Meillä on kaksi kissaa..tyttö ja poika..leikattuja puolivuotiaita! Ne on pitkän aikaa kakkineet lavuaariin.. olen eri hiekkoja kokeillut ym..mutta ei auta!
Joku vaan sanoi et pitäisi olla kaksi laatikkoa?? en ole kyllä itse kuullu moista! monilla ystävilläni on usempi kissa mutt van yksi hiekkalatikko??
Joku vaan sanoi et pitäisi olla kaksi laatikkoa?? en ole kyllä itse kuullu moista! monilla ystävilläni on usempi kissa mutt van yksi hiekkalatikko??
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kokeile ihmeessä, jospa auttaisi. Toiset kisssat tosiaanki tarvitsevat kaksi hyyssiä, jotkut pärjäävät yhdellä. =)
Meillä on normaalisti yksi hyyssi kolmella kissalla, mutta jos on ongelmia terveyden kanssa tai olemme pitemmän päivää poissa, laitamme kaksi.
Sattuipa vielä hienosti eräs päivä kun pesin laatikon ja vaihdoin hiekat. Toki se laatikko oli hetken liossa, ei niin hirveen kauaa kuitenkaan. Kaksi nuorimmaista kävi sitten yhtäaikaa hyyssissä, vierekkäin istuivat ja odottivat että toinenki sai käytyä kokonaan, jonka jälkeen vasta peittelivät. :) Oli siinä ihmettelemistä kun harvemmin kissat käyvär yhtäaikaa..
koko lössi paikalla, eli 3 kissaa, yks tekee ja toiset kattoo vieressä :) tai joskus tunkevat samalle astialle viereen.
Just niin!
Aina kun peden laatikkoa niin kissa tulee katteleen viereen oven suusta,et sielläkö se kaaeikko onkin ,nyt on hätä kiireesti sit kuivaan laatikon ja laitan uudet hiekat niinjo ..heti neiti kaivaa kiinaan asti ja pikku pisut sinne tekee
kissalla on meillä. Lisäsin toisenkin laatikon ja kovasti on katit tykänneet :) Joskus oon kuullut, et laatikoita pitäis olla yksi kissojen määrä, mutta esim. kolme laatikkoa kahdelle kissalle tuntuu aikas paljolta...
Kokeile ihmeessä! Kissatkin on yksilöitä ja toiset tykkää jostain ja toiset taas ei :)
eivät tykkää tehdä asioitaan samaan laatikkoon kaverin kanssa eivätkä myöskään eri asioita samaan laatikkoon. Yksi yleisimpiä syitä väärään paikkaan kakkimiseen ovat laatikoiden vähyys, väärä hiekka (läpihaiseva tms), laatikon likaisuus ja laatikon väärä sijoitus. Väärät kakkapaikat kannattaa pestä etikalla, joka vie hajut pois täydellisesti kissankin mielestä.
Jos kissat ovat juuri vähän aikaa sitten leikattuja, ne voivat vielä merkkailla kakkimalla. Hormonitoiminnan tasaantuminen kestää enimmillään kuukaudesta pariin.
Laatikoita pitäisi tosiaan olla vähintään kissojen määrä. Riippuu tietenkin siivoustahdista ja laatikoiden koosta mutta tämä on ihan hyvä nyrkkisääntö.