Luin arvosteluja tuosta elokuvasta, oikein kiinnostavalta vaikuttaa cowboy-rakkaustarina.
Jännä myös nähdä, istunko yksin siellä miesten keskellä leffassa, vai kiinnostaako muita lesboja miesten väliset rakkauselokuvat.
katsoin joskus Priestin, ja siinä nenäliinaakin tarvittiin.Nytkin pitää varustautua...;)
Jännä myös nähdä, istunko yksin siellä miesten keskellä leffassa, vai kiinnostaako muita lesboja miesten väliset rakkauselokuvat.
katsoin joskus Priestin, ja siinä nenäliinaakin tarvittiin.Nytkin pitää varustautua...;)
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olen kyllä menossa katsomaan. Leffa kiinnostaa.
yksin. Kyl kait muitakin ku homoja kyseinen leffa kiinnostaa.
Homoseksuaalinen rakkaus Hollywood-elokuvassa on niin kiinnostava teema että ei väliä onko kyse miehistä vai naisista. Menen siis katsomaan. Tykkään myöskin Priestistä, mulla on se jossain videolla ja Nagisa Oshiman (sori en oo varma onko nimi oikein) Tabu on se elokuva jonka katson hiljaisuuden vallitessa omassa rauhassa aina uudelleen ja uudelleen. Olen aivan koukussa siihen.
Tulipahan vaan mieleen, kun mietit että oletkohan yksin siellä leffateatterissa miesten keskellä, että käykö muutkin ihmiset elokuvissa yksin? Mä olen aika usein mennyt ihan yksikseni, tuntuu vaan että sitä pidetään vähän omituisena. Ehkä se riippuu elokuvastakin, jos on sellainen filmi että uskoo todella uppoutuvansa siihen niin silloin saattaa toisen läsnäolon tiedostaminen jopa häiritä.
Kerran kun olin elokuvissa yksin ja oli surullinen kohtaus menossa niin vieressä istuva tuntematon nainen tarttui mua kädestä kiinni ja niin me sitten puristettiin hyvän aikaa toisiamme, nyyhkittiin ja tunnettiin todellista yhteenkuuluvuutta. Sitten kun filmi loppui ja valot räpsäistiin päälle niin kumpikin lähti omalle taholleen toisiinsa vilkaisemattakaan :D Se oli aika hauska kokemus.
Muistanko aivan väärin vai oliko toi kyseinen Tabu se leffa, jossa oli samuraita ja eräs niistä oli nuori kaunis poika johon toiset samurait ihastuivat?
Ainakin sellainen tuli pari kertaa neloselta kun näyttivät rakkautta&anarkiaa-leffoja mutta nimeä en vain muista.
Katoin sen taas toissapäivänä :)
Ihan mielettömän hieno elokuva joka on ollut jo monta vuotta kestosuosikkini. Se on niin kompleksinen ettei sen katsomiseen kyllästy ikinä. Kuka surmasi kenet ja kuka oli rakastunut keneenkin? En tiedä vieläkään mutta olen kehittänyt kyllä jonkinlaisen teorian :) Toisaalta en halua ratkaista mysteeriä ja ottaa sitä riskiä että tämä elokuva lakkaisi joskus mua kiehtomasta.
Turha pelko, mulla on nytkin sellanen fiilis että voisin viikonloppuna katsoa sen taas uudelleen. Sen katsominen sopii erityisen hyvin tietynlaisiin alakuloisiin mielentiloihin.
No, ei paljon haittaa jos jotkut pitää omituisena.
kun se lähtöfiilis saattaa tulla ex tempore, niin ei välttämättä saa kaveria.
ja on vielä sellanenkin juttu,että kaikki ei tosiaan kaikesta tykkää. ja kyllä se rassaa, jos se kaveri nyt nukahtaa jo puolivälissä, ettei vois vähempää kiinnostaa. että yksinleffailulla on puolensa.
onhan siinä se oma vapaus ja saa keskittyä oleelliseen.
Tosiaan jos mukana on sellainen josta on kiinnostunut niin toisen läsnäolo saattaa viedä huomion niin että menee kikatteluksi koko juttu ja sekös häiritsee ennen kaikkea muita katsojia. Toisaalta taas olis kiva jos elokuvan jälkeen vois keskustella vähän jonkun kanssa siitä mitä on just nähnyt.
Kävin kattomassa Aleksanterin miespuolisen kaverin kanssa joka on hetero, häntä kiinnosti aihe kuulemma historiallisuuden takia. Mun innostus meni kyllä pikkasen pilalle (musta se oli ihana elokuva) kun hän lähes kokoajan haukotteli ja tuhahteli kyllästyneenä. Leffan jälkeen kysyin että häiritsikö miesrakkaus häntä niin paljon ettei sen takia pitänyt elokuvasta, ei hän sanoi, vaan tylsää oli se ettei ne miehet tehneet muuta kuin lässyttivät ja tuijottivat toisiaan silmiin. Ilmeisesti niiden olisi pitänyt panna toisiaan perseeseen niin hänelläkin olisi pysynyt mielenkiinto vireillä.
Jooh, taidan mennä kattomaan yksin tuon Brokeback Mountainin. Vaikka tekis mieli pyytää erästä ihanaa naista jonka suuntautuneisuudesta en ole mitenkään varma. Mun tuurilla hän kuitenkin osoittautuu umpiheteroksi ja luulee iskuyritykseksi sitä että vien hänet katsomaan gay-leffaa. (Mitä en tietenkään voisi kiistää.) Toi ois ehkä vähän tökerö tapa tunnustella sitä pitääkö hän kenties minusta muutenkin kuin ystävänä.
Asia ratkaistu, menen yksin. Lännenhattu, jos näet mut siellä salissa ja olemme ainoat naiset paikalla niin hymyile mulle? ;D
..kyllä heilutan hattua, että näkyy;)
Aion katsoa, ihan jo vaihtelun vuoksi. Lännenelokuvilla on mun elokuvahistoriassa pitkät perinteet. Esim. Huuliharppukostajaan ei voi kyllästyä koskaan =)
Kiinnostaa paljon ja aion katsoa. Sekä teema että ohjaaja kiinnostavia, Ang Leen elokuvat yleensä tosi esteettisiä.
Minä taas olen pohtinut sitä, miksi homoista (miehistä siis) on niin paljon oikeasti, elokuvataiteellisesti hienoja elokuvia, kun taas hyvin harvaan hyvään lesbofilmiin olen törmännyt? Jos osaatte suositella jotain tosi hyviä lesboleffoja, niin olen kiitollinen. Ja esim. muualla näillä sivustoilla mainitut esim. Better than Chocolate tms on kyllä ihan kiva, mutta mielestäni lähinnä tusinaviihdettä, vaikka rakastavaisina naiset.
Itse asiassa tulin palstalle käymään just nähdäkseni onko täällä juttua tästä leffasta.
Pitää nähdä ehdottomasti. Surullinen vaan kuulemma.
Ja taas oon missannu telkusta kattomisen arvosen leffan (AimeeJaguar).
Eikö sais jotain hälysysteemiä ettei ne aina mene ohi? Harmittaa.
mistenvälisestä rakkaudesta on tuhottomasti elokuvia muttei koskaan naisten.En mene katsomaan mokomien homojen puuhasteluja.
..no ketkä on suvaitsevaisia ketkä ei, vapaaehtoistahan kaikki on.
en, miksi tämä leffa on saanut palkintoja ja jne. Onhan se varmaan tosi suvaitsevaista palkita homoaiheitta käsittelevä elokuva. Mutta leffa on huono.
Heath Ledger mumiseva "länkkäripuhetyyli" on puuttuvista näyttelytaidoista loistava otos ja se että elokuva kertoisi syvällisen tarinan on täyttä elokuvamaista suurentelua.
Juuri ja juuri sen jaksoi katsoa, ja annetaan vaan palkintoa "rohkeille" näyttelijöille ja laimealle ohjaukselle, mutta huono se on.
Minusta leffa oli upea!!! Ja edellisen kirjoittajan pitkæveteisyystuomio ei ole yllættævæ, mutta tuskin muutenkaan sitten pidæmme samoista elokuvista, ja et varmaankaan ole pitænyt Ang Leen muista elokuvista (jos niitæ olet næhnyt)? Paitsi ehka Hiipivæ tiikeri, kun on actionia.
Olen muuten Tanskassa, joten turha huomautella æækkøsistæ...
No, mutta olen siis suunnilleen tæsmælleen pæinvastaista mieltæ edellisen kirjoittajan kanssa. Brokeback Mountain on mielestæni upeasti ohjattu, kuvattu ja næytelty kipeæn koskettava kuvaus kahden miehen rakkaudesta, jota he ja heidæn ympæristønsæ ei kykene hyvæksymææn, joten se vaietaan kuoliaaksi. Kyllæ tuli aika pakahtunut olo siitæ kaipauksen ja pidætettyjen tunteiden ja menetettyjen mahdollisuuksien mææræstæ. Suosittelen, mutta ei MTV Generationille, joka kykenee korkeintaan 3 minuutin tarkkaavaisuuteen, eikæ myøskææn herkæsti ahdistuville.
Vielæ loppukommenttina: en ole koskaan ymmærtænyt, miksi homoleffat olisivat vaan homoille, lesboleffat lesboille, heteroleffat heteroille jne. Eikøhæn hyvæ elokuva ole kaikille hyvæn elokuvan ystæville, omasta ja elokuvan henkiløiden sukupuolesta ja suuntauksista riippumatta.
kukaan sitä epäilekkään=)
Mä luulen just päinvastaisesti että sä kuulut enempi meistä siihen MTV Generatioon.
Mutta asiaan, siis susta se oli kipeä tarina kuinka vaikeaa on olla homo Teksasissa, vai jenkeissä vaan ihan ylipäätään kahden miehen?
Kun rakastaa niin että on vähän rajusti suudeltava ja painittava ja hakattava. Juu, kyllähän se oli todella ahdistavasti kuvattu.
Saahan sitä olla iloinen että oikeen Hollywood on tehnyt arasta aiheesta leffan, ja se vielä voittaa monta palkintoa koska Hollywoodhan on avarakatseinen maa, tai siis kaupunki.
Ja H.L mököttää kun ei voita parasta miesnäyttelijä palkintoa vaikka oli niin muuntautunut oikeaksi cowboyksi. JA maisemakuvauksethan oli henkeäsalpaavia, varsinkin kun kaksi homoa ratsasteli niissä maisemissa. Ja nyt se on tehty, homoleffa hollywoodian tyyliin. Toivottavasti ei ihan heti uudestaan.
Tää leffa uppoo kaikkin jotka ajattelevat että on ihanaa kun Bambi elokuva on tehty uudestaan, ihq.