nuoren toppahousut

nina72

13-vuotias poikani ei millään suostu käyttämään toppahousuja, vaikka säät on ollut mitkä! Aina vain farkut... Arestia on tullut ja vaikka mitä uhkailua/kiristystä/lahjontaa olen käyttänyt, eikä mikään toimi! Toppahousuja on kahdet lasketteluhousut ja mustat perustoppikset ja yhdet haalarit viime vuodelta (mutta ne on jo aika pois luettavissa, kun ei kuulemma sovi...). Onko kenelläkään ratkaisua jääräpäähän? Kokemuksia... Kunhan ei nyt virtsatulehdusta tms saisi...

8

1093

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samanlainen

      14-v poikani ei myöskään laita toppahousuja kuin joskus vapaa-aikana luistellessa. Kaipa tuo tietää koska paleltaa niin paljon ettei enää farkuissa tarkene. Itse taisin olla samanlainen aikanani. Poika on tosin aina ollut ns "lämpöpatteri", eli ei tunnu palelevan juuri koskaan.

    • toppahousutäti

      Kun poika tulee (mielestäsi) liian vähissä vaatteissa kotiin, komenna hänet ottamaan housut pois ja totea sitten että reidet ovat ihan punaiset, mikä johtuu palelemisesta. Jos poika ei palele, niin jalat ovat lämpöiset.

      Pistä ehdoksi että sinulla on oikeus tarkistaa ulkoa tulon jälkeen, onko vaatetta ollut riittävästi. Muuten ei ulos ole asiaa ilman toppahousuja.

      • tamy

        no eipä tulisi mieleenkään antaa arestia pojalleni siitä ettei suostu toppahousuja enää 13vuotiaana käyttämään :D voi luoja. eiköhän 13vuotias osaa ja saa itse jo vaatetuksensa päättää.


      • naapuri
        tamy kirjoitti:

        no eipä tulisi mieleenkään antaa arestia pojalleni siitä ettei suostu toppahousuja enää 13vuotiaana käyttämään :D voi luoja. eiköhän 13vuotias osaa ja saa itse jo vaatetuksensa päättää.

        Niin osaahan 13 vuotias pukeutua IHAN itse eikä äidinkään tartte siihen puuttua.Yli 20 pakkasta poju lähtee kouluun lenkkareissa farkuissa lyhyet kalsarit jalassa selkä tietysti paljaana.

        Syksyllä tää itsenäinen pukeutuja oli koulun linturetkellä sateessa lenkkareissa ja verkkareissa,mutta mitäs siitä kun poju osaa pukeutua äiti vaan ihmettelee kun on aina vilustunut ja nenä vuotaa.


      • Samanlainen

        Eipä ole mieleeni tullut kohdella järkevää 14-v kuin puolta nuorempaa.
        Jotkut verkkarit ja lenkkarit talven retkillä ovat ihan eri asia kuin pitkät kalsarit, farkut ja talvikengät. >Kohtuus se vanhempien nipottamisellakin.


    • joujou

      13-v tytöt painelee pitkin kyliä minihameissa ja napapaidoissa ja sinä määräät pojallesi toppahousut jalkaan. Herää.

    • Anonyymi

      Miksi ei vielä 14-17 vuotias nuori tyttö käytä toppahousuja?

      • Anonyymi

        Kyllä käyttää jos on kylmät oltavat,tuskin missää Hesassa mutta kun mennää pohjosemmaksi niin löytyy kyl päälle pantavaa työillekkin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      37
      2746
    2. Miten kaivattusi teki sinuun lähtemättömän vaikutuksen?

      Minulla kävi niin, että hän laittoi ruokaa, kun olin nälkäinen. Tie miehen sydämeen käy vatsan kautta.
      Ikävä
      89
      1184
    3. Alkon myynti putosi kesäkuussa 10 prosenttia

      Niin se hallitus tuhoaa valtion verokertymää ylisuurella alkoholiverolla, kun kansalaiset hankkivat juomansa ulkomailta.
      Maailman menoa
      127
      989
    4. Oliko mies vetäytyminen

      Toimiva veto? Miten meille kävi. Ei hyvin ja mahdottomalta tuntuu tilanne nyt.
      Ikävä
      61
      967
    5. Mitä söitte Hänen kanssaan yhdessä viimeksi?

      Tällainen vihjeketju:)
      Ikävä
      66
      907
    6. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      78
      888
    7. EU:lta tyly ratkaisu Temulle

      On se hyvä, että EU on vihdoin ja viimein puuttunut noiden Kiinan krääsän kauppiaiden toimintaan. https://www.is.fi/ta
      Maailman menoa
      102
      832
    8. Oon tässä pohtinut että se nainen

      Ei sovi sulle. Ihmetyttää mitä näet hänessä. Mieheltä miehelle
      Ikävä
      70
      815
    9. Nainen on ihana

      ilta-päivää tosi söpölle naiselle 🤗😘☺ Jos saisin sinut nainen oisin onnellisin mies Etpäs tiedäkään keneltä tämä on?
      Ikävä
      25
      718
    10. Hallinto-oikeus kumosi valtuuston päätöksiä

      Teksti-tv kertoo, että valtuuston päätöksentekoon on osallistunut varavaltuutettu jolla ei ollut oikeutta osallistua. Mi
      Ähtäri
      30
      684
    Aihe