Sterling vähentää lentoja

Sterling aikoo vähentää lentojaan Helsingistä vedoten kilpailuun Blue1:n taholta. Molemmat yhtiöt alkavat lentämään Barcelonaan, Pariisiin, Nizzaan ja Roomaan maaliskuussa.

Sterlingiltä kerrotaan, että päätös vähentämisistä tulee lähipäivinä.
Lähde HBL
71774
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

HBL:n mukaan osa kohteista on mennyt huonommin kaupaksi kuin mitä Sterling oli odottanut. Ja yhtiö ei halua lentää tyhjillä koneilla. Lähipäivinä yhtiö tiedottaa millaisia muutoksia suunnitelmiin tulee. Harkittavana on joidenkin kohteiden poistaminen ohjelmasta tai esim. lentojen määrän pudottaminen neljänneksellä. Lisäksi Sterling yrittää neuvotella uudelleen sloteista ja saada aikaan parempia aikatauluja.

Sterlingillä on myös pulaa koneista. Kun hiljattain leasinsopimuksia uusittiin osoittautui, että leasingkustannukset olivat nousseet selvästi ja päätettiin leasata neljä konetta vähemmän kuin alunperin oli suunniteltu.

HBL:n mukaan myöskään Blue1 ei toteuta ohjelmaansa alkuperäisen suunnitelman mukaan. Düsseldorf tiputettiin pois sen jälkeen kun Air Berlin ilmoitti aloittavansa reitillä. Myös reitti Zürichiin on jäissä.

Ilmeisesti Suomen lentomarkkinoiden mullistus jääkin paljon vaatimattomammaksi kuin tähän asti on luultu.

Äänestä
  • Oli ihan odotettavissa, että Sterling vähentää/vetää pois tiettyjä reittejä. Veikkaisinpa, että esim. Edinburgh jää pois, ehkä myös Kreeta. Pariisin lentoja vähennetään varmasti. Minulla ei ole sinänsä mitään halpalentoyhtiötä vastaan, mutta jos on vaihtoehtoina Blue1 (täysi palvelu koneessa) tai Sterling (halpis) ja lentolippujen hinnat ovat about sama, niin valitsisin kyllä Blue1nin, mutta tämähän on vain minun mielipiteeni...

    Luulen myös, että Sterlingin aikatauluihin ei tule mitään huomattavia parannuksia, slotit pitää anoa yleensä n.vuotta aikaisemmin, nyt on jo myöhäistä. Yhtälailla Blue1lla on huonot slotit esim. Ateenaan yms., kun reitit päätettiin aloittaa niin viime tingassa.

    Äänestä

  • odotettavissa.. kirjoitti:

    Oli ihan odotettavissa, että Sterling vähentää/vetää pois tiettyjä reittejä. Veikkaisinpa, että esim. Edinburgh jää pois, ehkä myös Kreeta. Pariisin lentoja vähennetään varmasti. Minulla ei ole sinänsä mitään halpalentoyhtiötä vastaan, mutta jos on vaihtoehtoina Blue1 (täysi palvelu koneessa) tai Sterling (halpis) ja lentolippujen hinnat ovat about sama, niin valitsisin kyllä Blue1nin, mutta tämähän on vain minun mielipiteeni...

    Luulen myös, että Sterlingin aikatauluihin ei tule mitään huomattavia parannuksia, slotit pitää anoa yleensä n.vuotta aikaisemmin, nyt on jo myöhäistä. Yhtälailla Blue1lla on huonot slotit esim. Ateenaan yms., kun reitit päätettiin aloittaa niin viime tingassa.

    Ostin Blue1 -lennot toukokuulle Ateenaan, viikon reissu. Lähö Hesasta 7:30, perillä 11:20.
    Paluumatkalla Ateenasta lähtö 12:10, Hesassa 16:00.

    Ei voisi mielestäni olla enää paljoa paremmat ajat!
    Heinäkuussa teen ehkä vähän pitemmän reissun Kreikan saaristoon Ateenan kautta ja Blue1 on aika vahva ehdokas tuonkin reissun lennättäjäksi.

    Äänestä

vähentää lentoja kun ei edes vielä lennä, minusta nollasta ole vaikea vähentää ?

Äänestä

Hieno homma että halpikset ajavat itsensä umpikujaan!

Äänestä
  • kun iloitset mokomasta. Minusta on erittäin hienoja päästä eurooppaan 35 eurolla kun finskillä sama maksaa 340 euroa ?

    Äänestä

  • Heh he. Tämän palstan halspifanit; mites nyt suu pannaan?

    Kova oli taas uho miten Sterling laittaa Finnairille jauhot suuhun.
    Finnairin piti tämän palstan finninaamojen mukaan vetäytyä reiteiltä kun Sterling tulee.
    Ja sama uho oli Blue 1 :stä. Lentää Zurichiin ja vie asiakkaat Finnairilta.
    Paskaa tuli taas kirjoiteltua, pikkupojat!

    HAHAHHAHAHAAA. Siinä taas finninaamapojille mietittävää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


dtgk kirjoitti:

Sterling aikoo vähentää lentojaan Helsingistä vedoten kilpailuun Blue1:n taholta. Molemmat yhtiöt alkavat lentämään Barcelonaan, Pariisiin, Nizzaan ja Roomaan maaliskuussa.

Sterlingiltä kerrotaan, että päätös vähentämisistä tulee lähipäivinä.
Lähde HBL

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu