Kokeilen tätä foorumia, jos joku osaisi neuvoa.. Olen luomassa noin 9000 riviä käsittävän taulukon, jonka lähdedata tulee 6-7 eri taulukosta.
1. Ymmärtääkö Access taulukoiden välillä olevat liitokset, vaikka juuri tietyt sarakkeet eivät olisi mukana lopullisessa taulukossa? Liitokset ovat jo olemassa.
2. Välillä lisäessäni uusia taulukoita rakennenäkymän kautta, tulee Taulukko-näkymään ylös pelkkä harmaa otsikkorivi. Mistä tämä voi johtua?
3. Jos valitsen tietokannan kaikki taulukot ja kaikki rivit, oli tulos noin 200 saraketta leveä ja 9000-rivinen. Mutta tässä taitaa tulla jotain Accesin omia rajoituksia. En onnistunut saamaan rakenteeseen enempää kuin 60 saraketta..(?)
Iso Access-ongelma
AnnaKaisa
2
445
Vastaukset
- lot
"Olen luomassa noin 9000 riviä käsittävän taulukon, jonka lähdedata tulee 6-7 eri taulukosta."
Tauluja yhdistellään liitosten avulla kyselyiksi (=query). Access näyttää kyselyn tulokset samaan tapaan kuin taulukot (=table), nämä ovat kuitenkin varsin eri asia. Tarkoittiko alustuksesi tätä:
"Olen luomassa noin 9000 riviä käsittävän _kyselyn_, jonka lähdedata tulee 6-7 eri taulukosta." - ccccccccccccccccccccccccccc...
Ymmärrän kyllä et rivejä tulee tietokantaan paljon, mutta mitä sä oot tekemässä, kun sarakkeita noin älyttömästi????
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774622- 1801897
- 1241590
- 1241125
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161071- 351036
- 78933
- 52896
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78872- 4838