Tietoa pennun kuseskelusta kaivataan...

Eli kyseessä on 5 1/2 kk:n dobermannin pentu, joka on opppinut sisäsiistiksi. Mutta aina kun on uloslähdön aika niin pentu kusaisee joko hissin eteen tai hissiin. Koira ymmärtää tehneensä väärin koska nolostuu, ei kuitenkaan pelkää hissiin menemistä. Kaikkea on yritetty, torumista, rohkaisemista jne. Seuraava vaihtoehto lienee pöksyt jalkaan ulos asti. Kertokaapa vinkkejä!!!!
4272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mahtaisiko olla kyse siitä, että koska uloslähtö on niin mukavaa niin kontrolli pettää hetkeksi? Vai onko kyse siitä että koiraa pelottaa siinä tilanteessa (koska on sattunut vahinkoja ja te hermostutte sille aina siinä kohdassa) ja se päästää alistumispissat?

Pöksyt jalkaan ulos asti ei välttämättä olisi kummassakaan tapauksessa mikään huono idea.

Äänestä

Pennun pidätys kyky kehittyy täydelliseksi siinä kaheksan kuukauden iässä joten kyse voi olla myös siitä että viette pennun liian myöhään ulos.. Pentu on myös voinut oppia että siihen kohtaan pissitään joten suosittelisin että kantaisit sen siitä rapusta ulos niin että pissiminen rappuun unohtuu. Housut ei kyllä ongelmaan auta koska pentu ei opi että pissiä ei saa vaan se jatkaa pissimistä housuun. (aiotteko käyttää sillä housuja myös aikuisena..?) Pentua ei saa myöskään MISSÄÄN tapuksessa torua siitä ku se pissii koska siitä voi olla seurauksena myös se että koira alkaa pelkäämään pissaamista. Pentu ei myöskään "nolostu" vaan sen alistuva käyttäytyminen (kääntää katseen, painaa korvat/koko olemuksen alas, nuolee kirsuaan, heiluttaa häntää matalalla) tarkoittaa että se yrittää rauhoitella sinua "älä huuda mulle mami/isi, mä olen pentu". Pentu pitäisi yrittää saada unohtamaan hissin eteen pissaaminen jotenkin, ota lelu mukaan, kanna, mene rappusia,pidä mieleenkiinto nameilla yllä johonkin muuhun jne. Jos pissa tulee älä kiinnitä pentuun mitään huomiota, siivoa jäljet ja jos pentu tulee luokse työnnä se päättäväisesti mutta rauhallisesti pois, ole kuin pentua ei olisi. Kärsivällisyyttä pitää olla, se on vain pentu.

Äänestä
  • Kuten Nanni edellä kirjoittikin niin pidätyskykyä tulee iän myötä. Oma suursnautserini teki aivan samaa alle 10 kuukauden iässä, taisi lopettaa juuri tuohon aikaan. Eli ei pidä missään nimessä hermostua koiralle, se kyllä jaksaa vanhempana varmasti pidätellä pidempään.

    Äänestä

Yksi juttu, jonka huomasin omaan koiraani tepsivän: kun huomaat sen aikovan pissiä, eli kun koissu kyykistyy, nosta kädelläsi sen mahan alta niin, ettei se pääse siihen kyykkyasentoon. Kiinnitä samalla sen huomio johonkin muuhun, makupalaan tai palloon tai mistä ikinä karvakuonolaisesi tykkääkään. Eiköhän se aikanaan sitten lopu tuo liruttelu ihan luonnostaan. Pennut on kuitenkin aina pentuja :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Moppi kirjoitti:

Eli kyseessä on 5 1/2 kk:n dobermannin pentu, joka on opppinut sisäsiistiksi. Mutta aina kun on uloslähdön aika niin pentu kusaisee joko hissin eteen tai hissiin. Koira ymmärtää tehneensä väärin koska nolostuu, ei kuitenkaan pelkää hissiin menemistä. Kaikkea on yritetty, torumista, rohkaisemista jne. Seuraava vaihtoehto lienee pöksyt jalkaan ulos asti. Kertokaapa vinkkejä!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu