Kertokaas mikä on Wlan?
Mitä sillä voi tehdä?
Mitä "wlanitus" vaatii?
Jotain hyötyjä?
Jotain haittoja?
Mitä sillä voi tehdä?
Mitä "wlanitus" vaatii?
Jotain hyötyjä?
Jotain haittoja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
langaton (lähi)verkko.
Sillä voi esim. surffata netissä langattomasti, tulostaa langattomasti, lähettää musiikkia ja elokuvia langattomasti,...
Wlanitus vaatii tietokoneen, jossa on wlan-verkkokortti (uusimmissa läppäreissä usein integroituna). Lisäksi tarvitaan wlan-tukiasema ja olemassa oleva laajakaistaliittymä (ellei käytetä yleisiä, rajallisilla alueilla olevia ilmaisia wlan-verkkoja).
Hyötyjä ehdottomasti langattomuus (läppäriä voi kannella ympäri kämppää ja surffata netissä samalla jos haluaa, koneesta ei tarvitse lähteä sen kymmenen piuhaa jotka ovat aina sekaisin), laajennettavuus (langaton tulostus, langaton muusiikin, elokuvan yms. lähetys), liitettävyys (liittää voi paitsi uusia wlan-laitteita, myös netin jakaminen erityisen helppoa).
Jotain haittoja tuleepi mieleeni tietoturva (ilmassa kulkevaa signaalia helppo kuunnella, vaikka vaatii tosin ammattitaitoa salausten murtamiseen), tukiasema tuo yhden purnukan lisää pöydälle/lattialle pölyttymään, vaatii hiukan enemmän perehtymistä asiaan (onko sitten haitta?), epävarmempi.
Tällaisia tulipi mieleeni. Muut lisäilköön ja korjailkoon.
Kiitoksia.
Tuossahan sitä jo kaikki oleellinen varmaan oli :)
Pitänee kokeilla tässä joskus.
kiitos alkuun asiallisesta ja selvästä viestistä.hommasin läppärin ja aikomus on laittaa tämä wlan(pääsis piuhoista eroon).tuosta langattomasta tulostuksesta kysyisin että minkälainen tulostin ja mahd.muita laitteita tulisi hankkia,haitoista mainitsit että on epävarmempi tarkennatko.lisäksi sanoit että vaatii enemmän perehtymistä asiaan,mistä tähän saisi lisää informaatiota.
varmaan montakin tapaa. Voi olla esim. tulostin, johon on integroituna wlan-ominaisuus. Vähän muita tulostimia tyyriimpi ratkaisu, mutta itse päädyin kuitenkin tällaiseen:
http://www.canon.fi/For_Home/Product_Finder/Printers/Bubble_Jet/PIXMA_iP4000R/index.asp?ComponentID=223147&SourcePageID=26389
Ja olen ollut erittäin tyytyväinen.
Joissakin tukiasemissa on ominaisuus, jolla tulostimen saa liitettyä verkkotulostimeksi suoraan usb-liitännästä. Yksi vaihtoehto on tällainen Applen mötikkä:
http://www.apple.com/fi/airportexpress/
Tämän vempeleen saa liitettyä jo olemassaolevaan wlan-verkkon tai sillä voi tehdä oman verkkonsa. Siihen saa siis tulostimen liitettyä suoraan usb-liitäntään ja iTunes-ohjelman välityksellä lähetettyä musiikkia langattomasti stereoihin. Käytän itse laitetta pelkästään musiikin lähettämiseen ja eipä ole kokemusten kautta pahaa sanottavaa. Jos tämän ottaa ainoaksi tukiasemaksi, niin kannattaa huomioida että tässä laitteessa ei ole kytkintä. Eli sillä ei voida jakaa nettiä muuten kuin langattomasti.
Epävarmuus wlanissa: Lähinnä tämän palstan kautta saanut lukea eri käyttäjien ongelmista (langaton yhteys pätkii, kaikki salaukset ei toimi,...). Omassa verkossani ei ole koskaan ollut mitään isompia ongelmia ja olen ollut siihen erittäin tyytyväinen, mutta epävarmuusaspekti on kuitenkin otettava huomioon.
Asiasta kannattaa kaivaa lisätietoa esim. googlettamalla (mm. wlan-verkon tietoturvasta). Mutta yleensä kun ostaa tukiaseman, niin mukana tulevista ohjeista saa yleensä hyvän käsityksen wlan-verkon salauksesta ja tukiaseman konfiguroinnista (nämä normaalikäyttäjän murheenkryynit).
Mutta täälläkin yritetään neuvoa parhaamme mukaan, jos on ongelmia.
jälleen kerran asiaa valaisevia vastauksia ja selkeästi niin että tallainen aloittelijakin ymmärtää,tietää huomenna vähän enemmän kun menen hommaamaan ko. asiaan kuuluvia laitteita,ettei osta "sikaa säkissä".kuten sanonta kuuluu palataan astialle,hyvää jatkoa.
WLAN-Tietopankki, ei mainos. http://wlan.dacco.fi/