Juu. Muksut, oma kaveriporukka ryntäävät koulun jälkeen tänne meille, lähimpänä kun asumme, ja syövät jääkaapin melkein tyhjäksi. Mitä voisi tehdä? Sanominen ei auta, eikä täällä voi olla päivällä vahtimassa. Ilmeisesti yksi kaveri oli eilen vedellyt jääkaapistamme litran mehupurkin yksinään tyhjäksi (veli juorusi, hän ei juo itse noita mehuja allergian takia).
Muutenkin, pari tyyppiä tulee ja menee tuosta vain jääkaapille kun olen itsekin ollut kotona, olen kyllä koettanut varovasti sanoa ettei tuo oikein käy. Oma lapseni sentään vakuuttaa, ettei tee kylässä niin eikä ota mitään ellei tarjota, toivon että puhuu totta. Olen vähän arka muutenkin komentelemaan muiden lapsia, varsinkin noita isoja korstoja.
Muutenkin, pari tyyppiä tulee ja menee tuosta vain jääkaapille kun olen itsekin ollut kotona, olen kyllä koettanut varovasti sanoa ettei tuo oikein käy. Oma lapseni sentään vakuuttaa, ettei tee kylässä niin eikä ota mitään ellei tarjota, toivon että puhuu totta. Olen vähän arka muutenkin komentelemaan muiden lapsia, varsinkin noita isoja korstoja.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hittolainen. Eihän ne voi tietää jos et sano! Kovaan ääneen puhuttelu tyyliin, että "mehu on tarkoitettu meille juotavaksi! jos on jano niin kraanasta saa vettä!" Saattavat pitää sua vähän nirppanokkana sen jälkeen, mutta säästyypähän ruuat. Omaakin muksua voit ohjeistaa ihan kunnolla että kaverit voivat syödä ruokansa omassa kotonaan - omia ruokiaan. Ei muksut opi jos ei niille sano mitään. :p Ei ajatuksen voimalla informaatio aina kulje.
varovasti sanoa!!! Herraisä sentään, pelkäätkö sinä lastesi kavereita, mielisteletkö heitä, etteivät vaan häivy lastesi elämästä?
Aikuisuus hoi, jos et pysty nyt kieltämään jääkaappisi tyhjentämistä niin miten ikinä meinaat pystyä sanomaan muksuillesi vakavammista asioista.
Nyt otat omat muksusi puhutteluun, kerrot sääntösi ja mitä seuraa jos sääntöjä ei noudateta. Esim. ettei kavereita tuoda silloin kun olet pois.
Jos sinun läsnäollessasi vieras menee jääkaapille niin sinä kiellät sen...sano EI! Mitä muuta muka voit tehdä?
No olen vain arka luonne, minulle on hirveän vaikea komennella tai sanoa negatiivista vieraille, lapsille tai aikuisille (toivosinkin, että itse kukin kasvattaisi lapsensa kotonaan, mutta ei näy kaikilla onnistuvan). Omia komennan kyllä jämäkästi - on ihan asia pitää kuria omille kuin toisten penskoille. Meillä on nyt kielto, että ei suoraan koulusta kavereita, siksikin, että läksyn teko häiriintyy. Tänään olenkin vapaalla, joten voin olla vahtimassa.
sano omalle kakarallesi ettet pidä siitä että kaverit syövät teidän ruokianne. kaverit ovat varmaankin kysyneet pojaltasi luvan, jonka seurauksena menevät jääkaapille..
oveen. kirjoita, että sisältö on tarkoitettu vain ja ainoastaan perheen käyttöön. näin ei tarvitse ketään suoraan syyttää huonoista käytöstavoista. ja tosiaan voi olla, että ovat saaneet pojaltasi luvan jos ei ole kehdannut kieltää.
Jos et pysty,uskalla,kehtaa tai muusta syystä tuoda julki että ruokasi on tarkoitettu pelkästään omalle perheellesi, laita jääkaappiin iso hintaluoettelo eri tuotteista. Kirjoita tauluun esim. juustoleijpä xxx €, makkaraleipä xxx€, mehulasillinen xxx€ jne. Jos muu ei auta laita jääkaappiin lukko, avaimet perheenjäsenille, ja jos poikasi syöttää vieraita pistä hänen maksamaan heidän laskunsa!!! Johan pitäisi tepsiä. Itse sanoisin päin naamaa että meidän ruokia ette syö kysymättä MINULTA lupaa ja sillä siisti. Jos söisivät pistäisin heidän vanhemmat maksamaan.
Vähän samantyyppinen ongelma kuin se, että kun haen lapseni koulusta, kaverit haluavat kyytiin myös. Ehkä ei taloudellisesti niin paha, mutta en pidä siitä, että auto tulee täyteen meluavia lapsia, kun itse työpäivän jälkeen haluaisin hiljaisuutta ja myös kahdenkeskisen ajan jutella lapsen kanssa.
Asumme hieman kauempana ja kaikki samalla suunnalla, mutta lähempänä olevat lapset haluaisivat samalla autokyydillä kotiin, vaikka itse asuisivat kävelymatkan päässä. Bensoista he eivät tietenkään voi maksaa, ehkä eivät edes tiedä, kuinka kallista se on. Raivostuttavaa sitten pysähtyä vieraiden lasten takia jättämäään heitä risteyksiin tai jopa koukkaamaan heidän kotinsa kautta.
Joskus on lapsilla jopa riidan tapaista siitä, kuka kyytiin pääsee, kun tulijoita olisi useampiakin. Tietysti minun lapseni pitäisi sanoa, että menemme äidin kanssa kahdestaan, mutta siinä helposti pilaa ystävyyssuhteen.
En tiedä, olenko sitten nirppanokka, jos itse ajelemme vaan autolla ohitse ja katsomme, kuinka siinä eräät kävelevät.
menkööt kotiinsa kävellen. Siinähän tekee karhunpalveluksen, jos ottaa lapset kyytiin, ja jäävät siten ilman tärkeää liikuntaa.
Ei sun ole mikään pakko kuskata vieraita lapsia. On opeteltava vaan sanomaan ei.
Vaikka lapsen kaveri asuisi kauempanakin, ei häntä tarvitse automaattisesti ottaa kyytiin. Voisi esimerkiksi kysyä kaverin äidiltä, että suostuisiko hän maksamaan bensoista, jos otetaan tavaksi, että kyydillä tulee ylimääräisiä. Valtionhan tehtävä on huolehtia koulukuljetus pitkän matkan päässä asuville.
Itse olen kuullut valituksia, että kyytiin tulee sellaisia, jotka eivät edes tervehdi auton ajajaa tai kiitä lähtiessään.
Meille ei tule yhtään lasten (10 ja 13v) kaveria ilman lupaa ! Molemmat lapseni ovat sosiaalisesti aktiivisia, vierailuja (lapsien itsensä järjestämiä)on paljon meillä ja muualla.
Taloudessamme vierailevilla lapsilla on samat säännöt kuin omillakin. Toivon, että muut pitävät lapsistani yhtä hyvää huolta kuin minä muiden lapsista.