Ketään EI kiinnosta!!

Potkupallo

Ketään ei pahemmin kiinnosta Suomalainen jalkapallo. Mulla on kavereita jotka puhuu ja visioi valioliigaa ja englannin 1-,2-ja 3divisioonaa, mutta eivät vilkaisekkaan suomalaisen "potkupallon" suuntaan.... Mistäköhän syystä?? No, sehän on aivan surkeaa!!
Maalit tehdään lähes pokkeuksetta 10-5 metrin päästä maalista löysällä sutaisulla, pelaajat vaikuttavat väsyneiltä löntystelijöiltä ja peli näyttää kaikenkaikkiaan ANEEMISELTA!!!
Veikkausliigan pelit näyttävät uskomattoman paljon harrastelijaporukan "höntsäysreeneiltä"!
Ennenkuin minä palaan suomalaiseen futiskatsomoon, niin täytyy tapahtua ihmeitä. Joita en usko tapahtuvan seuraavaan 10-vuoteen. En kummastelisi ollenkaan vaikka siinä ajassa mainostajat supistuisivat puoleen.

Mietteitä/kokemuksia autioilta futiskatsomoilta?

12

999

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • shades

      Niinpä niin...

      Empä osta tuota tuotetta kun se ei ole muotia...
      No nyt se on muotia- ostanpa sen vielä monta kertaa!!
      Hei haloo... epäilemättä matseissa ei juuri tunnelmaa ole kun edellämainitulla periaatteella ei sinne viitsi mennä kun muutkaan ei mene.
      Totuus kuitenkin on että eivät suomalaiset pelaajat yksilötasolla häviä pätkääkään monille isompien futiskulttuurien pelaajille. Edellisen kirjoittajan analyysi maalintekemisestä lähietäisyydeltä oli keskimäärin naurettava. Suomessa tulee tasan tarkkaan ihan yhtä paljon hienoja ja tyylikkäitä maaleja kuin muuallakin. No eipä se näytä samalta kuin barcan noucampillä jossa velloo 100000 ihmistä. Norjassa paikallisen tippeligan peleissä on yli 10000 hengen katsomoita säännöllisesti. Sieltä ja veikkausliigasta tulevat monet esim. valioliigan ja muittenkin arvostettujen liigojen pelaajat alunperin. Nythän on niin että valioliigassa pelaa tällä hetkellä huomattavasti enemmän suomalaisia kuin norjalaisia futareita. Ehkäpä se kuitenkin kertoo ettei se veikkausliigagaan tyhjine katsomoineen aiavan paska ole. Tai sitten norjassa käydään katsomassa vielä löysempää paskaa,,,,

      Onnea maajoukkueelle jolla kerrankin kävi edes pikkuinen munkki arvonnoissa. Vitoskorista kisoihin!!!!

    • Futaaja

      Sun kaltasia saatanan kitisijöitä ei siellä katsomoissa kaivatakaan. Vitun nynny. Jotkut meistä sentään käyvät katsomassa kotimaista futista ja näin auttavat sen kehitystä. Rahallisesti ja tunnelmallisesti.

    • futisfan

      Kyllä mua ainakin kiinnostaa Veikkausliiga ja komeita maaleja sielläkin tehdään. Millaisia futisfaneja oikeestaan on nämä Englanti-intoilijat? Kai se on sama kuin musiikissakin ja leffoissa, suomenkielinen ei oo mitään, englantia sen olla pitää. Sitten ollaan olevinaan suuria futistietäjiä, kun tunnetaan englannin 1-divarin joukkueiden kokooonpanoja.

      Jos joku on surkeaa, niin TV:n pätkät Veikkausliigasta, ne on usein ihan amatöörimäisesti sutaistuja. Kamera vaan kentän laitaan ja kuvaamaan. Ulkomaiden liigoista saa ylihienon kuvan juuri urheiluruutujen pätkien takia.

      Ulkomaiden futiksen tekee hienoksi vain suuret yleisömäärät, josta tulee tunnelmaa ja parempi TV-kuvaus. Valitettavasti suomalaiset on myös katsomossa tosi hiljaisia, kannustusta ja laulua ei ole oikeastaan lainkaan.

    • lassen libido

      tuollaisia mieshuoria ei katsomoihin tarvitakaan. Pysyttele sinä janari vaan sen kalinan parissa.

    • U..A...T,

      ei ole urheilua on minunkin mielipiteeni
      esim verrattuna salibandiin joka on paljon futista rankempi laji valitettavasti vain ei saa katsojia yhtäpaljon vielä mutta kymmenen vuoden pästä jo suurempi laji kun futis ikinä...

      • potkupallo

        on maailman suurin vitsi.ei koskaan arvokisoihin


      • muoti-ilmiö
        potkupallo kirjoitti:

        on maailman suurin vitsi.ei koskaan arvokisoihin

        tämä puhuminen potkupallosta. :)


    • Johtaja1

      Epäilenpä että nimimerkki ``potkupallo`` on joku entinen pelaaja, hyvin katkeroitunut sellainen joka unelmoi päästä pelaamaan joskus Englannin Valioliigaan, mutta kävikin sitten niin ettei kelvannut edes 2. divarin etelälohkoon. Siellähän niitä seuroja on ja pulaa pelaajista, mutta eivät nekään ihan suosiolla ota pelaajaa jolla on 2 vasenta jalkaa. :) Suomalainen liigajalkapallo on mennyt viimeisten vuosien aikana todella paljon eteenpäin, seurat kehittävät huippulupaavia junioreita ja joutuvat valitettavasti myymään heidät pois liian aikaisin. Tästä johtuu ehkä pelin taso, mikä ei ole yhtä hyvä kuin Englannissa tai Espanjassa. Mutta ei niitä voi muutenkaan verrata keskenään, keskivertopelaajan vuosipalkka Suomessa on sama kuin Euroopan suurliigoissa keskivertopelaajan viikkopalkka. Eli kaikki vaan täyttämään katsomoita tänä kesänä, näin saadaan seuroille lisää lipputuloja joilla ne voivat kehittää toimintaansa ja samalla saadaan katsomoon myös suomalaista jalkapallokultturia. Ei voida olettaa että katsomot täyttyvät itsekseen, jonkun täytyy muuttaa asennettaan. Ajattelutapa ``jos muut ei mene, en mene minäkään`` täytyisi saada muuttumaan malliin ``vaikka muut ei mene, minä kyllä menen``! Eli eiköhän valloiteta stadionit ensi kaudella joka puolella Suomea?

      • blackmagictiger

        FC HAKA.TPS.INTER.FC HÄMEENLINNA.FJK.HJK.TAM U.TPS.FC HÄMEENLINNA.FC HAKA.FJK.TAMU.FC HÄMEENLINNA.


      • ???
        blackmagictiger kirjoitti:

        FC HAKA.TPS.INTER.FC HÄMEENLINNA.FJK.HJK.TAM U.TPS.FC HÄMEENLINNA.FC HAKA.FJK.TAMU.FC HÄMEENLINNA.

        kaikki mahdolliset seurat lueteltu,eli ketä kannattaa ku noi pelaa vastakkain..??!!!


    • MNKI

      MUA KIINNOSTAA FUDIS < HJK...JA SITTEN LIVERPOOL

    • HUOH

      Siis Suomen jalkapallo on niin hidas temposta muihin maihin verrattuna ja toistaseks katsoja luvut on niin alhaiset(itse tosin kökötän melkein joka pelissä).Minua ei sen pahemmin kiinnosta,mutta hyvää ajan vitettähän se on,kun voi seurata ehkä paria kyvykästä pelaajaa kentällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      146
      1425
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      99
      1164
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1023
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      827
    5. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      40
      826
    6. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      55
      787
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      707
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      685
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      661
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      36
      645
    11. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      640
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      618
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      597
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      104
      555
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      544
    16. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      518
    17. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      59
      513
    18. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      35
      501
    19. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      492
    20. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      468
    Aihe