli nimmittäin 80-luvulla lehdissä juttua.
Mistähän päin tämän Simo Riikosen oikein tavoittaa? Olisiko tietoa.
T.Henry - Pula-aho
Henry kirjoitti:
Mistähän päin tämän Simo Riikosen oikein tavoittaa? Olisiko tietoa.
T.HenryS Riikonen on asunut ainakin aikaisemmin Porissa. Todennäköisesti vieläkin.
- porilainen vai hampurilainen
Pula-aho kirjoitti:
S Riikonen on asunut ainakin aikaisemmin Porissa. Todennäköisesti vieläkin.
Simo Riikonen asustaa tätänykyää Helsingissä.
- Woe RRRähmä
Oikeastaan siinä Härski Hartikaisen MersWagenissa on Mersun keulamaski mutta muuten se on KuplaVolkkari 1303S.
Elokuvassahan juoni oli se että auto väsättiin kansakoulunopettajan Mersusta ja hänen vaimonsa Volkkarista joka oli 1960-luvun tonnikolmesatanen, mutta niinkun näkee, niin kyseessä on uudempi vollkari 70-luvulta. - Oma elämäni hoi?
No,ei millään pahalla mutta kauneus on kyllä katsojan silmässä niinkuin sanotaan...
Mitenkään en saa omaan makuskaalani kärkipäähän tai edes alimman rivin yläpuolelle raiskattua kuplavolkkaria johon väkisin ämpätty joku Rolls-tyylinen maski(heh,heh).
Liekö tuo vitsi jota vaan tylsänä ihmisenä en ymmärrä,en vaikka ex-omistaja olisi ollut Elvis tai Marski.
Monille valitettavasti joku tavara on hieno tai mahtava vain sen takia että jollain julkimolla elokuvissa moinen,mainostaa jotain,ajaa kilpaa samannäköisellä tai peräti joskus omistanut moisen,vehje kuin vehje.- VW 1303 cabr-74
Komppaan tuota edellistä!
Tuota noin,nykyaikana jopa Suomessa on herätty siihen että VW 1300 orkkiksena on harrasteauto ja haluttukin,saati 1303 ym harvinaisemmat versiot.
Myöskin keskivertoharrastajalla on nykyään täälläkin mahdollisuus ostaa ihan oikea Rolls tai Bentley harrasteautoksi mikäli vaan uskaltaa ottaa haasteen vastaan.
Tarkoittaa sitä että moiset tekohauskuudet voidaan unohtaa ja hommata aidot asiat tai edes toisen noista,miten vaan.
Mobilisti tai museoajoneuvopalstalle tälläinen itsetehty hauskutin,liekö asiaa MR kilpiin on hyvin tulkinnanvarainen juttu luulisin? - Pahvikupla
VW 1303 cabr-74 kirjoitti:
Komppaan tuota edellistä!
Tuota noin,nykyaikana jopa Suomessa on herätty siihen että VW 1300 orkkiksena on harrasteauto ja haluttukin,saati 1303 ym harvinaisemmat versiot.
Myöskin keskivertoharrastajalla on nykyään täälläkin mahdollisuus ostaa ihan oikea Rolls tai Bentley harrasteautoksi mikäli vaan uskaltaa ottaa haasteen vastaan.
Tarkoittaa sitä että moiset tekohauskuudet voidaan unohtaa ja hommata aidot asiat tai edes toisen noista,miten vaan.
Mobilisti tai museoajoneuvopalstalle tälläinen itsetehty hauskutin,liekö asiaa MR kilpiin on hyvin tulkinnanvarainen juttu luulisin?Herätkää!!
Ikivanha ketju jonka joku kaivanut ylös.
- DUDU
Joku baseball-leffa jossa pääosassa oli Tom Berenger.
Leffassa yhtä pelaajista esitti Wesley Snipes ja hän ajoi kuplalla jossa oli Rolls Roycen keula. - Anonyymi
Onko spede merswagen ollut vanhojen autojen näyttelyssä??
- Anonyymi
Aloittaja ei kysynyt makuraadin arvosanaa eikä sitä onko järkeä. Mielestäni Suomi on (riittävän) vapaa maa entisöidä kyseinen auto. Korjatkoon joku jos olen väärässä. Spedehistoriallisessa mielessä entisöinnille on sentään joku looginen motiivi. Minun autoni maalasi kauan sitten eräs M. Kairenius Helsingin Pitäjänmäessä ihan hienoksi. Riikosen arvostus ymmärretään täälläkin, kuultu on tosin huhupuheita että terveys on reistaillut eli kärsiikö vaivata entiseen malliin. Tsemppiä siitä Riikoselle ja myös tälle projektille.
- Anonyymi
No "tämä projekti" starttaili 17 vuotta sitten, aloitus on vuodelta 2006, eli eiköhän se ole jo johonkin lopputulokseen päätynyt... 😉
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No "tämä projekti" starttaili 17 vuotta sitten, aloitus on vuodelta 2006, eli eiköhän se ole jo johonkin lopputulokseen päätynyt... 😉
Jep, olin mukana entisöimässä 10 vuotta sitten. Voi olla aika jo uudelle entisöinnille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082485
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401634Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1411286Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2931086Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141036Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22975- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19814Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58783