lisäruokaa

hei!paljonko voin antaa 4kk (ja viikko) ikäiselle pojalle soseita ja velliä?Annan päivällä noin ruokalusikallisen perunaporkkanasosetta (lisääkin söisi) ja illalla 60ml perunaporkkanavelliä, ja sitä varsinkin söisi enemmän. Päivällä olen syöttänyt rinnasta niin paljon kuin haluaa ja sitten sose päälle. Illalla ensin 60 ml velliä ja rintaa päälle jos huolii.
6696
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Yleensä edetään varmaan siten, että ekana päivänä annetaan 1-2tl uutta ruokaa, ja määrää lisätään vähitellen vaikkapa puolikkaaseen purkkiin kerrallaan (kun vielä noin pienestä kyse). Kun on vähintään viikon verran maisteltu näin uutta makua, otetaan sama homma taas uudella maulla.

Mutta ei kai niistä määristä voi tarkkoja ohjeita antaa - sopiva määrä riippuu vauvasta, mutta noin pienellä ei pitäisi olla vielä kiirettä lisäruokien kanssa. Meillä samanikäisenä oltiin vielä pelkällä rintamaidolla.

Äänestä

pojalle (4kk 3vko) annan yleensä vain illalla velliä ja määrä riippuu kuinka paljon haluaa syödä. Muutaman kerran on mennyt jopa 80ml ja vielä rintamaitoa päälle. Päivällä on yleensä rintaruokinnalla joskus annan jotain sosetta.
Neuvolasta annettiin kiinteiden aloittamiseen lupa!

Äänestä

syödään 16-17 mais pottuporkkanasosetta n.puoli purkkia(teen kyl ite. ja toisen kerran hedelmäsosetta (puoli prk)19 maissa. muuten ihan rintamaidolla.hyvin nukkuu yöt..22-07

Äänestä

Lisäruokien antaminen alle puolivuotiaalle vauvalle tuhoaa suolinukkaa ja aiheuttaa pysyviä vaurioita, joiden seurauksena lapselle puhkeaa myöhemmin erilaisia allergioita.

Korvikevauvat on eri asia, korvikelitku kun ei riitä nälänpitimeksi puolta vuotta....:(

Äänestä
  • ...sanon minä!
    ennen kaikille on alettu antamaan kiinteitä jo paljon aikaisemmin eikä kaikilla ole allergioita!jos vauva tarvitsee muuta niin silloin annetaan.meille tuli lupa kiinteisiin jo 3kk neuvolassa, mutta halusin oottaa ees tuohon 4kk ikään.ja rintamaito on edelleen se ykkös sapuska, annan joka syötöllä ensin rintaa niin paljon kuin syö.minäkin kuvittelin että en aloita kiinteitä ennen 6kk ikää, mutta jos lapsi syö 2 tunnin välein yötä päivää(eikä ole kyse tiheän imun kausista), on muuta annettava.

    Äänestä

  • ja mitähän tuo taas oli?!! kyllä ei tuhoa suolinukkia..!ennen vanhaan on annettu vastasyntyneelle velliä ja onpa sairasta kansaa..itellä on 3 lasta ja on saaneet kiinteitä varhain..ja sitäpaitsi korvikelitkut pitävät nälkää pois pitenpään kuin tissimaito!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

hei!paljonko voin antaa 4kk (ja viikko) ikäiselle pojalle soseita ja velliä?Annan päivällä noin ruokalusikallisen perunaporkkanasosetta (lisääkin söisi) ja illalla 60ml perunaporkkanavelliä, ja sitä varsinkin söisi enemmän. Päivällä olen syöttänyt rinnasta niin paljon kuin haluaa ja sitten sose päälle. Illalla ensin 60 ml velliä ja rintaa päälle jos huolii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu