mikä se näitten ero nyt olikaan? mullikkahan on se keskenkasvuinen, mutta..
vähän hävettääkin kysyä..
vähän hävettääkin kysyä..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Härkä on sellainen sonni joka on "kasturoitu" eli se ei voi enää lissäntyä. Sonni on taas ihan tavallinen
uros nauta.
entinen sonni. Nautamaailman ruuna, siis.
ja monesti kun myydään härkkää kaupassa, se on sonnia tai mullikkaa.. kai tuo härkä sitten kuulostaa hienommalta.
sitä, miksi sonneja kastroidaan, en tosin ymmärrä..
kastroidakaan. Karjut kyllä, mutta ei sonneja eikä pässejä.
Varmasti härkiä on suomessa, siis kuohittuja sonneja. Ainakin olen niitä tavannut pohjois-pohjanmaalla, haapaveden vattukylässä..
Vanhemmillani on härkä. Liha-rotuinen sonni, joka on kasvatuksessa itselle lihaksi. Koska on vain yksi uros, Se tarhataan ja laidunnetaan hiehojen (naaraiden) kanssa. Vahinkojen välttämiseksi kastroitu... Härkä on kyllä kesy, kesympi kuin hiehot.
ovatkin sonneja!
Häriltä on siis viety kivekset pois!
Lie joskus aikoinaan ollut merkitystä esim työkäytössä, että rauhallisemmin käyttäytyivät.
Eipä taida suomalaista härkää ollakkaan enää montakaan- ainakaan niin paljon kuin kaupan lihatiskillä annetaan ymmärtää.
Härkä on yleisnimitys sonnista, kuitenkin yleensä nimenomaan kuohitusta sonnista.
Ymmärtääkseni ainakin Etelä-Karjalan murteessa sonni=härkä.
.....han se härkä on. Valitettavaa, että sonnin ja lehmän lihaa myydään härkänä. Naudalla salvominen ei vaikuta makuun kuten sioilla ja lammaselukoilla. Erikseen sitten on ne eksoottiset elukat, jotka on lajinimeltään härkiä, esim jakki- .
Elävillä eläimillä
Sonni = uros nauta
Härkä = kastaroitu sonni
Mulli, mullikka = nuori urosnauta (n.2v saakka)
Suomessa kaikki (yksittäisiä poikkeuksi on) urospuoliset naudat kasvatetaan sonneina (eli suomessa ei kastaroida urosnautoja). Ne teurastetaan n.1,5-2v. Maailmalla (lähinnä Brasiliassa ja USA:ssa) kuohitaan sonneja, jotta niitä voitaisiin laiduntaa. Näissä maissa ympärivuotinen laidunnus on säiden puolesta mahdollista. Lisäksi näiden maiden eläinsuojelulaki antaa tilojen väelle mahdollisuuden kuohita itse sonnivasikat (ilman puudutusta/nukutusta) leikkaamalla tai estämällä kiveksien verenkierto kuminauhoilla kivespussejen yläpuolelta (äärimmäisen kivuliasta). Suomessa nautaeläimen saa kastaroida ainoastaa eläinlääkäri leikkaamalla ja toimenpiteessä on käytettävä puudutusta tai nukutusta.
Lihatiskillä ja ravintolaissa kaikkea naudanlihaa voidaan kutsua härän-/sonninlihaksi.
"Maailmalla (lähinnä Brasiliassa ja USA:ssa) kuohitaan sonneja, jotta niitä voitaisiin laiduntaa."
Hyvin ne aitaa tottelee, vaikka sonni olisikin sonni. Ennakkoluuloa, sanon minä. Ja kyseessä viel lypsyrotuuset, liharotu on yleensä viel rauhallisempaa, kun ne luottaa siihen isoon ruhoonsa.
Ennen maalla tiloilla oli täysikasvuisia sonneja. Kaikilla näillä oli nenärenkaat eikä niitä päästetty lehmien kanssa laitumelle. Ukkinikin oli vähällä kuolla sonnin puskemana kun sonni pääsi vahingossa irti. Eli läheskään kaikki sonnit eivät ole rauhallisia ja jos sonneja on useampia on aika vaarallista kun sonnit hakevat johtajuutta laumassa. Liharotuisesten laumassa on vain yksi sonni ja sekin vaihdetaan muutaman vuoden välein. Muutenhan nykyään ei sonneja olekaan maatiloilla kun kaikki lehmät keinosiemennetään siitossonneilla.
Usassa ja Brasikiassa sonnit kuohitaan paremman kasvun takia!
Tokihan ne aidoissa pysyvät pallienkin kanssa, mutta eivät kasva, kun lajityypillinen käyttäytyminen eli tappelu vie kaiken energian!
sonnit hyvin laitumellakin. Meillä ovat olleet läpivuodenkin ulkosalla ja tuloo niin julumia poikia ettää hyppii teurasautossa laitojen yli. Kasvatusryhmässä tosin ei kannata olla kuin 3-4 sonnia. Muuten on liika riitaa ruoasta vaik ois usiampiki paali. Kerran oli 14 sonnia samalla laitumella.
härkä tarjoillaan ruukussa tai tiskissä, esim. härkäruukku
Suomessa sonni muuttuu häräksi teurastamossa ,kun teurastaja leikkaa kassit pois .....