Ihmislapset kuriin

Miksi te nuoret ihmiset, ette anna parvekkeella olevan koiran olla rauhassa. Pakkoko sitä on kiusata? Heitellä kivillä, lumipalloilla jäällä tai söhiä kepillä?
8669
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hei haloo,koiran paikka ei todellakaan ole olla parvekkeella!!Päässäsi on sahanpuruja jos pidät koiraa parvekkeella,sehän ressukka jäätyy sinne ja vielä kuolee kun hoidat sitä huonosti!
Jos minä näkisin että koiraa pidetään parvekkeella tai kylmässä paikassa,ilmoitan heti poliisisille!Käytä sitä järkeäsi jos sitä hitusenkin löytyy!

Äänestä
  • Toiset koirat tykkäävät oleilla parvekkeella kyttäämässä ohikulkijoita, oli pakkasta tai ei. Mielestäni tuota asiaa pitää ajatella ihan koiran mukaan. Kaverini skykit ainakin tunkevat vähän väliä parvekkeen ovelle että jos pääsisi taas tiirailemaan maailman menoa.

    Mutta tosiaan, pitäisi ihmisten pitää ne lapsensa kurissa ja opettaa ettei eläimiä saa kiusata. Seuraavan kerran kun tulevat viskelemään lumipallojaan niin heität saavillisen vettä niskaan. Johan luulis oppivan kun vaatteet jäässä joutuu kotiin kävelemään pakkasella. >:(

    Äänestä

  • En minä koiraani huviksinni parvekkeella pidä, vaikka se siellä tykkää olla. Sattu oleen juuri nyt ulkona, koska söi veristä luuta. Niin totta kai heti kuvitellaan, että eläinrääkkäystä... Ja omalla koiralla on paksu turkki. Ei -30 asteen pakkasetkaan aiheuttaneet mitään tunteita muuta kuin emännässä. Ja en todellakaan hoida koiraani huonosti. Hirveitä väitteitä. Ihan pahamieli tulee...ehkä se on väärin antaa koiralle luita jne. Ilmota tosiaan poliisille, jos koira on parvekkeella syömässä...

    Äänestä

  • kateellinen,kun sillä ei ole omaa parveketta.Vaan joku pieni kälynen yksiö keittokomerolla.

    Äänestä

  • hyvin hyvin surullinen kirjoitti:

    En minä koiraani huviksinni parvekkeella pidä, vaikka se siellä tykkää olla. Sattu oleen juuri nyt ulkona, koska söi veristä luuta. Niin totta kai heti kuvitellaan, että eläinrääkkäystä... Ja omalla koiralla on paksu turkki. Ei -30 asteen pakkasetkaan aiheuttaneet mitään tunteita muuta kuin emännässä. Ja en todellakaan hoida koiraani huonosti. Hirveitä väitteitä. Ihan pahamieli tulee...ehkä se on väärin antaa koiralle luita jne. Ilmota tosiaan poliisille, jos koira on parvekkeella syömässä...

    näistä puskajusseista välittää,kuhan suoltavat soopaa suustaan.
    Ei yleensä kukaan koiraa pidä pakolla siellä parvekkeella vaikka sellaisesta ilmoituksia jatkuvasti tehdään.
    Jaa,noi lapset,vaikea sanoa miksi lapsista on kiva kiusata eläimiä :(
    Mutta kotoa senkin kasvatuksen pitäisi lähteä.

    Äänestä

  • Miksi koira ei voisi olla parvekkeella jos sillä on kuitenkin kokoajan mahdollisuus mennä sisällekkin..?
    Meidän mäykky oli innokas parvekekyttääjä, ei tosin pakkasilla mutta ai sitä riemua kun tuli kesä.
    Se saattoi istua vaikka kaks tuntia putkeen parvekkeella.
    Parvekekyttäys on koiralle vähän sama asia kun meille tv:n katselu.. :)

    Äänestä

Meillä koira tykkäsi lekotella parvekkeella kesäisin kun vielä kerrostalossa asuttiin. Ei tullut vastaan mitään koirankiusausta. Toivottavasti saat ihmiset kiinni itseteossa.

Äänestä
  • Kun asuttiin kerrostalon alimmassa kerroksessa (maantasalla) ja kesällä koirien (2kpl) nauttiessaan auringon paisteesta niin lapset n. 6-9-vuotiaita näin hettelevän meidän koiria kivillä jotka oli n.2x2cm. Suututti kyllä niin että uhkasin heittää niitä takaisin jos näkisin niiden vielä tekevän moista ilkivaltaa!! Ja tuohon kun joku ei ymmärrä sitä että koira on parvekkeella talvella niin oletko ajatellut sitä että paksuturkkisilla koirilla saattaa tulla kuuma sisällä pattereiden huutaessa täysillä! On nimittäin näitä arktisiin oloihin jalostettuja koiria... Meillä on esim. Suomenlapinkoira joka nauttii kovista pakkasista ja ei edes halua tulla sisälle vaikka miten pyytäisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvin hyvin surullinen kirjoitti:

Miksi te nuoret ihmiset, ette anna parvekkeella olevan koiran olla rauhassa. Pakkoko sitä on kiusata? Heitellä kivillä, lumipalloilla jäällä tai söhiä kepillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu