rintamamiestalo-keittiöt aina toivottoman pieniä

Onko kukaan teistä radikaalisti muuttanut rintamamiestaloa, ottanut esim jotain seiniä pois alakerrassa? Noissa rintamamiestaloissa on aina pieni keittiö, sen vieressä makuuhuone ja sitten olkkari *huoh*
33102
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei onnistu, mutta ison aukon seinäään voi tehdä palkin avulla.

Keittiöt on ihan normaalikokoisia noin 50-60 neliön pohjaan. Ei siihen pohjaan millään saa 130 neliöpohjaisen talon tiloja.

Se pitää vain hyväksyä.

Äänestä

Kyllä ne pois saa mutta maksaako vaivaa? Voi olla helpompi kun muuttelee huonejärjestystä ja parantelee asuttavuutta muilla keinoilla.

Äänestä

Meillä on rintamiestalo vuodelta 1956
Remontoitu, sanotaan nyt sitten radikaalisti.
Rakennusarkkitehtia on käytetty, ja alan ammattilaisia remonteissa.
Kellarikerroksessa remontoitu sauna ,ja saunan pukuhuone, takka, lattialammitys, pesutilat tehty, aputiloja pyykinkäsittelyyn, jne. Keväällä alkaa kattilahuoneen remontti = kattilan vaihto, kattila vuodelta 1984, piipun vuoraus, jne.
Alakerta yhtenäistä tilaa, vain yksi oven takana oleva makuuhuone. Ikkunat vaihdettu, portaat uusittu, ja kaikki kiintokalusteet uusittu. Kantavat seinät tuettu teräspalkeilla.
Muutettu entinen kylmä lasiveranta lämpimäksi tilaksi, on nyt keittiön ruokailutila.
Talo purettu " vanttiin asti " uudet kattotuolit, ja katto. Sisäänvedetty parveke, 2 kpl erkkereitä, kylpyhuone yläkerrassa, yläkerta yhtenäistä tilaa. Keskuspölyimuri asennettu. Piha laatoitettu, puita kaadettu, terassi ja ulkoportaat uusittu. salaojat uusittu. Jne, jne, jne, jne.
Vieraat kysyvät : olemmeko nyt uudessa vai vanhassa talossa kun tulevat kylään ekaa kertaa.

FYFFEE ON PALANNUT NIIN PALJON, ETTÄ SILLÄ OLISI RAKENTANUT UUDEN TALON !
ja lisäksi yksi asia: olemme alan ihmisiä, itse emme ehdi emmekä jaksa kaikkea tehdä, joten kollegat,rakennusalan yrittäjät ovat tehneet talossamme paljon hommia !

Joku voi ihmetellä miksi moinen vaiva, mutta se on se paikka : omakotitalo, järven rannalla keskellä kaupunkia, tontti 2400 m 2, ja Hesaan motaria pitkin 38 km ! siksi siis, maa ei lisäänny !

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ara kirjoitti:

Onko kukaan teistä radikaalisti muuttanut rintamamiestaloa, ottanut esim jotain seiniä pois alakerrassa? Noissa rintamamiestaloissa on aina pieni keittiö, sen vieressä makuuhuone ja sitten olkkari *huoh*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu