miten pakata 650MB tiedosto

miten vois pakata 650megan imagen niin että mahtus 128 megan muistitikulle, jotta voin siirtää sen toiseen koneeseen? Toinen kone ei lue cd-r levyjä niin ei voi levylle polttaa, vaan ainut keino on siirtää se 128megan tikulla..
2320
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

kuin osissa esim winrarrilla pystyy määrittelemään osan koon ja se automaattisesti katkoo pakkauksen useampiin tiedostoihin... Laita esim 120 megaa ni ei mee ihan justiinsa...

Äänestä

Ainoa keino?

Äkkiä ne keinot loppuivat... onhan noita gigan muistitikkujakin, hinnat alkaen 45 euroa.

Jos molemmissa koneissa on verkkokortit, ristiinkytketyllä kaapelilla siirto tapahtuu hetkessä. Kaapelin hinta noin 2,50.

Ja aivan varmasti koneessa on RS232 portit, noiden välille ristiinkytketty ns. nollamodeemikaapeli. Käynti pitkällä kahvitauolla ja palatessa tiedosto on siirtynyt. Kaapelin hinta noin 2 euroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alle 128MB:ksi kirjoitti:

miten vois pakata 650megan imagen niin että mahtus 128 megan muistitikulle, jotta voin siirtää sen toiseen koneeseen? Toinen kone ei lue cd-r levyjä niin ei voi levylle polttaa, vaan ainut keino on siirtää se 128megan tikulla..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu