tervehdys kaikki!
mahtaiskohan jollakulla olla vanhaa paljekameraa ylimääräisenä lojumassa... ei haittaa jos "haitarissa" tai muualla on valovuotoja. kunhan suljin toimii(edes jotenkin). merkillä tai mallilla ei ole mitään väliä. Kiitos!!
Paljekamera
9
1825
Vastaukset
- ???
siis ei haittaa vaikka haitari olisi revennyt, tai kamera muuten olisi huonossa kunnossa...
- Alvari Raappavaara
Moskova 5 lojuu hyllyssä. Vuosi taakke viimeksi kuvasin. Suljin pelaa kuin ajatus, palje ehjä ja etäisyysmittari trimmissä. Negakoko 6 x 9 cm , tarkennus ja filminsiirto manuaaliset.
Kiitos mielenkiinnosta.- ???
noniin,
täytyy sanoa että kyllä pääsi pieni nauru kun vastaustasi luin, alvari. enpä tietenkään hoksannut laittaa viestiini että saattaisin olla kiinnostunut hakemastani tuotteesta. siis voisin sellaisen joltain ostaa pois.. no nyt on tarkennettu...
kiitos alvari! - Alvari Raappavaara
??? kirjoitti:
noniin,
täytyy sanoa että kyllä pääsi pieni nauru kun vastaustasi luin, alvari. enpä tietenkään hoksannut laittaa viestiini että saattaisin olla kiinnostunut hakemastani tuotteesta. siis voisin sellaisen joltain ostaa pois.. no nyt on tarkennettu...
kiitos alvari!Nauru pidentää ikää, pienikin pikkuisen, joten haaskiolle ei mennyt hengentuote. En mie hirviän myyntihinkunen ole, mutta ainahan voit tehdä tarjouksen josta ei voi kieltäytyä.
Tuolla juttua, tiiät mistä kyse:
http://cameras.alfredklomp.com/moskva5/index.htm - ???
Alvari Raappavaara kirjoitti:
Nauru pidentää ikää, pienikin pikkuisen, joten haaskiolle ei mennyt hengentuote. En mie hirviän myyntihinkunen ole, mutta ainahan voit tehdä tarjouksen josta ei voi kieltäytyä.
Tuolla juttua, tiiät mistä kyse:
http://cameras.alfredklomp.com/moskva5/index.htmno. mun tilanne on vaan se etten mielellään hommaisi kaikinpuolin ehjää vehjettä. tarkoitus kun on ottaa siittä vain linssi-ja-suljin päästä, ja koettaa vähän rakennella.. että siksi kyselin nimenomaan huonokuntoista. jos nimittäin etsii hyväkuntoista ja kaikinpuolin toimivaa vehjettä, hinta saattaa nousta niin ettei sitä sitten raaski "hajottaa" lopullisesti..
- Fokus
??? kirjoitti:
no. mun tilanne on vaan se etten mielellään hommaisi kaikinpuolin ehjää vehjettä. tarkoitus kun on ottaa siittä vain linssi-ja-suljin päästä, ja koettaa vähän rakennella.. että siksi kyselin nimenomaan huonokuntoista. jos nimittäin etsii hyväkuntoista ja kaikinpuolin toimivaa vehjettä, hinta saattaa nousta niin ettei sitä sitten raaski "hajottaa" lopullisesti..
Ihmettelen usein tälläkin foorumilla sitä tapaa että kysytään jotain. Ja jätetään siitä jotain aivan olennaista mainitsematta. Sitten asiaa vatvotaan puolin ja toisin, kunnes kysyjä pokkana kertoo vasta sitten mikä oli itseasiassa se pointti koko kysymyksessä.
Onhan tämä toki keskustelu foorumi, sitä en kiellä. Joskus vaan säästyisi turhalta lätinältä, jos asian omainen vaivautuisi kertomaan muutamalla sanalla mistä oikeasti on kysymys.
Olisko Alvarilla tähän mitään filosofista kommenttia. - enemmän
Fokus kirjoitti:
Ihmettelen usein tälläkin foorumilla sitä tapaa että kysytään jotain. Ja jätetään siitä jotain aivan olennaista mainitsematta. Sitten asiaa vatvotaan puolin ja toisin, kunnes kysyjä pokkana kertoo vasta sitten mikä oli itseasiassa se pointti koko kysymyksessä.
Onhan tämä toki keskustelu foorumi, sitä en kiellä. Joskus vaan säästyisi turhalta lätinältä, jos asian omainen vaivautuisi kertomaan muutamalla sanalla mistä oikeasti on kysymys.
Olisko Alvarilla tähän mitään filosofista kommenttia.rauhottavia, kyllä se siitä :)
- Anonyymi
Minulla on yli 30 vuotta restaurointia odottanut paljakamera. Luovutan, taidot ja aika ei riitä. Haitari on rikki. Optiikka poissa. Filmilaatikko onneksi tallessa. Upea esine. Toivottavasti ei päädy Strömsön kukka telineeksi. Vanhaa kunnioittavalle. Kirppishinnalla.
- Anonyymi
Kamera on 100 vuotias. Kunnostusta mietitty 30 vuotta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude22115114Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t12710530Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12010104Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089351Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k539175Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237079Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk566945Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826517Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1736197Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335608