Mitä olisi Viro ilman kommunistiaikaa?

Seuraava on lainaus Baltic Guide Online, tammikuun numero:

"Vuonna 1938 Virossa oli korkeampi elintaso kuin Suomessa. Neuvostomiehitystä seurannut kommunismiaika köyhdytti maan, loi harmaan pelon ilmapiirin ja tappoi ilon. Mielipiteet ja tunteet pidettiin omana tietona, koska totalitäärisessä järjestelmässä ei ollut turvallista herättää huomiota. Neuvostoaika vaikuttaa osaan virolaisista vieläkin: ei osata tai haluta näyttää tunteenpurkauksia."

Eli voimme olettaa että ilman neuvostomiehitystä Viro olisi rikkaampi maa kuin nyt. (Lue: Suomea edellä). Yllä olevassa ehkä myös osaselitys niille jotka täällä haukkuvat virolaisten palvelun tasoa. Lukekaa maan historiasta niin ymmärräte paremmin ihmisten mentaliteetista.
91001
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mitä merkitystä ymmärtämisellä on jos maksavana asiakkaana toivon saavani normaalia palvelua ravintolassa tai hotellissa?

Joskus sitä saan, mutta aivan liian harvoin.

Tiedän tuon menneisyyden, mutta pitääkö virolaisten jäädä siihen jumiin? Nyt se vapaus on ollut jo 15 vuotta. Nyt taisi tulla tilalle laiskuus? (Sama Suomessa)

Äänestä
  • " ...toivon saavani normaalia palvelua ravintolassa tai hotellissa? "

    Normaalia ja epänormaalia palvelua löydät niin Suomessakin ja myös muualta.

    En sanoisi, että kaikissa maissa on kaikki ihan OK .

    Äänestä

  • Meidänkin, jotka tunnemme ja ymmärrämme Viron menneisyyttä ja nykypäivää, on vaikea hyväksyä kaikkia niitä ilmiöitä, joihin törmäämme tämän päivän Virossa.

    Viestiketjun aloittaneessa tekstissä ollut sitaatti saattaa olla kokolailla oikeaan osunut, mutta silti voimme arvostella asioiden nykyistä tolaa.

    Viron uuden itsenäisyyden alkuvaiheessa, erityisesti ennen kruunun käyttöönottoa esimerkiksi suomalaisille oli varmastikin helppoa hyväksyä monet palvelujen laatuun liittyvät ongelmat, koska oikeastaan kaikki mahdollinen Virossa oli meille puoli-ilmaista. Nyt elintaso ja hintataso Virossa on noussut, ero esimerkiksi Suomen hintatasoon on kaventunut, olkoonkin, että erityisesti monet palvelut ovat edelleen suht' huokeita.

    Mitä pienemmäksi ero kaventuu, sitä vähemmän suvaitsemme (so. hyväksymme) moisia ongelmia. On tietysti ikävää, jos palvelun laatu Virossa ei vastaa odotuksiamme, mutta se on ensisijaisesti virolasiten päänsärky. Me voimme matkustaa muuallekin, tai olla matkustamatta. Palvelun tarjoajan (virolaisten) on sopeuduttava, ei meidän.

    Jos virolainen yhteiskunta olisi arvoiltaan lähempänä pohjoismaista, voisin itsekin suhtautua hivenen nykyistä joustavammin näihin ongelmiin palvelun laadussa. Kun nyt kuitenkin on tosiasia, että Viro kulkee monissa tapauksissa "tiikerin harppauksin" eteenpäin valitsemallaan uuslibertaristisella tiellä, en näe mitään syytä katsoa läpi sormien esimerkiksi huonoa palvelua.

    Jos kansakunta katsoo olevansa niin etevä ja uudistumiskykyinen kuin Viro tekee, tämän uudistumisen pitäisi näkyä kaikilla sektoreilla, ei ainoastaan yltiöliberaalissa talouspolitiikassa ja tietoyhteiskuntahankkeissa.

    Äänestä

Aika yksipuolista. Ja ylipäätään ko. lehti on konservatiivisia arvoja, uus-liberalismia ihannoiva. Joten tämän varaan ei kannattaisi ruvata perustelemaan omia mielipiteitä. Sanotaan mitä sanotaan, toi Neuvostoliiton aika paljon hyvääkin. Koulutuksen ym. saralla. Ja elämää, iloa ja suru oli tuolloinkin!

Äänestä

Niihin pitää suhtautua realistisen humoristisesti...
Järjenkäyttö ei ole kiellettyä.
Ei pidä uskoa kaikkea mitä Baltic Guidesta lukee !

Äänestä
  • Eikös Baltic Guide ole täysin Suomalaisten omistama, ja toimittajista osa myös Suomasta. Vai olenko ymmärtänyt väärin?

    Äänestä

  • Käyn usein kirjoitti:

    Eikös Baltic Guide ole täysin Suomalaisten omistama, ja toimittajista osa myös Suomasta. Vai olenko ymmärtänyt väärin?

    baltic guide kirjoittaa sitä mistä sille maksetaan ja mikä tuo rahaa.

    Äänestä

Herääkin kysymys

miksi elintaso laski tuon ns kuherrukuukauden jälkeen ?

Kukaan ei ole selvittänyt että mitä tuotannossa tapahtui, ja miksi ?

Miksei CCCP pystynyt tuottamaan tavaroita - mitä lännessä ?

Olivathan he keksineet kameran - puhelimen - ja kaikki tuotteet mitä lännessä oli.

Oliko kommunismi vain aatemaailma, johon muiden ei tarvinnut osallistua ?

Äänestä

minkä lehdet kirjoittaa? Ainakaan Viron bruttokansantuote ei ollut kuin kolmeneljäsosaa suomen vastaavasta 1930-luvulla. Kyllä Suomessa oli myös korkeampi elintaso, elämisen tasosta en sitten tiedä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


max_gearson kirjoitti:

Seuraava on lainaus Baltic Guide Online, tammikuun numero:

"Vuonna 1938 Virossa oli korkeampi elintaso kuin Suomessa. Neuvostomiehitystä seurannut kommunismiaika köyhdytti maan, loi harmaan pelon ilmapiirin ja tappoi ilon. Mielipiteet ja tunteet pidettiin omana tietona, koska totalitäärisessä järjestelmässä ei ollut turvallista herättää huomiota. Neuvostoaika vaikuttaa osaan virolaisista vieläkin: ei osata tai haluta näyttää tunteenpurkauksia."

Eli voimme olettaa että ilman neuvostomiehitystä Viro olisi rikkaampi maa kuin nyt. (Lue: Suomea edellä). Yllä olevassa ehkä myös osaselitys niille jotka täällä haukkuvat virolaisten palvelun tasoa. Lukekaa maan historiasta niin ymmärräte paremmin ihmisten mentaliteetista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu