Ketään EI kiinnosta!!

Potkupallo

Ketään ei pahemmin kiinnosta Suomalainen jalkapallo. Mulla on kavereita jotka puhuu ja visioi valioliigaa ja englannin 1-,2-ja 3divisioonaa, mutta eivät vilkaisekkaan suomalaisen "potkupallon" suuntaan.... Mistäköhän syystä?? No, sehän on aivan surkeaa!!
Maalit tehdään lähes pokkeuksetta 10-5 metrin päästä maalista löysällä sutaisulla, pelaajat vaikuttavat väsyneiltä löntystelijöiltä ja peli näyttää kaikenkaikkiaan ANEEMISELTA!!!
Veikkausliigan pelit näyttävät uskomattoman paljon harrastelijaporukan "höntsäysreeneiltä"!
Ennenkuin minä palaan suomalaiseen futiskatsomoon, niin täytyy tapahtua ihmeitä. Joita en usko tapahtuvan seuraavaan 10-vuoteen. En kummastelisi ollenkaan vaikka siinä ajassa mainostajat supistuisivat puoleen.

Mietteitä/kokemuksia autioilta futiskatsomoilta?

12

931

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shades

      Niinpä niin...

      Empä osta tuota tuotetta kun se ei ole muotia...
      No nyt se on muotia- ostanpa sen vielä monta kertaa!!
      Hei haloo... epäilemättä matseissa ei juuri tunnelmaa ole kun edellämainitulla periaatteella ei sinne viitsi mennä kun muutkaan ei mene.
      Totuus kuitenkin on että eivät suomalaiset pelaajat yksilötasolla häviä pätkääkään monille isompien futiskulttuurien pelaajille. Edellisen kirjoittajan analyysi maalintekemisestä lähietäisyydeltä oli keskimäärin naurettava. Suomessa tulee tasan tarkkaan ihan yhtä paljon hienoja ja tyylikkäitä maaleja kuin muuallakin. No eipä se näytä samalta kuin barcan noucampillä jossa velloo 100000 ihmistä. Norjassa paikallisen tippeligan peleissä on yli 10000 hengen katsomoita säännöllisesti. Sieltä ja veikkausliigasta tulevat monet esim. valioliigan ja muittenkin arvostettujen liigojen pelaajat alunperin. Nythän on niin että valioliigassa pelaa tällä hetkellä huomattavasti enemmän suomalaisia kuin norjalaisia futareita. Ehkäpä se kuitenkin kertoo ettei se veikkausliigagaan tyhjine katsomoineen aiavan paska ole. Tai sitten norjassa käydään katsomassa vielä löysempää paskaa,,,,

      Onnea maajoukkueelle jolla kerrankin kävi edes pikkuinen munkki arvonnoissa. Vitoskorista kisoihin!!!!

    • Futaaja

      Sun kaltasia saatanan kitisijöitä ei siellä katsomoissa kaivatakaan. Vitun nynny. Jotkut meistä sentään käyvät katsomassa kotimaista futista ja näin auttavat sen kehitystä. Rahallisesti ja tunnelmallisesti.

    • futisfan

      Kyllä mua ainakin kiinnostaa Veikkausliiga ja komeita maaleja sielläkin tehdään. Millaisia futisfaneja oikeestaan on nämä Englanti-intoilijat? Kai se on sama kuin musiikissakin ja leffoissa, suomenkielinen ei oo mitään, englantia sen olla pitää. Sitten ollaan olevinaan suuria futistietäjiä, kun tunnetaan englannin 1-divarin joukkueiden kokooonpanoja.

      Jos joku on surkeaa, niin TV:n pätkät Veikkausliigasta, ne on usein ihan amatöörimäisesti sutaistuja. Kamera vaan kentän laitaan ja kuvaamaan. Ulkomaiden liigoista saa ylihienon kuvan juuri urheiluruutujen pätkien takia.

      Ulkomaiden futiksen tekee hienoksi vain suuret yleisömäärät, josta tulee tunnelmaa ja parempi TV-kuvaus. Valitettavasti suomalaiset on myös katsomossa tosi hiljaisia, kannustusta ja laulua ei ole oikeastaan lainkaan.

    • lassen libido

      tuollaisia mieshuoria ei katsomoihin tarvitakaan. Pysyttele sinä janari vaan sen kalinan parissa.

    • U..A...T,

      ei ole urheilua on minunkin mielipiteeni
      esim verrattuna salibandiin joka on paljon futista rankempi laji valitettavasti vain ei saa katsojia yhtäpaljon vielä mutta kymmenen vuoden pästä jo suurempi laji kun futis ikinä...

      • potkupallo

        on maailman suurin vitsi.ei koskaan arvokisoihin


      • muoti-ilmiö
        potkupallo kirjoitti:

        on maailman suurin vitsi.ei koskaan arvokisoihin

        tämä puhuminen potkupallosta. :)


    • Johtaja1

      Epäilenpä että nimimerkki ``potkupallo`` on joku entinen pelaaja, hyvin katkeroitunut sellainen joka unelmoi päästä pelaamaan joskus Englannin Valioliigaan, mutta kävikin sitten niin ettei kelvannut edes 2. divarin etelälohkoon. Siellähän niitä seuroja on ja pulaa pelaajista, mutta eivät nekään ihan suosiolla ota pelaajaa jolla on 2 vasenta jalkaa. :) Suomalainen liigajalkapallo on mennyt viimeisten vuosien aikana todella paljon eteenpäin, seurat kehittävät huippulupaavia junioreita ja joutuvat valitettavasti myymään heidät pois liian aikaisin. Tästä johtuu ehkä pelin taso, mikä ei ole yhtä hyvä kuin Englannissa tai Espanjassa. Mutta ei niitä voi muutenkaan verrata keskenään, keskivertopelaajan vuosipalkka Suomessa on sama kuin Euroopan suurliigoissa keskivertopelaajan viikkopalkka. Eli kaikki vaan täyttämään katsomoita tänä kesänä, näin saadaan seuroille lisää lipputuloja joilla ne voivat kehittää toimintaansa ja samalla saadaan katsomoon myös suomalaista jalkapallokultturia. Ei voida olettaa että katsomot täyttyvät itsekseen, jonkun täytyy muuttaa asennettaan. Ajattelutapa ``jos muut ei mene, en mene minäkään`` täytyisi saada muuttumaan malliin ``vaikka muut ei mene, minä kyllä menen``! Eli eiköhän valloiteta stadionit ensi kaudella joka puolella Suomea?

      • blackmagictiger

        FC HAKA.TPS.INTER.FC HÄMEENLINNA.FJK.HJK.TAM U.TPS.FC HÄMEENLINNA.FC HAKA.FJK.TAMU.FC HÄMEENLINNA.


      • ???
        blackmagictiger kirjoitti:

        FC HAKA.TPS.INTER.FC HÄMEENLINNA.FJK.HJK.TAM U.TPS.FC HÄMEENLINNA.FC HAKA.FJK.TAMU.FC HÄMEENLINNA.

        kaikki mahdolliset seurat lueteltu,eli ketä kannattaa ku noi pelaa vastakkain..??!!!


    • MNKI

      MUA KIINNOSTAA FUDIS < HJK...JA SITTEN LIVERPOOL

    • HUOH

      Siis Suomen jalkapallo on niin hidas temposta muihin maihin verrattuna ja toistaseks katsoja luvut on niin alhaiset(itse tosin kökötän melkein joka pelissä).Minua ei sen pahemmin kiinnosta,mutta hyvää ajan vitettähän se on,kun voi seurata ehkä paria kyvykästä pelaajaa kentällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      489
      1854
    2. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      378
      1567
    3. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      64
      1368
    4. Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa

      Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1357
    5. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      113
      962
    6. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      51
      919
    7. JM lukkoliike

      Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran
      Jämsä
      19
      906
    8. Pankin avajaiset

      Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti
      Kuhmo
      15
      761
    9. Miten kesäsi meni?

      Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?
      Ikävä
      65
      756
    10. Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."

      Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka
      Eläke
      10
      751
    Aihe