mandrakeen ja siinä on ongelmana ettei rpm pakettia ole asennettu ja pystynkö lataamaan sen jostain erikseen?
ohjelmien
asennus
4293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
onnistuu tuo avaamalla komentokehoiteikkuna, ja kirjoittamalla:
su
(root -salasana)
ja sitten:
urpmi rpm
ja sulkemalla ikkuna, kun asennus on tehty.
"ongelmana ettei rpm pakettia ole asennettu "
rpm on ihan perustyökalu rpm-pohjaisissa jakeluissa. Kuinka olisitkaan voinut onnistua jättää tuon asentamatta, koska tuo ohjelma on purkanut jakelusi cd-levyiltä tai netistä käyttäen rpm:ää.
Tarkistapa nyt asia vielä kerran.
kyllä se asenti ne kun latasin ohjelman ja asensin sen niin oli vaan ohjelma toisessa paikassa kun mitä luulin. Amsn oli keskusteluohjelmissa ja en vaa tajunnu sitä
totta, mutta tuohan KYSYI sitä, mitenkä rpm asennetaan, ja kysymykseen voi aina, tietenkin, vastata.
Mandrakessa voi asentaa ohjelmia työpöydästä suoraan klikkaamalla kotihakemistoon ladattua rpm -paketin kuvaketta (yhdesti tai kahdesti), jolloin avautuu ikkuna, jossa kysytään mm. root -salasanaa. Ja ohjelmapaketti asentuu. Tällä tavalla voi myös todeta, että rpm -asennusohjelma on tosiaankin asennettuna.
Voi tietenkin olla, että kaveri on ladannut netistä jotensakin viallisen rpm -paketin, joka sitten ei asennu, vaikka systeemissä olisi mitenkä moitteeton rpm -asennusohjelma hyvänsä, ja kaveri siksi ajattelee, ettei asennusohjelmaa ole.