Aku Ankan peruutus

Irtisanoin Aku Ankan kestotilauksen. Nyt tuli lasku kolmesta numerosta jotka tuli vielä irtisanomisen jälkeen. Soittaessa sanottiin että nimilaput on tehty kolmeksi viikoksi eteenpäin.
Tämä on kieroa kaupankäyntiä jolla saadaan myytyä normaalihinnalla kolme numeroa ylimääräistä. Oli viimeinen Sanoma Oy lehti joka meille tulee lisäksi sanon vielä vanhatkin kestotilaukset irti.
Onko pakko maksaa tälläinen lasku?
73319
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On joillain kans suuret ongelmat.

Armoo.

Äänestä

Näin se minullakin kävi. En tilaa puhelinmyynnistä enää mitään.

Äänestä

Ei ole pakko maksaa. Jos olet lehden peruuttanut ja he silti lehtiä lähettävät, niin ne ovat kai sitten lahjoja.

Äänestä

miksi lopetit aku ankan? rentouttava lukea sitä aina rankan päivän jälkeen..

Äänestä
  • On tyhmää lopettaa Akun tilaus.

    Äänestä

  • Köppe kirjoitti:

    On tyhmää lopettaa Akun tilaus.

    Ei ole tyhmää lopettaa kestotilaus. Uuden tilauksen saa aina noin puoleen hintaan ja usein kylkiäisenä kovakantinen kallis ankkakirja. Tyhmää on pitää kestotilaus.

    Äänestä

Lehden tilausehdoissa, jotka sait lehden tilattuasi, kerrotaan asiasta. Lue sieltä. (Saattaa muuten olla painettuna joka lehteenkin, en muista nyt, eikä ole yhtään akkaria tässä käsillä.) Olet niihin lehden tilatessasi sitoutunut. Siellä on maininta siitä, että peruutus astuu voimaan niin ja niin monen viikon kuluttua peruutuksesta, tai että peruutus on oltava perillä niin ja niin paljon ennen sseuraavaa laskutuskautta tms. Ne noin isot rattaat kun tuppaa liikahtamaan viiveellä. Asiasta varmaan myös kerrottiin sinulle kun teit lehden peruutuksen. Riippuu tietenkin siitä, miten sen teit. Minä ainakin joskus muinoin puhelimitse peruin, ja sain erittäin selvästi tietää miten asia etenee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Topi kirjoitti:

Irtisanoin Aku Ankan kestotilauksen. Nyt tuli lasku kolmesta numerosta jotka tuli vielä irtisanomisen jälkeen. Soittaessa sanottiin että nimilaput on tehty kolmeksi viikoksi eteenpäin.
Tämä on kieroa kaupankäyntiä jolla saadaan myytyä normaalihinnalla kolme numeroa ylimääräistä. Oli viimeinen Sanoma Oy lehti joka meille tulee lisäksi sanon vielä vanhatkin kestotilaukset irti.
Onko pakko maksaa tälläinen lasku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu