ja nyt se sitten syksyllä loppuu yövuoro Helsinkiin, ei auttanut kova vastarinta kuten ei yleensä niillä ole kuin siirtävä vaikutus kuten nyt.
Nyt kun matkustajat vähenee ja siirtyy eri kulkuvälineisiin niin kiskotkin viedään pois 10 vuoden sisällä, lyödäänkö veikka ? vaikka lentolipun hinnasta Helsinkiin.
Nyt kun matkustajat vähenee ja siirtyy eri kulkuvälineisiin niin kiskotkin viedään pois 10 vuoden sisällä, lyödäänkö veikka ? vaikka lentolipun hinnasta Helsinkiin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Siinäpä se. Junavuorot pysyisivät, jos te käyttäisitte, mutta kun ette käytä!
VR:n pendolino-verkosto laajenee Kajaaniin vuoden 2007 aikana. Lisäksi sähköistys Oulu-Kontiomäki- (Vartius)-Kajaani-Iisalmi valmistuu tämän vuoden aikana ja tuo myös nykyaikaisen IC-kaluston Kajaaniin. Kajaanin kautta kulkevaan rataan on siis investoitu satoja miljoonia euroja. Myös UPM:n Kajaanin tehdas on tärkeä rautatien käyttäjä. Lahden oikorata lyhentää matka-aikaa Helsinkiin, joten yöjuna ei taida olla perusteltua.
miten menet Kajaanista kokoukseen Helsinkiin junalla kun kokous alkaa klo 9.00, eipä taida onnistua millään vaan joutuu lähtemääm ed. iltapäviänä ja olemaan yötä jossain ? aika outu juttu ja Pendoline ei kauan ajele jos ette sitä käytä jota pahoin pelkään. Ja ota huomioon että nuo ovat vasta kaavailuja, katsotaan kun aika koettaa mikä juna ajaa ja mihin ja milloin.
Ja UPM:sta en kyllä puhuisi mitään ja sen tulevaisuudesta, voi tulla aika yllätyksiä ?ja paperi kulkee jo nyt 70% rekoilla.
UPM kuljettaa suurimman osan Kajaanissa valmistetusta paperista nyt ja tulevaisuudessa junalla. Ei se paperitehdas Kajaanista mihinkään katoa, vaikka ehkä joskus tulevaisuudessa yksi kone laitetaan kiinni. Omistaja ja tuotteet voivat kyllä vaihtua.
Mennä Helsinkiin vain jonkun kokouksen takia.
Olipa mainostekstiä! "Yöjuna ei taida olla perusteltu...?"
Voi hitto! Olen muuttanut Hesasta Kajaaniin 30 vuotta sitten, ja harvoin olen ollut niin vihainen kuin nyt tästä alueellisesta jatkuvasta eriarvoistamisesta.
Yöjuna lakkautetaan. Miten käyt enää päiväseltään Hesassa, joskus siihen on työn takia tarvis?
Lentokoneeseen ei voi luottaa, sen on kokemus sanonut: klo yhdeksältä alkavaan kokoukseen/koulutukseen ei ehdi, ei etenkään jos se on vähän Hesan ulkopuolella.
Ei sinne pääse millään pendolinollakaan.
Ja tulee yksityismatkailullekin lisähintaa rutosti, kun hotelliyö tulee Hesassa kävijälle lähes pakolliseksi.
Miksi Lapiin suuntautuvalle matkailijalle annetaan kaikki lento/junayhteydet ja lisäksi vielä runsaat erikoisalennukset. Hesasta Lappiin matkustava ns. "hiihtoviikonlopun" viettäjä voi valita tarjouksista. Kuka tätä subventoi?
kainuussa ole 100000 ihmistä joten eipä paljon paina yhteiskunnan rattaissa.osto voimaaltaankin merkityksetön maakunta.
Väärin, Kainuussa ei asu 100 000 ihmistä, vaan noin 85 000 - 90 000 (Tilastokeskus 31.12.2005). Että se siitä ja sen pituudesta.
merkityksettömämpi maakunta.
Niin että kaikki vaan täältäkin muuttamaan kehä kolmosen sisäpuolelle. Ja jäljellä jääneille ei enää palveluita anneta.
Vai mikä oli tämän viestin syvin sanoma.
Onko tässä maassa jäljellä enää vain kaksi maaseudun ystävää: Tarja ja Sauli?
...sähköratojen rakentaminen Kajaaniin on ollut täydessä vaudissa jo pitkän aikaa, mutta kun sitä pitää tokaista vaikka mitä, mitä sylki suuhun tuo ennenkuin tietää faktoja... eli ne ei ole olleet mitään kaavailuja enää vuosiin...
ettei Tihisenniemellä ainakaan paperia tehdä 10 vuoden päästä ? ja tuo on väärä luulo että paperi kulkee junalla.Lähes 70 % menee rekoilla suoraan asiakkkailla, junat vie vaan satamiin .
Mitähän siinä oli kyydissä Konginkankaan rekassa kun mäsähti? Mutta älkää antako periksi, sisua löytyy ja ylpeyttä mutta nykyään sekään ei aina auta. Minua ei ainakaan oikein nukuttaisi jos olisin Kajaanilainen ? mustia pilviä etelästä päin on tulossa?
mutta joskus on pakko mennä Helsinkiin, ihan tyhmää väittää että asioita voisi oikeasti hoitaa aina muuten, pitäähän ne teidän kansanedustaja ja ministerikin sinne joka viikko mennä ?