Kuinka moni pystyy sanomaan, että hometalo aiheutti niitä ja näitä sairauksia. Kuinka moni lääkäri kirjoittaa nimenomaan todistuksen siitä, että hometalo on aiheuttanut potilaalle sen sairauden. Kovinkaan moni lääkäri ei tässä maassa lähde oikeuteen todistelemaan, että nimenomaan talossa oleva home on aiheuttanut esimerkiksi talonasukkaalle astman. Eli asioista on helvetin vaikea saada näyttöä.
Todellisuus
Oivoi
9883
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kts. sairastelu/terveyspuolen topikit...
ja aurinko kiertää maata.
Käsityksesi sekä aurinkokunnasta että mikrobeista edustavat täydellisesti antiikin aikoja.
hometalo ääliö mulkku
Mihin vaikuttaa se, voidaanko osoittaa, että terveysongelmat johtuvat homeesta. Jos kiinteistöstä löytyy mikrobikasvustoa, joka tiedetään terveydelle haitalliseksi, eikö peli ole silloin selvä? Talossa on tällöin vika, joka täytyy korjata ja josta myös myyjällä on vastuu.
Kai hometalossa voi asua sairastumatta. Sairastuminen lienee varsin yksilöllistä.
Vai mikä tämän kysymyksen tarkoitus olikaan?
Että joka talosta ja asunnosta löytyy hometta jossakin muodossa joa aletaan hakemaan.
"Mihin vaikuttaa se, voidaanko osoittaa, että terveysongelmat johtuvat homeesta. Jos kiinteistöstä löytyy mikrobikasvustoa, joka tiedetään terveydelle haitalliseksi, eikö peli ole silloin selvä? "
Eipä taida olla. Jos tuoolaisesta asiasta lähtee tappelemaan, niin taatusti täytyy olla näyttöä, että terveysongelmat johtuvat juuri kyseisestä mikrobikasvustosta ja samoin pitää näyttää toteen, että kyseisiä terveysongelmia ei ole ollut ennen asuntoon/taloon muuttoa. Suomessa toimii vielä "syytön kunnes toisin todetaan" käytäntö eikä toisinpäin.
ps. Minua yskittää aamuisin ja epäilen, oikeastaan tiedän, sen johtuvan naapurin auton pakokaasuista. Paljonko voin vaatia korvausta? Pakokaasuthan tidetään terveydelle haitallisiksi. Got the point?
Onko talo niinsanotusti hometalo, vasta kun joku talossa asujista sairastuu?
Kerran vielä, siis eikö se ole talon piilevä vika, jos talosta löytyy homekasvustoa, joka voidaan osoittaa laboratoriokokein, vaikka talossa olija ei vielä olisikaan sairastunut.
Terveydensuojelulain mukaan riittää, että asunnossa on mikrobeja siinä määrin, että sairastuminen niiden takia on mahdollista. Asunnossa voi siis olla terveydensuojelulain mukainen terveyshaitta, vaikkei kukaan sairastuisikaan.
Liian kova metelikin on terveyshaitta, vaikkei kukaan saisikaan välitöntä kuulovammaa.
Vaikkei kaikki välittömästi sairastuisikaan, niin myrkkyjen hengittäminen pidemmän päälle vaurioittaa tietenkin kenen tahansa terveyttä vähitellen. Vrt. tupakka, asbesti, radon jne..