kun en oo käynyt lukiota ollenkaan...ammatillinen koulutus on hoitoalalta ja työkekemustakin n.kolme vuotta...
En tiedä mistä lukemisen aloittaisin,kun luettavaa riittää...Pitäisikä lukea Galenosta fyssan ja kemian ja matikan kanssa rinnakkain,vai mistä kannattaisi aloittaa?
Taitaa olla toivotonta yrittää vielä tänä keväänä?
Olisiko muilla kokemusta tai tieoa vastaavaista tapauksista?
En tiedä mistä lukemisen aloittaisin,kun luettavaa riittää...Pitäisikä lukea Galenosta fyssan ja kemian ja matikan kanssa rinnakkain,vai mistä kannattaisi aloittaa?
Taitaa olla toivotonta yrittää vielä tänä keväänä?
Olisiko muilla kokemusta tai tieoa vastaavaista tapauksista?
Vastaukset 7
Vanhimmat
No sinun pitäisi opiskella vähintään lukion pitkä fyssa ja lukion pitkä kemia. Ilman noita voi olla tosi vaikeaa. Ei sitä kukaan tiedä onko tänä vuonna vielä myöhäistä. Jos omistat koko kevään hakemisille niin voit onnistuakin.
Sinun vaan täytyy lukea päivittäin vähintään 8h kemiaa ja fysiikkaa ja sitten niiden jälkeen alkaa lukea Galenosta.
Kävisin tänä vuonna katsomassa pääsykokeet ja tutustumassa koetilanteeseen, mutta jättäisin varsinaisen hakemisen vasta vuoden päähän ja opiskelisin sinä aikana lukion pitkän fysiikan ja kemian aikuislukiossa. Noiden opiskelemiseen kannattaa varata aikaa, koska siinä on niin paljon asioita omaksuttavaksi, että muutama kuukausi ei ihan normaaleilla aivoilla riitä, (eikä vähän paremmillakaan). Itse kävin lukion fysiikan viime talvena ja keväällä kävin sen uudestaan läpi kokonaisuudessaan, mutta nyt vasta syksyllä kerrattuani olen saanut asioita kunnolla painettua selkärankaan (Ja niiden tultava sieltä pääsykokeessa). Voit hyvinkin päästä sisään kun vain uhraat asialle paljon aikaa ja vaivaa, onnea ja menestystä! (anteeksi huonot lauserakenteet...)
Tilaa laadukkaat itseopiskelumateriaalit ja varaa niiden omaksumiseen riittävästi aikaa.
Kyllä niitä löytyy, jotka ilman fysiikkan ja kemian lukiotason opiskelua sisään pääsevät. Harvassa vain kyllä ovat!
Pidä välivuosi. Lue iltalukiossa pitkä fysiikka ja kemia. Pänttää galenosta. Pänttää lisää. Osta itseopiskelumateriaalit tai käy valmennuskurssi. Sitten ehkä, EHKÄ voit päästä sisään, koska pääsykokeessa ei riitä asioiden osaaminen, vaan pitää soveltaa uuttakin tietoa paljon, jota kokeessa annetaan erikseen. Eli vaikka osaisi kaiken materiaalin tosi hyvin ulkoa, ei välttämättä ole toivoakaan päästä sisään.
Kun sulla on tutkinto jo alla, ja työkokemustakin tarpeeksi, niin voit hakea muuntokoulutukseen, sinne otetaan tänä vuonna viimeisen kerran porukkaa sisään.
Sinne on vissiin alemmat sisäänpääsyrajatkin.
erittäin paljon alemmat onkin....riittää käytännössä ku saa minimivaatimukset läpi. parina vuonna ei ole saatu kaikkia paikkoja täytettyä...
Käsittääkseni muuntokoulutuspaikkoja jäi vapaiksi siksi, ettei tarpeeksi porukkaa päässyt läpi pääsykokeista. Hakijoita kyllä olisi ollut nelin-viisinkertaisesti aloituspaikkojen määrä, näkyyhän se tilastoistakin!