2001-mallin 1,6-litrainen farkku ja en ole löytänyt tätä kittiongelmaa mistään ovesta/luukusta....missä vika?
Vetoakselit eivät ravista yhtään kiihdytyksissä, mistähän sekin johtuu?
Autolla ajettu yli 70tkm ja säilytetty aina ulkona.
Onkohan mulla maanantaikappale?
Vetoakselit eivät ravista yhtään kiihdytyksissä, mistähän sekin johtuu?
Autolla ajettu yli 70tkm ja säilytetty aina ulkona.
Onkohan mulla maanantaikappale?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei mullakaan ollut ensimmäiseen 100 tkm:iin mitään vikaa. Vetoakselit vaihdettiin 220 tkm:n kohdalla ja ovet 240 tkm. Ovet menivät takuuseet. Vetoakseleista piti maksaa 550 euroa. Nyt on mittarissa 260 tkm.
Hieno homma jos ei kittiongelmaa ilmene. Kaikissa yksilöissä sitä ei ole.
Itselläni 80 000 ajettuna meni kitit vaihtoon.
(2001 trend limited farkku)
Vetareille oli edellinen omistaja ymmärtänyt tehdä tiivistyksen. Niiden kanssa ei vielä mitään ongelmia ollut.
Ostin juuri itsekin 2001 mallin 1.6 Limited farkun. Yksi ovi on ruostunut, muissa ovissa kitit on ainakin vielä ehjät. Takaluukkua on huoltokirjan mukaan korjattu. Ja vetarit on vaihdettu 67 tkm kohdalla Turussa Stockmannilla, ja nyt niillä on ajettu melkein 30 tkm. Ihan kuivat on päällisin puolin, näyttää olevan jotkut pantaviritykset suojakumeissa...? Ei ravistele ainakaan vielä. Tuo vetarijuttu on valitettava suunnitteluvirhe, joka ei taida vaivata kun täällä pohjolassa pakkasilla. Sakuja ei varmaan vetarit vaivaa samaan malliin. Joillakin korjaamoilla vissiin osaavat korjata ne niin että ei pääse enää rasvat pihalle pakkasillakaan.
Itse olen kyllä muuten hyvin tyytyväinen autoon, kun tietää nuo tyyppiviat niin osaa varautua ja tsekkailla liikkeissä sopivaa, tarjontaa on hyvin. Omani on muuten siisti kuin sika pienenä, pois lukien se yksi takaovi. Hyvä ajaa, ainoastaan kiihdytyksissä moottorin melu on mielestäni turhan kova sisällä. Kitkat alla, joten rengasmelu on kohtuullinen. Kävin kyllä ajamassa samanlaista focusta myös nastoilla, ja ne ulisi aika ikävästi. Ovethan menee takuuseen, soitin ja tarkistin Fordilta ennnen auton ostoa. Ei siis maksa kuin vaivan.
Voiskos joku fiksumpi valaista tyhmempää, mitä noilla kiteillä oikein tarkoitatte ? Vois itekin sitten ryömiä ja katsoa omia ovia.
Ovisssa, peräkontinluukussa ja konepellissa on kittisauma peltien liitoskohdassa. Kittisauma on oven sisäpinnalla n. 1 cm päässä oven reunasta, eli avaa ovi ja katso oven sisäpuolelle 1 cm:n päähän reunasta, niin siinä on n. 3 mm korkea ja 5 mm leveä kohouma, joka kiertää koko oven. Tuo on kittisauma, joka on maalattu päälle ja kun tuo maalin alla oleva sauma irtoaa, niin alle pääsee vesi ja sauman alta paljastuva puhdas pelti ruostuu hetkessä ja ruoste alkaa leviämään nopeasti.
Joten tarkasta omastasi nuo saumat ja erityisesti ovien alareunasta. Lisäksi kittisauma voi näyttää päälleppäin ehjälle, mutta voi olla jo irti, joten voit kynnellä raaputtamalla/longistamalla tutkia, että onko kitti irti vai ei. Merkkiliikkeessä tunkivat minun auton ovien saumojen väliin pienellä ruuvimeisselillä ja löysivätkin yhden oven lisää, joka oli ruostunut.
tommoiset hirvitykset pilaavat automerkin maineen totaalisesti....:D
häpeillen täytyy todeta että meillä pihassa seisoo -99 Focus STW Ghia jossa samat tyyppiviat!
Älä silti menetä järkeäsi,et ole yksin!
Meitä on monta jakamassa kohtalosi,toivottavasti!