Itkuhälyttimet

Netistä löytyy tosi huonosti tietoo itkuhälyttimistä. Kun niitä on niin paljon erinlaisia, ja mallisia.

Mitä eroa on esim.
Philips SBC SC4 63 ja Philipsin SBC SC362? Kuvassa toinen on kelta-valkonen, ja toinen sini-valkonen. Mut mitä muita ominaisuuksia löytyy?

Kiitos avusta!
912284
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat
  • Nyt vaan ihmetyttää miksei sitä lapsen yksikköä saa laittaa lapsen sänkyyn tai viereen? Ku jos esim. laittaa vauvan ulos nukkumaan, niin pakkohan se hälytin on laittaa vaunuun mukaan..

    Äänestä

  • paljon! kirjoitti:

    Nyt vaan ihmetyttää miksei sitä lapsen yksikköä saa laittaa lapsen sänkyyn tai viereen? Ku jos esim. laittaa vauvan ulos nukkumaan, niin pakkohan se hälytin on laittaa vaunuun mukaan..

    Siinä tarkoitetaan varmaan sitä, ettei lapsi vahingossa sulje tuota omaa lähetintään tai ettei se kaadu/tipu lapsen päälle. Sen takia varmaan pitäisi olla kauempana lapsesta.

    Mutta noiden valmistajien pitää kirjoittaa kaikki mahdollinen noihin ohjeisiin, ettei sitten myöhemmin tule mitään "sanomisia". Meillä ainakin on sängyssä ja vaunuissa ihan normaalisti.

    Äänestä

Mitä itkuhälyttimiä muilla on käytössä? Kokemuksia, ja - Kiitos! :)

Äänestä
  • on jokin vanhempi philipsin malli, on ollut hyvä.

    Äänestä

  • xxx kirjoitti:

    on jokin vanhempi philipsin malli, on ollut hyvä.

    se on toi alempi malli.

    Äänestä

Ei kannata ostaa noita Philipsin itkuhälyttimiä Suomen oloihin! Philipsien käyttöohjaissa mainitaan, että eivät toimi kunnolla pakkasen lähestyessä -5 astetta.. Meillä philipsi piipitti toimimatomuuttaan ehtimiseen, kun lämpötila laski pakkasen puolelle..

Kalliimmat itkuhälyttimet maksavat 70-150€, 70€ saa kunnollisen toimivan radiopuhelimen, joka toimii myös itkuhälyttimenä (vox-toiminto) (! Esim. cobra-merkkisessä radiopuhelimessa on kantavuus peräti 3km (itkuhälyttimet 150m), roiskesuojaus ja toimivuus taattu myös -20 pakkasilla. Lisäksi radiopuhelin toimii vanhemmalla lapsella ilmaisena "pihapuhelimena".

Äänestä
  • Niin mutta ei kait nyt lasta jätetä perkule soikoon 3 kilometrin päähän yksin jonkun radiopuhelimen kanssa. On tainut äitien homma mennä liian helpoksi ja sitten tulee vielä stressit kun ei jaksa mukamas pitää taloa pystyssä kun mies on hommissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


?? ?? kirjoitti:

Netistä löytyy tosi huonosti tietoo itkuhälyttimistä. Kun niitä on niin paljon erinlaisia, ja mallisia.

Mitä eroa on esim.
Philips SBC SC4 63 ja Philipsin SBC SC362? Kuvassa toinen on kelta-valkonen, ja toinen sini-valkonen. Mut mitä muita ominaisuuksia löytyy?

Kiitos avusta!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu