Onko kokemuksia uunin pyrolyysi-puhdistusmenetelmästä? Tuleeko sitä käytettyä ja ennen kaikkea puhdistuuko uuni sillä yhtä hyvin kuin kemiaalisilla puhdistusaineilla? Ja vielä olisin kiitollinen käyttäjäkokemuksista uuniin integroidusta paistolämpömittarista.
Kodinkoneiden valinnat ok-taloon käynnissä...
Uunin pyrolyysipuhdistus
6
13617
Vastaukset
- ville
Meillä on uuni jossa sivupaneelit pyrolyysiä, pohja ei ole. Kerran kokeillut ja kyllä se jollain asteella toimii, mutta ei korvaa kemikaaleja. Siten puolustaa ehkä paikkaansa jos jaksaa erittäin harvoin (jos koskaan) puhdistaa uunia.
Avovaimon vanhemmilla on uuni, jossa paistomittari. Itsellä ei ole, vaan ainostaan erillinen.
Mielestäni uunin paistomittari on erittäin huono. Tämä siitä syystä, että peltiä/astiaa uunin laitettaessa/poistettaessa pitää olla lyhyen mittausjohdon kanssa erittäin tarkkana. Jos uunissa on enemmän tavaraa, homma menee helposti todella hankalaksi. Kun astioita yrittää sijoitella uuniin ja lyhyt johto on edessä, touhussa palaa helposti kädet. Erillisen mittarin johto on aina helpompi irroittaa mittaripäästä ja koska johto on pidempi, ei sitä pidä varoa yhtä paljon.
Etuna uunimittarissa on, että uunin saa automaattisesti pois päältä kun ruoka on saavuttanut tietyn lämpötilan. Joku voi arvostaa tätä ominaisuutta niin paljon, että haluaa mittarin uuniin.
Itse aika paljon kokkaavana pitäisin oleellisena että uuni menee 300 asteeseen (ei oikeasti ole nykyisin mikään itsestäänselvyys), grillitoiminto on säädettävä, uunissa on ajastus, loppuruskitus (saa kivasti väriä ruokaan), kiertoilma ja paljon leipovalle 35 asteen lämpötila. Bonusta olisi ulostulovat pellin tuet, joita ei itsellä valitettavasti ole.- Joopa
Mitenkäs uunissa voi olla vaan sivupaneelit pyrolyysiä ???????
Kyllä muuten toimii...mulla aeg:n pyrolyysimalli
ja annoin aivan tahallaan tulla likaiseksi...sitten vaan se lyhyt ohjelma päälle...uuni lämpeni noin kahdeksi tunniksi 500 celciukseen ja kun oli jäähtynyt imurilla tuhkat pois...ja puhdasta tuli :-))))
Ainua haittaouli oli että kämpässä ( 70 m2 ) oli 27 sisällä lämmintä kun tuo puhaltaa jäähdyttääkseen aikamoisen lämmintä ilmaa ulos :-))) T-paitakelit talvella :-)))) - ville
Joopa kirjoitti:
Mitenkäs uunissa voi olla vaan sivupaneelit pyrolyysiä ???????
Kyllä muuten toimii...mulla aeg:n pyrolyysimalli
ja annoin aivan tahallaan tulla likaiseksi...sitten vaan se lyhyt ohjelma päälle...uuni lämpeni noin kahdeksi tunniksi 500 celciukseen ja kun oli jäähtynyt imurilla tuhkat pois...ja puhdasta tuli :-))))
Ainua haittaouli oli että kämpässä ( 70 m2 ) oli 27 sisällä lämmintä kun tuo puhaltaa jäähdyttääkseen aikamoisen lämmintä ilmaa ulos :-))) T-paitakelit talvella :-))))Pintamateriaalilta tuo pyrolyysi vaatii jotain tiettyä tai näin olen ymmärtänyt. Sivujen pintamateriaali on omassa uunissa erilaista kuin pohjassa ja päällä. Pohja on täysin normaalia ja siten siihen tarttuu töhnä normaalilla tavalla. Tai sitten olen ymmärtänyt jotain täysin väärin, mutta kyllä noista reunoista töhnä pöis lähtee.
Tuohon, että uuni menee pois sitten kun paisti on lämmin sanoisin sen verran, että jos paistin jättää uuniin silloin kun se on kypsä, niin mikään uuni ei jäädytä uunia niin nopeasti, että paisti ei menisi ylikypsäksi :)
Jokatapauksessa jos ja kun paistimittaria käyttää niin yleensä kokki taitaa olla hieman normaalia "vaativampi" kokkaaja ja siten uskoisin, että kokki haluaa jokatapauksessa varmistaa että paisti ei mene yli. Tämä vaatii sen, että paisti otetaan pois uunista tai sitten uuninluukku aukaistaan. Eli kokin pitää kuitenkin olla uunin lähettyvillä.
Mutta onhan se mittarinkin kiva lisä :) - 19+17
ville kirjoitti:
Pintamateriaalilta tuo pyrolyysi vaatii jotain tiettyä tai näin olen ymmärtänyt. Sivujen pintamateriaali on omassa uunissa erilaista kuin pohjassa ja päällä. Pohja on täysin normaalia ja siten siihen tarttuu töhnä normaalilla tavalla. Tai sitten olen ymmärtänyt jotain täysin väärin, mutta kyllä noista reunoista töhnä pöis lähtee.
Tuohon, että uuni menee pois sitten kun paisti on lämmin sanoisin sen verran, että jos paistin jättää uuniin silloin kun se on kypsä, niin mikään uuni ei jäädytä uunia niin nopeasti, että paisti ei menisi ylikypsäksi :)
Jokatapauksessa jos ja kun paistimittaria käyttää niin yleensä kokki taitaa olla hieman normaalia "vaativampi" kokkaaja ja siten uskoisin, että kokki haluaa jokatapauksessa varmistaa että paisti ei mene yli. Tämä vaatii sen, että paisti otetaan pois uunista tai sitten uuninluukku aukaistaan. Eli kokin pitää kuitenkin olla uunin lähettyvillä.
Mutta onhan se mittarinkin kiva lisä :)ne sivuseinät katto on siis katalyysiemalia.
- Turilas ja jäärä
Meillä Electroluxin erillisuuni EOC6697X, jossa pyrolyysi, paistomittari ym. Paistettiin kokonainen broileri uunin pyörivässä vartaassa ja aikamoinen sotkuhan siitä tuli! Mutta hyvin sai pyrolyysin avulla puhdistettua. Ei tarvinnut kuin pyyhkiä tuhkat uunin pohjalta.
Paistomittari on ihan välttämätön. Kun säätää uunin sammumaan itsestään kun paistin sisälämpötila on sopiva. Eipä tarvii enää uunia vahtia.
Pizzaa tulee tehtyä aika usein, sillä uunissa pizzatoiminto(alalämpö kiertoilma). Pohjat todella rapeita!
Reseptitoiminto uunissa on todella turha. - Tiina--
Meillä aeg electrolux uuni ja pyrolyysi puhdistusta tehny muutamat kerrat niin täytyy todeta että uuni on kuin uusi sen jälkeen... Kemikaalit eivät lähelekkään näin puhtaaksi tee siis aivan mahtava.. En kyllä enään edes ajattele ostavani uunia missä ei olisi tätä toimintoa!! Suosittelen:))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi1463725Henkirikos kiuruvedellä
Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut1133703Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi242524Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs52325100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es302138Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa481302Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?
Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut261108- 137895
Ei ne päivät ole samanlaisia...
Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah32892Oikea syy siihen
miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä34774