Pahasta tavasta joka ilmenee ainoastaan vkl.Heräilen parin kolmen tunnin välein ja tupakalle pakko mennä...vaikka sitä en viikolla tee..jollen mene niin en mukamas saa nukuttua, päässä pyörii miljoona asiaa..se on todella ärsyttävää,ja tila josta haluan päästä eroon..hyviä neuvoja !!!
Millä päästä
Eroon
4297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
...mukana, niin tuollainen nimenoaan viikonlopun huono nukkuminen viittaa stressiin. Se tupakka ei tässä ole oleellista, vaan se nukkuminen tai nukkumattomuus. Miljoonat asiat päässä silloin, kun pitäisi levätä on merkki siitä, että jotakin on pielessä.
Tuollaisesta on turha kärsiä. Asiantuntija-apu kyllä auttaa.
Paitsi asiantuntijaosuus.
Omalla kohdallani ainakin täysin tehoton.
Minäkin heräilin arkiöisin suunniteltuani unissani kaikennäköistä.
En polta tupakkaa.
Tiesin 15-vuoden takaisen kokemuksen perusteella, että apu löytyy peilistä.
Tällä kertaa se vaati työpaikan, työn luonteen ja tavoitteiden vaihtamista.
Oireet hävisivät!
Uusi tavoite: Työnteon lopetus hiukan 50:n päälle.
Onnistui myös.
Minulla auttoi molemmat yhdessä.
Ammattiauttajalta sain pontevuutta etsiytyä toiseen työhön. Nyt ei vaivaa burn-out pätkääkään. Nukun kuin tukki, menen mielelläni aamuisin töihin. Työasiat aivät vaivaa vapaa-aikana, olen oppinut ottamaan löysemmin.
En tohtinut ehdottaa ensisijaisesti työpaikan vaihtamista, kun en tiedä aloittajan työtilannetta.
Painajaisunien kanssa on sama juttu: kun puhut inhat asiat ulos, ne kevenevät. Sinun tulee siinä ihan konkreettisesti jaettua se/ne jonkun kanssa.
Onko susta kirjoittajaksi? Entä jos tupakan sijasta kävelet tietsikan luo, avaat sen ja kirjoitat asiat meille tai johonkin muuhun forumiin?
Todennäköisesti se yö menee todella valvoessa mutta mitä yhdestä valvotusta yöstä jos jatkossa viikonloppusi menevät helpommin?