Hei! mitäs teen kun kännyykää pitäisi saadada ladattua dommareissa > samanassa ja kuulemani perusteella siellä ei toimi suomen laturi(?)
Sähkölaitteet!
Sähkö
71385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
menolennolla adapteri, jossa on monen eri maan pistokkeet ja sillä voi ladata kännykkää.Tai voit ostaa sellaisen paikan päältä joka ei ole niin jämäkkä malli kuin koneesta tilattu.
Olen ollut Dommareissa viidessä eri hotellissa
ja jokaisessa on ollut kylppärissä meikäläiselle
litteälle maadoittamattomalle pistokkeelle sopiva
reikä.
Muissa huoneissa sitten sikäläinen pistoke.
Itse asiassa liki kaikkialla maapallolla
löytyy kylppäristä ns. "partakonepistorasia"
Eli oman kokemukseni mukaan kaksi eri hotellia tarjosi "partakoneille" vain 115 V/60 Hz suomalaiseen pistokkeeseen. Tämä toimii nimenomaan partakoneissa, joissa voit vaihtaa jännitettä.
Kännykkälatureista vain pieni osa toimii molemmilla jännitteillä. Esim. Nokian "pikkupuhelimien" peruslaturi ei siellä toimi. Eli hanki jo Suomesta sopiva. Tai
ainahan voi lainailla oppailta/muilta turisteilta, jos tarviit kerran viikossa latausta.
"Tai ainahan voi lainailla oppailta/muilta turisteilta, jos tarviit kerran viikossa latausta."
Aurinkomatkojen oppaat Puerto Platassa olivat sähköasioissa hyvin avuliaita.
Puerto Platassa oppaat lainasivat adapteria matkan ajaksi, joten oma laturi kannattaa ottaa mukaan.
Yks huomio vaan et Samanassa Las Galerasissa ei känny kuulu ollenkaan. Siis Casa Marina Bay hotellin alueella. Et sillee. Mut siellä on niin ihanaa, ettei kännyllä ole mitään tekoa!
Ostin paikallisesta supermarketista parilla eurolla muuntajan, jolloin myös Nokian laturi lähti toimiin... Vaihtaa siis verkkovirran oikeaksi.