Olen syönyt nyt noin 3 viikkoa metformiinia ja olo on ollut tosi surkea. Otan lääkkeen aina ruokailun yhteydessä. Kärsin ummetuksesta, pahoinvoinnista, mielialojen vaihteluista. Onko muilla samoja oireita. Ohjeessahan luki, että sivuoireet pitäisi helpottaa viikon kuluessa, mutta mulla vaan pahenee. Menkat pitäis alkaa ensi viikolla. Eilen oksensin ensimmäisen kerran lääkekuurin aikana, etova olo on lähinnä aamuisin ja iltaisin. Päivät menee hyvin. Lämmöt on koholla 37 asteen molemmin puolin hyppii. Kannattaisiko ottaa yhteyttä hoitavaan lääkäriin vai odotella ensin menkat, mikäli sattuisi niin onnellisesti, että olisi raskaana???
Metrofmiinin käyttäjät ho hoi!!!
enkeli
2396
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Sulla on toisaalta ollu aika pitkään etovaa oloa ja vaan pahentunu oireet joten suosittelen että puhut lääkärillesi asiasta,hän kyllä neuvoo ja tietää asiasta.
Söin kans Matformini lääkkeitä PCOS:n hoitoon. Oireet oli aivan samat kuin sulla viikon, sit toka viikko oli jo parempi ja kolmas viikko taas aivan kamala. Mulla tosin se kolmas viikko johtui siitä että olin raskaana! Olin todella yllättynyt kun ekasta ovulaatiosta tärppäsi.
Meillä tosin kävi huonosti! Synnytin pienen pojan RV 20 2. Kohtu vain aukesi eikä mitään ollut tehtävissä. Tämä ei johtunut mitenkään PCOS:stä tai metformineista.
Toivottavasti teilläkin tärppää ekalla! :)
-Musta Pilvi